Рівень інфляції 2020 року має знизитися до 5% – Ніколайчук
Для цього НБУ змушений проводити політику дорогих грошей

Для зниження рівня інфляції до 5% Національний банк змушений проводити політику дорогих грошей, як це роблять центробанки в усьому світі. Про це в інтерв’ю НВ-Бізнес повідомив новопризначений заступник міністра розвитку економіки, торгівлі і сільського господарства Сергій Ніколайчук.
«В основі інфляційного таргетування – те, що Національний банк впливає на економіку за допомогою процентних ставок. Відповідно, центральний банк повинен управляти короткостроковими ставками на міжбанківському ринку і вже через них передавати імпульси в інші ціни фінансового ринку, в більш довгострокові процентні ставки за кредитами, за депозитами, які вже впливають на економічні рішення суб'єктів економіки. Також ці процентні ставки впливають на обмінний курс, передаються в показники сукупного попиту і показники інфляції…Ми бачимо насправді, що процентна ставка в своєму рівноважному рівні повинна бути набагато нижчою, ніж та, яка у нас зараз. Ми оцінюємо її рівноважний рівень у 8%. Але зараз інфляція все ще залишається трохи вище нашого цільового показника, і для того, щоб знизити інфляцію до 5% ми змушені проводити політику дорогих грошей. В принципі це те, як працюють центральні банки в усьому світі, це не якийсь унікальний український рецепт», – зазначив Ніколайчук.
Він зауважив, що якби Національний банк різко знизив би ставку, це призвело б до посилення девальваційного тиску, інфляційних очікувань, і «у нас почала б швидше рости інфляція». «Одним словом, низька процентна ставка спровокувала б високе зростання цін. Що зробило б населення? У такій ситуації вигідніше бігти в магазин, по максимуму позбуватися від гривні, яка дешевшає, і в цьому випадку ми б отримували девальваційно-інфляційну спіраль», – сказав чиновник.
Зараз, зазначив Ніколайчук, дії Національного банку спрямовані на приведення інфляції до рівня 5%. «Для цього важливо, щоб населення, бізнес, фінансові аналітики – всі повірили в те, що центральний банк буде робити все можливе, щоб привести інфляцію до 5%, якщо вона йде в один або в інший бік. І якщо всі будуть вірити в те, що інфляція буде п’ятивідсотковою, населення буде готове нести в банк фінансовий ресурс на депозити під ставку, яка буде співвідноситися з такою інфляцією. Ніхто ж не понесе в банк свої гроші, коли очікується висока інфляція, ми це вже проходили… Якщо ви хочете створити ресурс в економіці для дешевих кредитів, він повинен звідкись взятися. Просто його надрукувати – це шлях, знову ж таки, до великих фінансових проблем. Тому так, стабільне низькоінфляційне середовище створює основу для низьких ставок за депозитами, під які населення буде готово нести в банк гроші, тому що знатиме, що ці низькі процентні ставки покривають інфляційні ризики. Відповідно, це створює базу для комерційних банків для того, щоб кредитувати під більш низькі відсотки», – зазначив новопризначений заступник міністра економіки.
З іншого боку, за його словами, в Україні ще є дуже багато проблем, пов’язаних з кредитуванням, які знаходяться поза сферою діяльності Національного банку і зокрема це захист прав кредиторів. «За останній рік на законодавчому рівні досить серйозно покращилася ситуація, але у нас ще залишається проблема імплементації цих законів у судові рішення, які дуже часто спрямовані проти кредиторів», – сказав НІколайчук.
Він також зазначив, що «судова система дуже сильно впливає на кредитні ставки», адже банки закладають в кредитні ставки підвищені ризики, банки обмежують кредитування тим позичальникам, у яких вони не впевнені. «Тому повноцінне завершення судової реформи – це дуже важливий елемент для відновлення кредитування високими темпами для зниження ставок», – сказав Ніколайчук.
При тому на питання, якою буде інфляція 2020 року Ніколайчук відповів: «Ми вважаємо, що 5% буде досягнуто вже в наступному році. …У нас завжди в економіці є великі ризики, але на сьогодні ми вважаємо, що ці ризики досить збалансовані. Тобто ймовірність того, що інфляція буде вище 5%, і того, що буде нижче – приблизно однакова».
Раніше Mind писав, що бізнес налаштований оптимістично щодо інфляції, курсу та економічного зростання. Підприємці очікують поліпшення фінансово-економічного стану своїх підприємств, завдяки зростанню виробництва та обсягів продажу продукції.
Також Mind повідомляв що на початку вересня НБУ знизив облікову ставку до 16,5% річних. Регулятор прогнозує досягнення середньострокової цілі з інфляції у 5% наприкінці наступного року.
Додамо, що 18 вересня Mind повідомляв, що заступником міністра розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства уряд призначив Сергія Ніколайчука. Раніше він працював директором департаменту монетарної політики і економічного аналізу Національного банку України.
Якщо ви дочитали цей матеріал до кінця, ми сподіваємось, що це значить, що він був корисним для вас.
Ми працюємо над тим, аби наша журналістська та аналітична робота була якісною, і прагнемо виконувати її максимально компетентно. Це вимагає і фінансової незалежності.
Станьте підписником Mind всього за 196 грн на місяць та підтримайте розвиток незалежної ділової журналістики!
Ви можете скасувати підписку у будь-який момент у власному кабінеті LIQPAY, або написавши нам на адресу: [email protected].