Коломойський програв 64 вагони НБУ

Коломойський програв 64 вагони НБУ

Замість стягнення 2,6 млрд грн

Коломойський  програв 64 вагони НБУ
Ігор Коломойський
Фото УНІАН

Національний банк і ПриватБанк виграли апеляцію у судовій справі «НЗФ проти держави», в рамках якого Нікопольський завод феросплавів хотів врятувати свої 64 вагона від примусового стягнення Нацбанком, повідомляє Finclub.

Київський апеляційний господарський суд 16 серпня 2018 року задовольнив апеляційні скарги ПриватБанку і НБУ, скасувавши рішення Господарського суду Києва від 1 грудня 2017 року по справі № 910/16744/17. Відтак, суд відмовив у повному обсязі з задоволенні позовних вимог НЗФ. 

У своєму позові НЗФ стверджував, що незаконна бездіяльність НБУ виражалася в неприйнятті Нацбанком від ПриватБанку виконання зобов'язання (погашення заборгованості) за кредитним договором № 19 від 24 жовтня 2008 року, укладеним відповідачами, і зобов'язанні ПриватБанку погасити заборгованість за цим договором, а НБУ – прийняти від банку виконання зобов'язань щодо її погашення.

Госпсуд Києва 1 грудня 2017-го задовольнив одну вимогу зобов'язавши ПриватБанк погасити кредит рефінансування, оскільки у держбанку були фінансові можливості для цього, а НБУ не здійснював дій по примусовому стягненню боргу. НЗФ виступає іпотекодавцем за цим кредитом рефінансування.

ПриватБанк і НБУ апелювали до того, що самостійне погашення банком кредиту рефінансування може привести до втрати ліквідності ПриватБанку, а інтереси і права НЗФ не порушувалися.

В рамках договору ПриватБанк отримав рефінансування на 3,41 млрд грн під 15% річних до 23 жовтня 2009 року. Умови договору були змінені у 2010 році: сума боргу знизилася до 3,31 млрд грн, ставка виросла до 17,3%, а термін погашення – до 23 жовтня 2015 року. У 2014 році в договір знову внесли зміни: ПриватБанк повинен був повернути 3,4 млрд грн до 23 грудня 2016 року.

У 2015 році НЗФ, пов'язаний з акціонерами Приватбанку (Ігорем Коломойським і Геннадієм Боголюбовим) вніс своє майно – 64 залізничні вагони – як забезпечення за кредитом. Ставка була підвищена до 21,5-29,25%.

У грудні 2016 року держава стала власником ПриватБанку, який 23 грудня не виконав умови кредитного договору. Тому у банку утворився борг, який на 25 вересня 2017 року становив 2,6 млрд грн самого кредиту та 56 млн грн відсотків.

ПриватБанк 17 лютого 2017 року електронним листом повідомив НБУ про готовність погасити борг на суму 894 млн грн, але регулятор вважав ,що погашення може спричинити зменшення обсягу відповідальності фінансових і майнових поручителів за зобов'язаннями ПриватБанку перед НБУ, що може негативно вплинути на здатність ПриватБанку досягти прийнятих умов реструктуризації корпоративного кредитного портфеля і структури забезпечення по ньому.

НБУ повідомив ПриватБанк через півроку, 27 серпня, що держбанк повинен протягом 30 днів сплатити борг в 2,6 млрд грн, інакше він зверне стягнення на заставне майно – вагони НЗФ.

Судді апеляційної інстанції звернули увагу на те, що конкретних дій по погашенню боргу Приватбанк не здійснював, а лист НБУ носив рекомендаційний характер і не був обов'язковим до виконання. Суд прийшов до висновку, що НБУ не заважав ПриватБанку погасити рефінансування, а норма про списання заборгованості банку з його рахунку є правом, а не обов'язком НБУ. Саме тому відмова ПриватБанку погасити борг дала можливість НБУ стягнути заставне майно за цим кредитом, а не списувати кошти з коррахунку ПриватБанку.

Нагадаємо: у 2017 році НБУ почав стягнення активів «Приватбанку», оскільки переговори консорціуму компаній на чолі з Rothschild & Co з колишніми власниками «Приватбанку» щодо реструктуризації кредитів не принесли результатів

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у наших Telegram-каналах Mind.Live та Mind.UA
Проєкт використовує файли cookie сервісів Mind. Це необхідно для його нормальної роботи та аналізу трафіку.ДетальнішеДобре, зрозуміло