WSJ: путінські олігархи виводили мільярди своїх коштів на Захід через мережу офшорів
Bridgewaters створила цілу «імперію», яка включала інвестиції в американські технологічні компанії

Наближені до путіна російські олігархи змогли обійти введені проти них західні санкції і успішно вивести сотні мільярдів доларів завдяки схемі офшорів на острові Мен поблизу Ірландії. Серед цих осіб – олігарх Алішер Усманов, голова «Ростєха» Сергєй Чемезов, депутат Держдуми Андрєй Скоч та речник путіна Дмітрій Пєсков.
Джерело. Про це йдеться в розслідуванні The Wall Street Journal.
Деталі. Керувала мережею зареєстрована на острові Мен компанія Bridgewaters. Вона створила для своїх клієнтів цілу «корпоративну імперію», яка включала інвестиції в американські технологічні компанії, такі як Meta Platforms, Twitter та Airbnb; організацію, яка продає російському уряду апаратуру для спостереження та стеження; а також нерухомість у європейських країнах, пише WSJ.
Декілька шарів посередників і компаній-«пустушок», наприклад, допомогли Усманову приховати факт володіння літаком Airbus A340 вартістю понад $350 млн. Завдяки цьому літаку вдалося вилетіти з Мюнхена до Узбекистану невдовзі після того, як ЄС заборонив польоти російських бортів і заморозив активи олігархів.
Газета також описує, як Усманов, з 2000 року колишній гендиректором «Газпром інвестхолдингу», через мережу офшорів пересилав кошти холдингу для використання своїм холдингом «Металоінвест» .
Через компанію Kanton Services з Британських Віргінських островів також йшли інвестиції у західні технологічні компанії. Вона, зокрема, вкладалася у 2011 році у фонд DST Global II керуючої компанії DST Global Юрія Мільнера. Компанія мала два джерела коштів, – Усманов і кредити «Газпром інвестхолдингу», які були забезпечені акціями, які належали Усманову.
За словами представника DST Global, компанія не приймала російських інвесторів із 2011 року і не знала про використання кредитів «Газпрому». Мільнер недавно заявив, що відмовився від російського громадянства.
За допомогою спеціально організованих Bridgewaters компаній російський банк ВТБ інвестував близько $300 млн через DST Global у Twitter та китайського ретейлера JD.com.
З Bridgewaters пов'язаний і Дмітрій Пєсков. У 2014 році та створила компанію, щоб зберігати в ній понад $1 млн на ім'я Татьяни Навки, яка стала дружиною Пєскова наступного року.
Через мережу Bridgewaters Усманов також інвестував $175 млн в американський лазерний стартап Quanery під час первинного розміщення акцій. IPO відбулося незадовго до вторгнення росії в Україну.
У Міністерстві фінансів США виданню сказали, що, звичайно, відстежують діяльність Bridgewaters, але не надали подробиць.
В Офісі з контролю за іноземними активами (OFAC), який займається реалізацією санкцій, не знали про частку Усманова в Quanergy, сказала газеті знайома із ситуацією людина.
Декілька компаній Bridgewaters володіють особняками в Німеччині біля міста Тегернзе. Усманов живе там, коли приїжджає, щоби лікувати очі, сказав його представник.
За словами місцевого політика Томаша Томашека, олігарх приїжджає три-чотири рази на рік із охоронцями. Після початку вторгнення Томашек організував біля особняка Усманова акцію протесту.
Бекграунд. У вересні прокуратура та поліція Німеччини провели обшуки у кількох об'єктах нерухомості, які, як вважається, належать Усманову, підозрюючи його у порушенні санкцій.
Якщо ви дочитали цей матеріал до кінця, ми сподіваємось, що це значить, що він був корисним для вас.
Ми працюємо над тим, аби наша журналістська та аналітична робота була якісною, і прагнемо виконувати її максимально компетентно. Це вимагає і фінансової незалежності.
Станьте підписником Mind всього за 196 грн на місяць та підтримайте розвиток незалежної ділової журналістики!
Ви можете скасувати підписку у будь-який момент у власному кабінеті LIQPAY, або написавши нам на адресу: [email protected].