Чисельність працездатного населення в Україні знизиться на третину до 2050 року – МВФ
Причинами скорочення населення країн Центральної, Східної та Південно-Східної Європи є низька народжуваність та еміграція

Населення країн Центральної, Східної та Південно-Східної Європи (CESEE), за винятком Туреччини, значно скоротиться протягом наступних 30 років через низьку народжуваність та еміграцію. Про це йдеться в новій доповіді Міжнародного валютного фонду (МВФ).
Зазначається, що країни Центральної та Східної Європи зіштовхуються з серйозним демографічним тиском. Чисельність населення працездатного віку швидко скорочується після того, як досягло свого піку кілька років тому, і очікується подальше його зниження. Еміграція загострила проблему пропозиції робочої сили і прискорення старіння, оскільки емігранти, як правило, більш молодого віку та більш освічені, ніж ті, які залишаються в своїх країнах.
В країнах CESEE (за виключенням Туреччини) очікують скорочення працездатного населення на 10% до 2030 року на 26% до 2050 року, навіть якщо враховувати законодавче підвищення пенсійного віку.
«Болгарія, Латвія, Польща та Україна, за прогнозами, зіштовхнуться з найгіршим скороченням робочої сили, понад 30% до 2050 року», – йдеться у звіті Фонду.

В документі також наголошується, що деякі країни використовували політику внутрішньої міграції для вирішення сезонної нестачі робочої сили. Наприклад, Чехія. Польща та Словаччина нещодавно спростили процедури для іноземних працівників з окремих країн, які не входять в ЄС (особливо з України).
Демографічні зміни знизять темпи росту в усіх країнах CESEE (за виключенням Туреччини). В перерахунку на душу населення, середньорічний ріст в регіоні CESEE в період з 2020 по 2050 роки буде нижчим приблизно на 0.6 п.п, що призведе до загального зниження рівня виробництва на 17%.
«Болгарія та Україна відчують найбільший вплив на ВВП, однак з різних причин. У випадку з Болгарією драйвером є погані перспективи для пропозиції робочої сили, для України важливими є як трудові ресурси так і загальна факторна продуктивність (TFP), зважаючи на збільшення долі працівників старшого віку в її населенні», – йдеться у доповіді.
Найменше постраждають Південно-Східна Європа та Сербія.
Якщо ви дочитали цей матеріал до кінця, ми сподіваємось, що це значить, що він був корисним для вас.
Ми працюємо над тим, аби наша журналістська та аналітична робота була якісною, і прагнемо виконувати її максимально компетентно. Це вимагає і фінансової незалежності.
Станьте підписником Mind всього за 196 грн на місяць та підтримайте розвиток незалежної ділової журналістики!
Ви можете скасувати підписку у будь-який момент у власному кабінеті LIQPAY, або написавши нам на адресу: [email protected].