Кошти нерезидентів вплинули на ревальвацію гривні – Лепушинський

Кошти нерезидентів вплинули на ревальвацію гривні – Лепушинський

Однакова ймовірність зміни обмінного курсу в обидві сторони – необхідна умова зміцнення довіри до гривні та зниження рівня доларизації економіки

Кошти нерезидентів вплинули на ревальвацію гривні – Лепушинський
Володимир Лепушинський
Фото: Facebook/Володимир Лепушинський

Приплив коштів нерезидентів на український ринок – новий фундаментальний чинник ревальвації курсу гривні. Про це розповів заступник директора департаменту монетарної політики Національного банку (НБУ) Володимир Лепушинський у інтерв'ю НВ.

«Для того, щоб український ринок державних цінних паперів зацікавив іноземних інвесторів НБУ та Міністерство фінансів доклали багато зусиль. Ситуація з доступом до ринку ОВДП кардинально змінилась із відкриттям  міжнародному депозитарію Clearstream рахунку в цінних паперах в НБУ наприкінці травня», – підкреслив Лепушинський.

За його словами, спрощення доступу для нерезидентів дозволяє знижувати доларизацію державного боргу, подовжити строковість та зменшити вартість державних запозичень у гривні. Звичайно більш відкритий і розвинений фінансовий ринок означає і вищі ризики, пов’язані з впливом глобальних факторів. 
У липні портфель ОВДП у власності нерезидентів зріс на рекордні $1,3 млрд. Водночас співвідношення між викупом НБУ валюти та цими надходженнями становило 97%. НБУ активно поповнював резерви, проте не протидіяв посиленню гривні, як і передбачено його стратегічними документами. 
Приплив коштів нерезидентів став фундаментальним чинником ревальвації курсу гривні – Лепушинський

Дотримання плаваючого обмінного курсу – один з принципів монетарної політики Національного банку. Ринковий курс гривні, який визначається попитом-пропозицією на валютному ринку – головний запобіжник накопичення економічних дисбалансів.

Штучне утримання обмінного курсу від ревальвації через повний викуп валюти Національним банком суперечить наміру знизити інфляцію до цілі в 5%. Навмисна протидія зміцненню гривні за сприятливої ситуації на валютному ринку унеможливить зниження інфляційних очікувань.

Однакова ймовірність зміни обмінного курсу в обидві сторони (як девальвації, так і ревальвації) – необхідна умова зміцнення довіри до гривні та зниження рівня доларизації економіки.

Водночас, якщо після девальвації існує ймовірність «відкату» обмінного курсу на попередні позиції та навіть його зміцнення, то знецінення гривні вже не виглядає таким страшним.  Зникає мотивація бігти і обмінювати гривні на долари за першої-ліпшої нагоди. Адже це пов’язано із витрачанням грошей та часу на обмін. А побоювання щодо курсових ризиків покриває різниця в процентних ставках за гривнею та валютою.  У більш тривалій перспективі політика плаваючого курсу сприяє зниженню доларизації та відповідно ризиків для економіки, пов’язаних з валютними коливаннями.

Фіксація обмінного курсу на заниженому рівні, як демонструє історичний досвід України та інших країн, також мотивує спекулянтів заводити «гарячі гроші» у великих обсягах. Коли внаслідок цього в економіці посилюються дисбаланси (як правило через прискорення інфляції), у центрального банку не залишається іншого виходу, крім відпустити курс. Це посилює ймовірність втечі капіталу, що відповідно прискорює девальвацію.

Раніше повідомлялося, що споживча інфляція у липні 2019 року в річному вимірі становила 9,1% (9,0% – у червні). У місячному вимірі ціни знизилися на 0,6%.

Нагадаємо: Міністерство фінансів продало облігацій на 17,2 млрд грн під час традиційного аукціону з продажу ОВДП. Цього року було випущено ОВДП у гривні – 120,2 млрд , $2,2 млрд та в євро – 200 млн. Значне збільшення вкладень інвесторів в ОВДП передусім пов’язано з активною участю нерезидентів, що збільшили свій портфель ОВДП за 2019 рік більше ніж у 9 разів (з 6,3 млрд грн до 57,2 млрд грн), чому сприяли макроекономічна стабільність, а також приєднання України до мережі міжнародного центрального депозитарію цінних паперів Сlearstream.

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у нашому Telegram-каналі Mind.ua
Проєкт використовує файли cookie сервісів Mind. Це необхідно для його нормальної роботи та аналізу трафіку.ДетальнішеДобре, зрозуміло