Керівництво заповідника “Софія Київська” прокоментувало тендер на реставрацію за 72 млн грн
За його словами, основні роботи будуть виконуватися після закінчення війни

У Національному заповіднику «Софія Київська» заявляють, що більшість робіт із реставрації, зокрема й золочення, виконуватимуться після завершення воєнного стану.
«Оскільки розголосу в суспільстві набула ситуація щодо результатів тендера на реставрацію покрівлі, конструктивних систем даху та позолоти куполів пам’ятки архітектури ХІ ст. Софійського собору в Києві, який оприлюднено 30 жовтня 2023 року на сайті Prozorro, повідомляємо: вкрай незадовільний стан даху, конструктивів і куполів собору став не просто проблемою для музею, а й загрозою для збереження цілісності унікальної пам’ятки, яка входить до Списку всесвітньої спадщини ЮНЕСКО», – йдеться в повідомленні заповідника у Facebook.
Зазначається, що через брак фінансування ситуація тільки погіршувалася.
«Це призвело до того, що 14 січня 2022 року близько 23 години під час різкого погіршення погодних умов з поривами вітру до 23-25 м/с (83 км/год) сталося падіння хреста з південно-східного купола Софійського собору», – ідеться в повідомленні.
У заповіднику розповіли, що незабаром завдяки меценатам хрест вдалося відновити й повернути на своє місце, але оскільки хрести Софійського собору були встановлені приблизно в один і той самий час, це тільки підтвердило велике занепокоєння щодо технічного стану інших хрестів.
Проєкт реставрації передбачає комплекс заходів із запобігання виникненню таких аварійних ситуацій, заміни частини конструктивних систем куполів, позолоти покриття хрестів і куполів і реставрації покрівлі Софійського собору.
У заповіднику наголосили, що проєкт пройшов експертизу й отримав позитивний експертний звіт, погодження Мінкультури.
«На сьогодні за рахунок меценатських коштів виготовлено шість хрестів і заплановано укладення угоди на виготовлення центрального хреста також за рахунок меценатів. 16 жовтня 2023 року було розпочато відкриті торги за предметом: «Реставрація покрівлі, конструктивних систем та позолоти куполів Софійського собору». Джерела фінансування: державні кошти, благодійні кошти, спеціальний фонд», – ідеться в повідомленні.
За даними заповідника, виконання робіт за проєктом розраховане на 5 років до кінця 2028 року, а сума договору – 79,2 млн грн.
«Цього року на виконання робіт, заявлених у тендері, виділено з Державного бюджету 2 млн грн на встановлення хрестів і заміну конструктивних систем кріплення на усіх куполах.
Інші роботи, зокрема й золочення, виконуватимуться після закінчення воєнного стану», – наголосили в заповіднику.
Бекграунд. Про те, чи вдалося позбутися корупції під час держзакупівель сьогодні, про нюанси проведення тендерів на Prozorro у воєнний час – у інтерв'ю Mind із гендиректором онлайн-платформи Миколою Ткаченком.
Якщо ви дочитали цей матеріал до кінця, ми сподіваємось, що це значить, що він був корисним для вас.
Ми працюємо над тим, аби наша журналістська та аналітична робота була якісною, і прагнемо виконувати її максимально компетентно. Це вимагає і фінансової незалежності.
Станьте підписником Mind всього за 196 грн на місяць та підтримайте розвиток незалежної ділової журналістики!
Ви можете скасувати підписку у будь-який момент у власному кабінеті LIQPAY, або написавши нам на адресу: [email protected].