Більше половини контрактів держзакупівель у жовтні вигравали мікробізнеси – YouControl
Понад 60 000 малих і середніх бізнесів ставали переможцями, проте є сумнів, що частина компаній лише номінально належать до МСБ

Понад 60 000 малих і середніх бізнесів в Україні стали переможцями державних закупівель за жовтень 2023 року.
Про це повідомляє YouControl.
З-поміж 19 100 компаній – переможців закупівель із категорії МСБ, які вдалося точно класифікувати, виявлено 3089 середніх підприємств (16% від загальної кількості), що отримали замовлень на суму 10,3 млрд грн. 5813 компаній із категорії малого бізнесу (30%) виграли замовлень на співмірну із середніми суму – 10 млрд грн.
Мікропідприємства, які мають до 10 працівників і до 2 млн євро доходу, становили 53% серед компаній-переможців торгів і виграли 29% замовлень на суму 8,4 млрд грн. Мікробізнес став найбільш численною підгрупою малого та середнього бізнесу за кількістю контрактів. Хоча й дещо поступився малим і середнім підприємствам за вартістю цих контрактів.
Будівництво та торгівля – у тренді за загальною сумою виграних у процесі публічних закупівель контрактів за жовтень. В основному перемагали в закупівлях малі й середні компанії будівельної галузі, які займаються будівництвом доріг і автострад, житлових і нежитлових приміщень, електропостачанням. Такі компанії отримали найбільше грошей за договорами про закупівлю – 45,6% від загальної суми, що становить 13,1 млрд грн.
Найбільша кількість переможців зареєстрована в Києві – 4141 (22%) та в областях міст-мільйонників: Дніпропетровська область (7,3%), Львівська область (7,1%). Вагому питому частку в загальній кількості переможців також мають Київська, Харківська, Одеська, Полтавська області.
У ренкінгу з 25 переможців державних закупівель з-поміж малого та середнього бізнесу за сумою контрактів представлені 16 компаній, які виграли контракти за місяць на суму, яка є вищою за весь їхній річний чистий дохід впродовж 2022 року.
«Це породжує низку припущень. Про активне використання ними субпідрядників після укладання контрактів. Про те, що ці підприємства лише номінально є малими чи середніми, а по факту є частиною великих фінансово-промислових груп. Або ж про те, що економічні потужності цих компаній не відповідають вимогам заявленим у закупівлі. В останньому випадку постає питання про компетентність тендерних комісій, які затверджували переможців», – повідомляють аналітики.
Їм не вдалося точно класифікувати за розміром 41 000 компаній-переможців закупівель жовтня, які отримали близько чверті сум усіх контрактів: це були або ФОПи, або компанії без оприлюдненої фінансової інформації та даних про персонал.
Якщо ви дочитали цей матеріал до кінця, ми сподіваємось, що це значить, що він був корисним для вас.
Ми працюємо над тим, аби наша журналістська та аналітична робота була якісною, і прагнемо виконувати її максимально компетентно. Це вимагає і фінансової незалежності.
Станьте підписником Mind всього за 196 грн на місяць та підтримайте розвиток незалежної ділової журналістики!
Ви можете скасувати підписку у будь-який момент у власному кабінеті LIQPAY, або написавши нам на адресу: [email protected].