Фірташ може використати скандал навколо Трампа і України, щоб уникнути екстрадиції – ЗМІ
Заяви Руді Джуліані про тиск Джо Байдена на українську владу співзвучні зі свідченням Шокіна і грають на руку Фірташу

Український олігарх Дмитро Фірташ використовує скандал навколо України та США в оскарженні рішення про його екстрадицію з Відня у Вашингтон. Про це повідомляє Foreign Policy.
«Славнозвісний український олігарх, який бореться з екстрадицією до США за обвинуваченням у хабарництві і рекеті, намагається пов’язати свій захист із заявами адвоката Дональда Трампа Руді Джуліані про те, що екс-віце-президент США Джо Байден намагався тиснути на українських політиків», – пише видання.
Зусилля Фірташа, українського газового магната, підкреслюють широкомасштабні наслідки спроб Джуліані використати України в якості клина в американській політиці.
В липні, як повідомлялось, Фірташ провів помітні зміни в свій юридичній команді у Вашингтоні. Він найняв подружжя Джо ДіДженови та Вікторії Тоенсінг, які тісно пов’язані з адміністрацією Трампа. За повідомленнями, ця пара співпрацювала з Джуліані,коли той намагався роздобути руйнівну інформацію про ворогів президента в Україні, також вони брали участь в кампаніях Республіканської партії, починаючи з імпічменту Білла Клінтона в 1998 році.
Допомога подружжя адвокатів стало поворотом на 180градусів від попереднього представництва Фірташа у Вашингтоні, колишнього адвоката Клінтона Ленні Девіса. За іронією долі, Джуліані в одному з інтерв’ю на початку цього року розкритикував Девіса за те, що він працює на Фірташа через його ймовірний зв’язок з російською організованою злочинністю.
Фірташ вів тривалу боротьбу проти естрадиціїі з Відня, де його вперше було затримано за ордером на арешт ША в 2014 році. Його апеляції, схоже, підійшли до кінця, коли Верховний суд Австрії залишив рішення про екстрадицію олігарха в силі. Утім процес загальмував після того, як захист Фірташа представив те, що суд назвав «надзвичайно обширним матеріалом» у спробі відновити справу.
Тоенсінг не уточнила,що саме за матеріали подав захист. Але показання колишнього генпрокурора Украйни Віктор Шокіна свідчать про те, що захист Фірташа, принаймні частково, засновувався на заявах, аналогічних тим, які пред’являв Джуліані. Шокін заявив минулого місяця, що будучи віце-президентом Байден тиснув на українських політиків, щоб вони не дозволили повернення Фірташа в Україну і Сполучені Штати могли його екстрадувати .
«Не тільки Вашингтон не хотів, щоб Фірташ повернувся, українці також не хотіли. Наприкінці 2015 році, коли Київ наповнився чутками про його повернення, міністр внутрішніх справ Арсен Аваков направив групу бійців в київський аеропорт, щоб затримати олігарха, якщо він прибуде, в той час як український повітряних простір був закритий для усіх чартнерних рейсів», – пише видання.
Якби Фірташ повернувся в Україну,щоб постати перед судом, в той час як він перебував у розшуку у США, це б створило неабиякий головний біль для тодішнього президента Петра Порошенка, оскільки Київ сильно залежав від підтримки США.
Шокін став однією з центральних фігур в скандалі з інформаторами, коли Трамп та його союзники стверджували, що Байден намагався тиснути на українську владу, щоб захистити свого сина Хантра,який був членом ради директорів компанії, яка потрапила від контроль українського прокуратури. Шокін повторює ці слова в 12-сторінкових показаннях по праві Фірташа.
Видання також нагадує, що дипломатичні телеграми, випущені WikiLeaks в 210 році, розказують про змову олігарха із тодішнім послом США в Україні Марією Йованович, в яких, як стверджується, Фірташ сказав, що йому треба заручитись підтримкою «боса босів» Семена Могілевича, щоб увійти в газовий бізнес. Сам олігарх факт розмови або контактів з Могілевичем відкидає.
Адвокати Фірташа давно називають справу проти свого підзахисного політично вмотивованою та спробою США прибрати його вплив в Україні.
Якщо ви дочитали цей матеріал до кінця, ми сподіваємось, що це значить, що він був корисним для вас.
Ми працюємо над тим, аби наша журналістська та аналітична робота була якісною, і прагнемо виконувати її максимально компетентно. Це вимагає і фінансової незалежності.
Станьте підписником Mind всього за 196 грн на місяць та підтримайте розвиток незалежної ділової журналістики!
Ви можете скасувати підписку у будь-який момент у власному кабінеті LIQPAY, або написавши нам на адресу: [email protected].