Найбільший проект «Роснєфті» зупинився через санкції

Найбільший проект «Роснєфті» зупинився через санкції

Зараз росія отримує величезну вигоду від високих цін на нафту, але це короткостроковий прибуток проти довгострокового збитку

Найбільший проект «Роснєфті» зупинився через санкції
фото ANDREY RUDAKOV/BLOOMBERG NEWS

«Роснєфть» мала намір витратити на проект «Восток ойл» з розробки нафти в Арктиці 10 трлн руб., до кінця десятиліття там планувалося видобувати 2% нафти у світі. 

Але путін, у якого гендиректор “Роснєфті” Ігор Сєчін випросив пільги на «Восток ойл», усе зіпсував, пише moscowtimes.eu з посиланням на  The Wall Street Journal.

Внаслідок санкцій, запроваджених після розпочатої путіним війни в Україні, та відмови західних компаній продовжувати роботу в росії гігантський арктичний проект зіткнувся з нестачею «всього, від бурового обладнання та програмного забезпечення до танкерів льодового класу», пише видання з посиланням на людей, знайомих з ситуацією, що беруть участь у проекті компанії.

Сировинний трейдер Trafigura Group, який має 10%-ву частку в проекті, заявив у червні, що заморозив інвестиції в росії і має намір вийти з «Восток ойл». 

Інший трейдер, Vitol Group, що входить до консорціуму, який володіє 5% (у Vitol у ньому 75%), теж хоче покинути проект, розповіла газеті знайома з цими планами людина.

Інвестори оцінили проект у 70 млрд євро. Нафтова база «Восток Ойл» оцінюється в 6,2 млрд тонн. Родовища проекту містять легку малосірчисту нафту.

На ключовому, Пайяхському, родовищі потрібно було під час пробної експлуатації протягом семи років пробурити 3300 свердловин, тобто загалом понад 470 свердловин на рік. 

«Роснєфть» планувала розпочати з нього поставки нафти у 2024 році, але тепер, вважає Rystad Energy, через західні санкції це вдасться зробити лише у 2029 році.

«Будь-які затримки в одному місці гігантського ланцюга постачання, задіяного в проекті, призведуть до затримки всього проекту», – каже старший аналітик Rystad Energy Дар'я Мельник.

Транснаціональні нафтові та нафтосервісні компанії, які згортають бізнес у росії, є лідерами в таких галузях, як складні розвідувальні проекти, обробка свердловин, програмне забезпечення.

Найбільш сучасне програмне забезпечення для промислових геофізичних досліджень росії надавали саме західні компанії, зазначає Джеймс Хендерсон, експерт з росії Оксфордського інституту енергетичних досліджень. Воно вкрай необхідне для «Восток ойл», оскільки через віддаленість родовищ видобуток має вестися максимально ефективно.

Тим часом інша корейська компанія, Daewoo Shipbuilding & Marine Engineering, відмовилася будувати судна для іншого великого арктичного проекту – «Арктик СПГ-2» компанії «Новатек».

Деніел Єргін, один із найвідоміших світових експертів з нафтового сектору, історик енергетичного ринку та заступник голови ради директорів S&P Global, вважає, що «зараз росія отримує величезну вигоду від високих цін на нафту, але це короткостроковий прибуток проти довгострокового збитку».

“Загалом, російській енергетичній галузі загрожує втрата ринку, втрата фінансування та втрата технологій”, – сказав він WSJ.

Нагадаємо, Німеччина конфіскувала три танкери «Газпрому».

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у нашому Telegram-каналі Mind.ua
Проєкт використовує файли cookie сервісів Mind. Це необхідно для його нормальної роботи та аналізу трафіку.ДетальнішеДобре, зрозуміло