Країни ЄС зможуть спільно купувати газ задля уникнення дефіциту

Країни ЄС зможуть спільно купувати газ задля уникнення дефіциту

Участь у спільних закупівлях буде добровільною

Країни ЄС зможуть спільно купувати газ задля уникнення дефіциту
Фото: pixabay.com

Що сталося. Європейська комісія запропонувала правила, що дозволяють країнам Європейського Союзу (ЄС) спільно купувати стратегічні запаси газу.

Джерело. Про це повідомляє Reuters.

Що це означає. Газотранспортні системи країн зможуть об’єднуватися та разом здійснювати закупівлі стратегічних запасів газу – на випадок, якщо на ринку станеться критичний дефіцит.

Таким чином у ЄС шукають шляхи збільшення запасів газу. Восени ціни на газ зросли до рекордних рівнів, що зумовлено скороченням постачання російського «блакитного палива» в умовах виснажених сховищ.

Деталі. Першими зміни до законодавства про спільні закупівлі пропонували Іспанія, Греція та Румунія. Зокрема, Іспанія пропонувала такі зміни ще у жовтні – тоді їх підтримали не всі країни ЄС.

Участь у спільних закупівлях буде добровільною, країни лише повинні будуть повідомити комісію щодо обсягів закупівлі, ціни та переваг угоди.

Країни ЄС повинні будуть звітувати про рівень заповненості своїх сховищ під час оцінки ризиків газопостачання. Зокрема, країни розкриватимуть дані про сховища у власності іноземців. Якщо виявлять ризики, операторів можуть зобов’язати здійснити стратегічну закупівлю газу.

Зазначається, що посадовці окремих країн ЄС не вбачають участі своїх країн у такій системі закупівель.

Водночас пропозиція щодо спільних закупівель не зможе вступити в дію вчасно, аби подолати цінове ралі на газ взимку. Для її ухвалення можуть знадобитися місяці перемовин між Європарламентом та країнами-членами блоку.

Цими ж змінами пропонується ліквідувати довготермінові газові контракти до 2050 року, коли ЄС планує досягти кліматичної нейтральності. Наразі газ забезпечує чверть енергетики ЄС, водночас 90% газу імпортується.

Бекграунд. Євросоюз має намір встановити жорсткий термін для розірвання довгострокових контрактів на імпорт природного газу країнами-учасницями. Зокрема, Брюссель хоче повністю відмовитися від довгострокових газових контрактів до 2049 року. 

Проєкт використовує файли cookie сервісів Mind. Це необхідно для його нормальної роботи та аналізу трафіку.ДетальнішеДобре, зрозуміло