Україна планує перейти до використання новітніх ядерних реакторів – Зеленський
Президент обговорив з гендиректором МАГАТЕ питання ядерної безпеки в Україні та європейському регіоні

Україна планує перейти до використання новітніх ядерних реакторів, серед іншого малих модульних реакторів SMR-160, оскільки має на меті локалізувати технологічне виробництво для SMR-160 в Україні. Про це заявив президент Володимир Зеленський під час зустрічі з генеральним директором Міжнародного агентства з атомної енергії (МАГАТЕ) Рафаелем Маріано Гроссі у Києві.
Зазначається, що учасники зустрічі обговорили Чорнобильську катастрофу.
«Також ми крок за кроком перетворюємо зруйнований четвертий енергоблок на екологічно безпечну систему. Для цього ми реалізували безпрецедентний інженерний проєкт – побудували арку нового безпечного конфайнменту. Ми завершуємо будівництво централізованого сховища відпрацьованого ядерного палива, що дасть змогу підвищити рівень ядерної безпеки та забезпечити більшу енергонезалежність», – повідомив Зеленський.
Крім того, повідомляється, що Україна отримала ліцензію на промислову експлуатацію сховища відпрацьованого ядерного палива СВЯП-2, де протягом 100 років зберігатиметься відпрацьоване ядерне паливо з першого, другого та третього енергоблоків, зауважив він.
Окремо президент звернув увагу на питання безпеки як в Україні, так і в європейському регіоні в контексті ядерної безпеки. Зокрема, щодо захоплення Росією під час окупації частини нашої території ядерних установок та матеріалів у Криму, які є власністю України та щодо яких застосовуються гарантії МАГАТЕ, та шахти «Юний комунар» у Донецькій області, ситуація на якій нині є небезпечною та загрожує довкіллю через припинення робіт з водовідливу у 2018 році.
«Сім років ані компетентні органи України, ані МАГАТЕ не мають доступу до ядерних установок та матеріалів. Відсутність такої інформації – це проблема, яка не має кордонів, а її наслідки не матимуть меж», – наголосив Зеленський.
Водночас він акцентував: Україна залишається відданою своїм міжнародним зобов’язанням у ядерній сфері та має на меті відновити застосування гарантій МАГАТЕ на окупованих територіях.
Нагадаємо: на будівництво сховища радіоактивних відходів піде понад 3,8 млрд грн.
Якщо ви дочитали цей матеріал до кінця, ми сподіваємось, що це значить, що він був корисним для вас.
Ми працюємо над тим, аби наша журналістська та аналітична робота була якісною, і прагнемо виконувати її максимально компетентно. Це вимагає і фінансової незалежності.
Станьте підписником Mind всього за 196 грн на місяць та підтримайте розвиток незалежної ділової журналістики!
Ви можете скасувати підписку у будь-який момент у власному кабінеті LIQPAY, або написавши нам на адресу: [email protected].