ЄС може обійти вето Угорщини та допомогти Україні грошима зі стабілізаційного фонду – голова центробанку Фінляндії
ЄСМ, у якому лежать 80 млрд євро, може стати «планом Б» у справі допомоги Україні

Голова центробанку Фінляндії та колишній єврокомісар Оллі Рен вважає, що Євросоюз може обійти вето Угорщини на фінансову підтримку України, перенаправивши на допомогу Києву 80 млрд євро зі свого стабілізаційного фонду.
Джерело. Про це фінансист сказав у четвер агентству Bloomberg.
На його думку, саме перенаправлення мільярдів, які здебільшого лежать без діла в Європейському стабілізаційному механізмі, може стати «планом Б» у справі допомоги Україні.
ЄСМ було створено 11 років тому, коли Оллі Рен був єврокомісаром з економіки.
«У нас немає невідкладної потреби у коштах ЄСМ на фінансових ринках, натомість ми маємо фундаментальну, екзистенційну термінову потребу щодо України. Це питання свободи, демократії та оборони Європи», – сказав Оллі Рен.
«Мене дуже непокоїть роз'єднаність Європи та вето Угорщини. Більше зволікати не можна, решта 26 країн ЄС має швидко скоординуватися та підготувати “план Б” без згоди Угорщини, яка, схоже, хоче йти своїм шляхом», – додав Рен.
Минулого тижня саміт Євросоюзу ухвалив рішення офіційно запросити Україну (а також Молдову) до переговорів про вступ до ЄС, але не зміг затвердити асигнування у розмірі 50 млрд євро на економічну допомогу Україні, які передбачалося включити до бюджетного плану ЄС на наступні чотири роки.
Допомога Україні заблокував прем'єр-міністр Угорщини Віктор Орбан, який таким чином намагається добитися від Брюсселя розморозки призначених Угорщини мільярдів євро, які Єврокомісія заморозила, звинувативши Орбана та його партію у порушенні принципів верховенства закону та поділу влади.
ЄС планує знову обговорити питання щодо економічної допомоги Україні на позачерговому саміті 1 лютого.
Європейський стабілізаційний механізм було створено у 2012 році як фонд допомоги країнам зони євро, які зіткнулися із серйозними фінансовими проблемами. У фонді лежать понад 80 млрд євро, а крім того, за словами його директора П'єра Граменья, він має приблизно 620 млрд євро капіталу «до запитання», гарантованого країнами союзу.
Бекграунд. Також повідомлялося, що ЄС розглядає можливість позбавити Угорщину права голосу для розблокування допомоги Україні.
Якщо ви дочитали цей матеріал до кінця, ми сподіваємось, що це значить, що він був корисним для вас.
Ми працюємо над тим, аби наша журналістська та аналітична робота була якісною, і прагнемо виконувати її максимально компетентно. Це вимагає і фінансової незалежності.
Станьте підписником Mind всього за 196 грн на місяць та підтримайте розвиток незалежної ділової журналістики!
Ви можете скасувати підписку у будь-який момент у власному кабінеті LIQPAY, або написавши нам на адресу: [email protected].