Захворіло у світі
155,918,548
Померло у світі
3,258,269
Вилікувалось у світі
133,382,771
Захворіло в Україні
2,097,024
Померло в Україні
45,451
Вилікувалось в Україні
1,711,709
Німеччина запустила трирічний експеримент з виплати жителям безумовного доходу в 1200 євро

Німеччина запустила трирічний експеримент з виплати жителям безумовного доходу в 1200 євро

Аналогічний досвід в Фінляндії показав, що люди відчувають себе щасливішими

Німеччина запустила трирічний експеримент з виплати жителям безумовного доходу в 1200 євро
фото Shutterstock

Німеччина цього тижня починає експеримент, в рамках якого групі зі 120 чоловік будуть щомісяця протягом трьох років виплачувати по 1200 євро без будь-яких вимог – безумовний базовий дохід, повідомляє Forbes. Мета експерименту – зрозуміти, як подібні грошові відрахування впливають на економіку і добробут людей.

Запропонована в рамках експерименту сума трохи перевищує німецький рівень бідності. Становище тих, хто отримають виплати, будуть порівнювати з 1380 людьми, які гроші не отримають. Експеримент проводить Німецький інститут економічних досліджень. Бюджет на досвід зібрали пожертвами. В ході експерименту учасників попросять заповнювати анкети про їх життя, роботу й емоційний стан, щоб зрозуміти, наскільки значний вплив матиме базовий дохід.

Базовий безумовний дохід – це ідея про те, що держава повинна виплачувати певну суму грошей кожному зі своїх громадян, як правило, щомісяця, незалежно від їх доходу або працевлаштованості. Ці виплати можуть замінити собою соціальну допомогу, отримання якої ускладнено бюрократичною тяганиною. Прихильники виплат вважають, що базовий дохід знизить нерівність в доходах і покращить добробут людей, забезпечивши їм більше фінансової впевненості. Противники, навпаки, вважають, що люди не матимуть мотивації йти працювати.

Ідея привернула увагу західних країн в останні роки як наслідок фінансових криз і зростаючої нерівності.

Керівник експерименту Юрген Шлюпп заявив німецькій газеті Der Spiegel, що німецький досвід дозволить отримати нові наукові дані.

За його словами, обидві сторони спираються на стереотипи: противники вважають, що люди з базовим доходом будуть лежати на дивані з фастфудом і дивитися серіали, а прихильники – що люди продовжать працювати, але будуть більш креативними і схильними до благодійності. Шлюпп сподівається, що німецький експеримент дозволить замінити ці стереотипи реальними даними.

Аналогічний експеримент з базовим безумовним доходом проводився в Фінляндії з січня 2017 по грудень 2018 року. 2000 безробітних фінів отримували по 560 євро на місяць – це набагато нижче прожиткового мінімуму в Фінляндії (в 2018 році він становив 1160 євро). В результаті експерименту рівень безробіття в країні не знизився, але учасники відзначали, що стали почуватися щасливішими і відчували менше стресу.

Нагадаємо, уряд Іспанії прийняв закон про мінімальний базовий дохід у розмірі від 461,5 євро.

Між тим глава Twitter Джек Дорсі віддав $3 млн на програму безумовного доходу для американців.

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у наших Telegram-каналах Mind.Live та Mind.UA, а також Viber-чаті