Кабмін легалізував оплату послуг авторизованих е-майданчиків при внесенні даних до Єдиної бази звітів про оцінку майна

Кабмін легалізував оплату послуг авторизованих е-майданчиків при внесенні даних до Єдиної бази звітів про оцінку майна

У відповідності законодавсту щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень у 2018 році

Кабмін легалізував оплату послуг авторизованих е-майданчиків при внесенні даних до Єдиної бази звітів про оцінку майна
Фото: pixabay

Кабінет міністрів підтвердив виняткові повноваження авторизованих електронних майданчиків вносити інформацію зі звіту з оцінки майна в Єдину базу даних звітів про оцінку, при цьому виключив норму про безоплатності таких послуг, передає Інтерфакс-Україна.

Відповідну Постанову Кабміну №971 від 21 листопада 2018 року оприлюдено на сайті Кабміну.

«Інформація зі звіту про оцінку майна, звіту про експертну грошову оцінку земельних ділянок, складеного з метою оподаткування, вноситься в єдину базу даних звітів про оцінку через авторизовані електронні майданчики відповідно до порядку ведення єдиної бази даних звітів про оцінку, яка затверджується Фондом державного майна», – йдеться у документі.

«Як випливає з цього документа, порядок доступу затверджується наказом ФДМ. А наказ Фонду вже на сьогодні визначає, що це платний доступ, оскільки передбачає цивільно-правові угоди. Відповідно, майданчики брали плату і раніше, хоча це суперечило постанові», – пояснила в коментарі агентству державний уповноважений Антимонопольного комітету України (АМКУ) Агія Загребельська.

АМКУ за підсумками перевірки функціонування Єдиної бази даних звітів про оцінку на засіданні 22 листопада цього року запропонував Кабінету міністрів розглянути питання про доцільність внесення в неї інформації через авторизовані е-майданчики. Якщо уряд підтвердить недоцільність цього, то АМКУ рекомендує йому розробити відповідні зміни до законодавства і скасувати цю норму. Якщо Кабмін прийме інше рішення, АМКУ пропонує визначити, хто повинен платити за цю послугу – оцінювачі, нотаріуси або фізичні особи – замовники оцінки. «Або ж фінансування бази повинно здійснювати держава – адже така база існує для перевірки, чи правильно сплачено податки», – підкреслює Загребельская.

Крім цього, на думку АМКУ, уряду слід передбачити верхню межу оплати.

«Інших інструментів у АМКУ немає. Ми подали свої пропозиції – уряд зобов'язаний їх розглянути. У той же час ми продовжуємо перевірку з приводу дій ФДМ. В АМКУ відкрито справу і проводиться розслідування про антиконкурентні узгоджені дії чотирьох електронних майданчиків, які присутні на ринку», – вказала Загребельска.

Зокрема, комітет розслідує факти встановлення майданчиками однакових цін на свої послуги. «У їх діяльності є багато схожого, що може свідчити про те, що майданчики не конкурують між собою. Якщо буде підтверджено порушення за результатами розслідування, то на них може бути накладено штраф у розмірі 10% обороту за попередній рік. Також ми можемо дати їм деякі зобов'язання», – уточніла вона.

Раніше Міністерство економічного розвитку і торгівлі (МЕРТ) заявляло, що перший віце-прем'єр-міністр – міністр економрозвитку Степан Кубів ініціював створення робочої групи, яка повинна зайнятися питанням надмірної плати за послуги авторизованих електронних майданчиків.

«До секретаріату Кабміну і Мінекономрозвитку надійшли численні звернення про надмірності і необгрунтованості вартості послуг авторизованих електронних майданчиків», – відзначав МЕРТ.

Як зазначалося, вартість кожної операції по реєстрації або перевірки оціночних звітів через такі майданчики може досягати 510 грн, тоді як МЕРТ має намір запропонувати ціну на рівні 0,01 прожиткового мінімуму (18,53 грн з 2019 року). При цьому, на думку міністерства, половина зібраних коштів має надійти до держбюджету, половина може залишатися на рахунках електронних майданчиків.

Однак, як зазначає агентство, повідомлення, датоване 27 листопада цього року, про створення такої рабгруппи зникло з сайту МЕРТ і Урядового порталу.

Як повідомлялося, в грудні 2017 року Верховна Рада схвалила створення Єдиної бази даних звітів про оцінку нерухомості, мотивуючи це боротьбою з «чорними» ріелторами, і зобов'язала суб'єктів оціночної діяльності вносити в неї інформацію зі звітів про оцінку нерухомого майна через авторизовані електронні майданчики. 

У свою чергу у липні 2018 року ФДМ запустив запустив оновлену Єдину базу даних звітів про оцінку нерухомості.

До внесення змін до Податкового кодексу про виняткові повноваження авторизованих електронних майданчиків вносити і перевіряти таку інформацію в єдину базу даних звітів про оцінку процедура реєстрації звітів в базі була безкоштовною.

Як писав Mind, сайти-посередники з оцінки майна протягом місяця заробили понад 23 млн грн. раніше оцінювачі теж звітували до Фонду, але безкоштовно.

Про те, як працюють нові правила і чому незадоволені оцінювачі, читайте у матеріалі Mind «Подвійний контроль: як змінилися правила оцінки житла перед його продажем?».

Проєкт використовує файли cookie сервісів Mind. Це необхідно для його нормальної роботи та аналізу трафіку.ДетальнішеДобре, зрозуміло