«Ми воюємо проти природи. Це самогубство»: генсек ООН виступив з промовою про зміни клімату
Гуттеріш пропонує створити світову коаліцію для досягнення нульових викидів в атмосферу

Генеральний секретар ООН Антоніу Гутерріш в середу 3 грудня виступив із застереженням про наслідки глобального потепління і розповів про свої плани зробити клімат ключовим питанням порядку денного ООН, передає Центр новин ООН.
«Планета зламана», – заявив Гутерріш на спеціальному заході, присвяченому клімату. Виступ проходив у Колумбійському Університеті в США.
Людство веде самовбивчу війну проти природи, але природа завжди завдає удару у відповідь і обрушується зі все більшою люттю і потужністю, наголосив генеральний секретар ООН.
У промові під назвою «Стан планети» він оголосив про плани щодо створення коаліції навколо досягнення нульових викидів в атмосферу.
Йдеться про скорочення викидів парникових газів. Гутерріш заявив, що кожна країна, місто, фінансовий інститут і компанія повинні прийняти план для досягнення нульових викидів до 2050 року. Він також вимагає рішучих дій для реалізації цих планів.

«Наука каже кришталево ясно: щоб утримати підвищення температури в межах 1,5 градусів Цельсія вище доіндустріального рівня, потрібно зменшувати видобуток викопного палива у світі приблизно на 6 відсотків щороку з 2020 по 2030 рік», – заявив глава ООН.
Зокрема, для вирішення кліматичної кризи Гутерріш вимагає:
- Ввести ціну на вуглець;
- Відмовитися від фінансування викопних видів палива і припинити субсидії на них;
- Перенести податковий тягар з доходу на вуглець із платників податків на забруднювачів;
- Зробити досягнення вуглецевої нейтральності (зниження викидів до нуля) частиною всіх економічних і бюджетних планів і рішень;
- Допомогти тим жителям планети, які вже на собі відчувають наслідки зміни клімату.
«Без узгоджених дій ми можемо опинитися перед катастрофічним зростанням температури від 3 до 5 градусів вже в цьому столітті», – вважає він, називаючи існуючі плани по боротьбі з глобальним потеплінням неадекватними.
Наслідки вже відчуваються в різних кінцях світу, нагадав Гуттеріш.
«Апокаліптичні пожежі і потопи, циклони й урагани стали новою нормою. Біологічне різноманіття різко скорочується. Пустелі ростуть. Океани переповнені пластиком».
Однак є в його промові й нотки оптимізму: він визнає, що ЄС, США, Китай, Японія, Південна Корея і більш ніж 110 інших держав вже обіцяли досягти вуглецевої нейтральності до середини цього століття. Цей імпульс повинен перерости в рух, а технології допоможуть досягти цих цілей, сказав генсек ООН.
«Вугільний бізнес летить в трубу, і обслуговування вугільних електростанцій дорожче, ніж будівництво нових, екологічних», – зазначив Гутерріш.
Раніше він заявляв, що ЄС повинен відмовитися від вугілля до 2040 року.
Нагадаємо, Nestle витратить $3,5 млрд на досягнення вуглецевої нейтральності.