Рівень інфляції 2020 року має знизитися до 5% – Ніколайчук

Рівень інфляції 2020 року має знизитися до 5% – Ніколайчук

Для цього НБУ змушений проводити політику дорогих грошей

Рівень інфляції 2020 року має знизитися до 5% – Ніколайчук

Для зниження рівня інфляції до 5% Національний банк змушений проводити політику дорогих грошей, як це роблять центробанки в усьому світі. Про це в інтерв’ю НВ-Бізнес повідомив новопризначений заступник міністра розвитку економіки, торгівлі і сільського господарства Сергій Ніколайчук.

«В основі інфляційного таргетування  – те, що Національний банк впливає на економіку за допомогою процентних ставок. Відповідно, центральний банк повинен управляти короткостроковими ставками на міжбанківському ринку і вже через них передавати імпульси в інші ціни фінансового ринку, в більш довгострокові процентні ставки за кредитами, за депозитами, які вже впливають на економічні рішення суб'єктів економіки. Також ці процентні ставки впливають на обмінний курс, передаються в показники сукупного попиту і показники інфляції…Ми бачимо насправді, що процентна ставка в своєму рівноважному рівні повинна бути набагато нижчою, ніж та, яка у нас зараз. Ми оцінюємо її рівноважний рівень у 8%. Але зараз інфляція все ще залишається трохи вище нашого цільового показника, і для того, щоб знизити інфляцію до 5% ми змушені проводити політику дорогих грошей. В принципі це те, як працюють центральні банки в усьому світі, це не якийсь унікальний український рецепт», – зазначив Ніколайчук.

Він зауважив, що якби Національний банк різко знизив би ставку, це призвело б до посилення девальваційного тиску, інфляційних очікувань, і «у нас почала б швидше рости інфляція». «Одним словом, низька процентна ставка спровокувала б високе зростання цін. Що зробило б населення? У такій ситуації вигідніше бігти в магазин, по максимуму позбуватися від гривні, яка дешевшає, і в цьому випадку ми б отримували девальваційно-інфляційну спіраль», – сказав чиновник.

Зараз, зазначив Ніколайчук, дії Національного банку спрямовані на приведення інфляції до рівня 5%. «Для цього важливо, щоб населення, бізнес, фінансові аналітики  – всі повірили в те, що центральний банк буде робити все можливе, щоб привести інфляцію до 5%, якщо вона йде в один або в інший бік. І якщо всі будуть вірити в те, що інфляція буде п’ятивідсотковою, населення буде готове нести в банк фінансовий ресурс на депозити під ставку, яка буде співвідноситися з такою інфляцією. Ніхто ж не понесе в банк свої гроші, коли очікується висока інфляція, ми це вже проходили… Якщо ви хочете створити ресурс в економіці для дешевих кредитів, він повинен звідкись взятися. Просто його надрукувати  – це шлях, знову ж таки, до великих фінансових проблем. Тому так, стабільне низькоінфляційне середовище створює основу для низьких ставок за депозитами, під які населення буде готово нести в банк гроші, тому що знатиме, що ці низькі процентні ставки покривають інфляційні ризики. Відповідно, це створює базу для комерційних банків для того, щоб кредитувати під більш низькі відсотки», – зазначив новопризначений заступник міністра економіки.

З іншого боку, за його словами, в Україні ще є дуже багато проблем, пов’язаних з кредитуванням, які знаходяться поза сферою діяльності Національного банку і зокрема це  захист прав кредиторів. «За останній рік на законодавчому рівні досить серйозно покращилася ситуація, але у нас ще залишається проблема імплементації цих законів у судові рішення, які дуже часто спрямовані проти кредиторів», – сказав НІколайчук.

Він також зазначив, що «судова система дуже сильно впливає на кредитні ставки», адже банки закладають в кредитні ставки підвищені ризики, банки обмежують кредитування тим позичальникам, у яких вони не впевнені. «Тому повноцінне завершення судової реформи  – це дуже важливий елемент для відновлення кредитування високими темпами для зниження ставок», – сказав Ніколайчук.

При  тому на питання, якою буде інфляція 2020 року Ніколайчук відповів: «Ми вважаємо, що 5% буде досягнуто вже в наступному році. …У нас завжди в економіці є великі ризики, але на сьогодні ми вважаємо, що ці ризики досить збалансовані. Тобто ймовірність того, що інфляція буде вище 5%, і того, що буде нижче  – приблизно однакова».

Раніше Mind писав, що бізнес налаштований оптимістично щодо інфляції, курсу та економічного зростання. Підприємці очікують поліпшення фінансово-економічного стану своїх підприємств, завдяки зростанню виробництва та обсягів продажу продукції.

Також Mind повідомляв що на початку вересня НБУ знизив облікову ставку до 16,5% річних. Регулятор прогнозує досягнення середньострокової цілі з інфляції у 5% наприкінці наступного року.

Додамо, що 18 вересня Mind повідомляв, що  заступником міністра розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства уряд призначив Сергія Ніколайчука. Раніше він працював директором департаменту монетарної політики і економічного аналізу Національного банку України.

У випадку, якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію. Або надішліть, будь-ласка, на пошту [email protected]
Проєкт використовує файли cookie сервісів Mind. Це необхідно для його нормальної роботи та аналізу трафіку.ДетальнішеДобре, зрозуміло