Освітні компанії Китаю змінили бізнес-модель після атаки влади, персонал готується до звільнень

Освітні компанії Китаю змінили бізнес-модель після атаки влади, персонал готується до звільнень

Модель, яка дозволяла стартапом залучати мільярди доларів інвестицій, працювати більше не може

Освітні компанії Китаю змінили бізнес-модель після атаки влади, персонал готується до звільнень
фото Shutterstock

Китайські компанії в сфері дитячої онлайн-освіти почали міняти бізнес-моделі після атаки влади КНР: деякі компанії, щоб сховатись від проблем, вирішили переключитися тільки на освітні послуги для дорослих, пише Financial Times, на яку посилається The Bell.

Компанії освітнього сектору Китаю більше не мають право отримувати прибуток від основної діяльності – репетиторства, орієнтованого на дітей. Модель, яка дозволяла стартапом рости роками і залучати мільярди доларів інвестицій, працювати більше не може.

Багато компаній EdTech близькі до закриття: як розповідає газета, в пекінській штаб-квартирі однієї з найбільших, Gaotu Techedu, персонал готується до звільнення після втрати компанією 90% ринкової вартості за лічені місяці. Один зі співробітників розповідає, що керівництво звільняє працівників одного за одним, а ті, хто ще залишився, просто «цього чекають».

Інші корпорації прагнуть зберегти бізнес і перебудувати бізнес-моделі. Освітня компанія Yuanfudao намагається більше просувати свій «практичний» додаток для онлайн-навчання, який прагне прищепити дітям «наукові схильності», а не готувати до іспитів.

Джон Сантанджело, консультант Пекінської асоціації з навчання за кордоном, прогнозує, що галузь, швидше за все, перейде на другорядні предмети, такі як мистецтво і фізичне виховання.

Аніта Чу, аналітик CCB International, припустила, що за «найгіршим сценарієм» компаніям доведеться повністю відокремити свій бізнес від позашкільного навчання. За її оцінками, для New Oriental це знизить прибуток на 60-70%, а для TAL Education – відразу на 80-90%.

Нагадаємо, ЦК компартії Китаю оприлюднив нові правила роботи компаній в сфері позашкільної освіти, які фактично знищують EdTech-бізнес в країні.

Тепер відкривати нові освітні установи, в яких викладаються предмети зі шкільної програми, в Китаї можна тільки в формі некомерційних організацій.

Вже існуючим компаніям заборонено проводити IPO і залучати закордонні інвестиції, в тому числі від зарубіжних дочок китайських компаній. Тим, у кого в капіталі вже є іноземці (а це всі найбільші китайські EdTech-компанії, що торгуються в США), дадуть час на виправлення ситуації.

Нарешті, міністерство повністю заборонило позашкільні заняття у вихідні, свята і на канікулах, а також заняття з дошкільнятами.

Як повідомлялося, акції компаній Китаю переживають найпотужніший обвал з 2008-го року.

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у наших Telegram-каналах Mind.Live та Mind.UA, а також Viber-чаті