Новини законодавства: що змінилося для бізнесу та влади з 30.01.2024 по 05.02.2024

Новини законодавства: що змінилося для бізнесу та влади з 30.01.2024 по 05.02.2024

Основні регуляторні новації минулого тижня

Новини законодавства: що змінилося для бізнесу та влади з 30.01.2024 по 05.02.2024
Фото: ілюстративне

Як змінилось законодавство з 30.01.2024 по 05.02.2024

1. Укази Президента України:

У Mind з'явився телеграм-канал Mind tweet, де ви першими отримуєте головні новини, що мають вплив на економіку та бізнес. Підпишіться, щоб зберегти ваш час та гроші.

  • Документ: Указ президента України 30/2024 від 26.01.2024 (відбувся 30.01.2024) про Раду з питань підтримки підприємництва в умовах воєнного стану.

Суть: Раду з питань підтримки підприємництва в умовах воєнного стану утворено як консультативно-дорадчий орган при президентові України. Основними завданнями Ради є:

  • системний аналіз ситуації щодо забезпечення в умовах воєнного стану права на підприємницьку діяльність, практики формування та реалізації державної політики щодо дотримання гарантій права на підприємництво, напрацювання за результатами такого аналізу та внесення на розгляд президентові України пропозицій про можливі шляхи та механізми вирішення проблемних питань;
  • розгляд законопроектів з питань підприємництва, напрацювання пропозицій з удосконалення законодавства України щодо провадження діяльності суб'єктів господарювання;
  • сприяння налагодженню ефективної взаємодії держави з суб'єктами господарювання, громадськими об'єднаннями, що представляють їх інтереси, поширенню найкращого міжнародного досвіду.
  • Документ: Указ президента України 31/2024 (відбувся 30.01.2024) від 26.01.2024 про Всеукраїнську економічну платформу «Зроблено в Україні».

Суть: зазначену платформу започатковано під патронатом президента України для постійної комунікації та координації взаємодії державних органів, представників релокованих підприємств, вітчизняного бізнесу (великого, середнього, малого), громадських об'єднань підприємців, іноземних інвесторів, політичних діячів, вчених, експертів.

  • Документ: Указ президента України 36/2024 (відбувся 01.02.2024) від 29.01.2024 про затвердження положення про Державний реєстр санкцій.

Суть: Реєстр – це інформаційно-комунікаційна система, що забезпечує збирання, накопичення, захист, облік, відображення, оброблення та надання інформації про всіх суб'єктів, щодо яких застосовано санкції.Дані реєстру є відкритими і загальнодоступними, крім випадків, передбачених законом. Функціональні можливості (програмне забезпечення) реєстру забезпечують:

  • реєстрацію та відображення детальних відомостей про осіб, щодо яких застосовано санкції;

  • створення електронних форм (унесення інформації до електронних форм, прикріплення (завантаження) документів), збирання, зберігання, оброблення, пошук, облік інформації про осіб, щодо яких застосовано санкції;

  • автоматизацію процесів логічного контролю повноти та об'єктивності інформації, що вноситься до реєстру;

  • можливість пошуку в реєстрі осіб, щодо яких застосовано санкції, за видом реєстрових даних, тощо.

Детальніше.

Читайте також: Реєстр спонсорів війни: що означає для бізнесу потрапити до переліку 

2. Регуляторні акти. 

Кабінет міністрів України:

  • Документ: Постанова від 26 січня 2024 р. № 87 (відбулась 01.02.2024) про внесення змін порядку реалізації експериментального проєкту з верифікації суб’єктів агропромислового комплексу в умовах воєнного стану.

Суть: Відтепер підставою для виключення суб’єкта АПК із переліку верифікованих суб’єктів також є інформація від МЗС, отримана засобами електронного документообігу, що надійшла від однієї із таких країн, як Республіка Болгарія, Румунія, Словацька Республіка, Угорщина та Республіка Польща, про декларування в митний режим імпорту товарів (пшениця і суміш пшениці та жита (меслин); соєві боби, подрібнені або неподрібнені) без наявності підтвердження за результатами двосторонніх консультацій з партнерами таких країн.

  • Документ: Постанова від 30 січня 2024 р. № 96 (відбулась 31.01.2024) про відтермінування набрання чинності техрегламентів безпеки інфраструктури залізничного транспорту.

Суть: Кабмін відтермінував на 6 місяців набрання чинності постановою КМУ від 26.01.2022 щодо внесення змін до Технічного регламенту безпеки інфраструктури залізничного транспорту і Технічного регламенту безпеки рухомого складу залізничного транспорту.

Детальніше

  • Документ: Постанова від 30 січня 2024 р. № 105 (відбулась 01.02.2024) про удосконалення питання управління державними унітарними підприємствами та господарськими товариствами, у статутному капіталі яких більше 50% акцій (часток) належать державі.

Суть: Удосконалено процес конкурсного відбору кандидатів на посаду незалежного члена наглядової ради державного унітарного підприємства та їх призначення, а також конкурсного відбору кандидатів на посаду незалежного члена наглядової ради господарського товариства, у статутному капіталі якого більше 50% акцій (часток) належать державі. Зокрема, вилучено з переліку документів, які претендент подає для участі у конкурсному відборі, інформації кваліфікованого (кваліфікованих) бюро кредитних історій про кредитну історію претендента та копії довідки компетентного органу країни, податковим резидентом якої є претендент, про стан виконання ним обов’язків із сплати податків, зборів та інших обов’язкових платежів.

  • Документ: Постанова від 30 січня 2024 р. № 102 про вихід з угоди про співробітництво із забезпечення єдності вимірювань у збройних силах держав – учасниць СНД.

Суть: Уряд вийшов  з угоди СНД щодо проведення узгодженої політики в галузі стандартизації, метрології та сертифікації. Документ було підписано 3 листопада 1995 року в Москві.

  • Документ: Постанова від 26 січня 2024 р. № 90 (відбулась 30.01.2024) про внесення зміни до порядку пільгового іпотечного кредитування ВПО.

Суть: Зокрема, визначено поняття відокремлених підрозділів Держмолодьжитла, у звʼязку з реорганізацією Держмолодьжитла. Знято конкретизацію у визначенні виду рахунку позичальника, що відкривається ним в банку-агенті з метою перерахування на нього коштів кредиту та коштів власного внеску, задля розширення можливостей використання різних видів рахунку.

Крім того, внесено зміни до визначення «попередній договір» з метою уніфікації даного визначення з порядком використання коштів, передбачених у держбюджеті для надання пільгового довгострокового державного кредиту ВПО, учасникам АТО та ООС на придбання житла тощо.

НБУ:

  • Документ: Постанова від 18 січня 2024 року № 9 (відбулась 23.01.2024) про затвердження правил подання звітності про активні операції.

Суть: Відповідні правила подання звітності про активні операції розробили з метою отримання Нацбанком звітності від учасників фінансового ринку, які проводять активні операції, для здійснення нагляду за їх діяльністю та оцінки ефективності управління кредитним ризиком. Наразі звітність про активні операції мають подавати до НБУ такі респонденти: банки України; фінансові компанії, що мають право надавати хоча б одну з фінансових послуг, визначених у п. 1-4 ч.1 ст. 29 Закону України «Про фінансові послуги та фінансові компанії» від 14.12.2021 р. № 1953-IX, а саме: надання коштів та банківських металів у кредит, надання гарантій, факторинг, фінансовий лізинг; кредитні спілки.

  • Документ: Постанова від 18 січня 2024 року № 10 (відбулась 23.01.2024) щодо питань ліцензування юридичних осіб.

Суть: НБУ оновив порядок ліцензування юридичних осіб, які мають намір здійснювати діяльність з інкасації коштів, перевезення валютних та інших цінностей, оброблення та зберігання готівки. Відтепер компанії на підставі ліцензії НБУ на здійснення операцій з готівкою мають право здійснювати такі види діяльності: інкасація коштів, перевезення валютних та інших цінностей; оброблення та зберігання готівки. Компанія має право здійснювати будь-який із зазначених видів діяльності або обидва одночасно відповідно до поданих документів.

АМКУ:

  • Документ: Розпорядження від 23.11.2023  № 17-рп (відбулось 30.01.2024) про затвердження порядку ведення і доступу до Державного реєстру суб’єктів господарювання, притягнутих до відповідальності за спотворення результатів торгів, аукціонів, конкурсів, тендерів.

Суть: Реєстр призначений для збирання, накопичення, захисту, обліку, відображення, оброблення та надання інформації щодо суб’єктів господарювання, притягнутих до відповідальності за вчинення порушення у вигляді вчинення антиконкурентних узгоджених дій, які стосуються спотворення результатів торгів, аукціонів, конкурсів, тендерів. До реєстру вносяться такі відомості: реквізити рішення органу комітету (дата та номер); найменування органу комітету, який прийняв відповідне рішення; перелік суб’єктів господарювання, яких притягнуто до відповідальності за вчинення порушення.

3. Законопроєкти зареєстровані протягом тижня, які можуть вплинути на ведення бізнесу.

  • Документ: 10439та 10440 від 29.01.2024 щодо перезавантаження роботи Бюро економічної безпеки України.

Що пропонується: Зокрема, законопроєкт №10439:

  • передбачає вимоги до членів конкурсної комісії на обрання директора БЕБ, їхні права та обов’язки;

  • уточнює підстави звільнення директора БЕБ;

  • додає обов’язкове психофізіологічне опитування з поліграфом перед призначенням людини на посаду в БЕБ;

  • пропонує визначити положення щодо формування комісії, яка проводитиме аудит БЕБ;

  • передбачає переатестацію всього персоналу БЕБ (одразу – обов’язкова атестація заступників директора БЕБ, а через рік після припинення / скасування воєнного стану – атестація решти працівників БЕБ).

Водночас законопроєкт №10440 змінює окремі положення Кримінально-процесуального кодексу, зокрема: у кримінальних справах пропонується передбачити надання детективом БЕБ письмових доручень на проведення слідчих дій підрозділам детективів або оперативно-технічним підрозділам; виконання ухвали суду про тимчасовий доступ до речей і документів суб’єкта підприємницької діяльності пропонують здійснювати у присутності представника Ради бізнес-омбудсмена (аналогічні зміни у КПК); досудове розслідування кримінальних правопорушень за статтями 201, 305 Кримінального кодексу України, які підслідні слідчим органам безпеки, передбачається віднести до підслідності БЕБ.

Ініціатор: Кабмін.

Статус: Опрацьовується в комітеті.

  • Документ: 10443 від 30.01.2024 щодо спрощення процедури сплати судового збору для фізичних та юридичних осіб.

Що пропонується: Законопроєктом, зокрема, пропонується: зменшити розмір ставок судового збору за подання до суду апеляційної скарги з 150% ставки до 50, касаційної скарги з 200 до 70; встановити, що враховуючи майновий стан сторони фізичної чи юридичної особи, суд може своєю ухвалою за її клопотанням відстрочити або розстрочити сплату судового збору на певний строк, але не довше ніж до ухвалення судового рішення у справі. У свою чергу, передбачається визначити конкретизований перелік обставин за наявності яких, суд зобов’язаний своєю ухвалою зменшити розмір належних до оплати судових витрат чи звільнити від їх оплати повністю або частково, чи відстрочити або розстрочити сплату судових витрат на визначений строк.

Ініціатор: нардеп Олександр Юрченко.

Статус: Опрацьовується в комітеті.

  • Документ: 10448 від 30.01.2024 щодо збереження генофонду Українського народу.

Що пропонується: Законопроєкт передбачає, що захисник чи захисниця, чиї репродуктивні клітини зберігаються у кріобанках, зможуть заповнити відповідне розпорядження (його форму після ухвалення закону затвердить уряд). Зазначається, що це дозволить запобігти додатковим затратам на нотаріальні послуги. Крім того, захисник матиме змогу розпорядитися репродуктивними клітинами, написавши відповідне розпорядження на випадок смерті, а також застосувати допоміжні репродуктивні технології. Відповідна фізична особа визнаватиметься батьком або матір’ю народженої у такий спосіб дитини.

Ініціатор: група народних депутатів на чолі з Оксаною Дмитрієвою. 

Статус: Опрацьовується в комітеті.

Детальніше

4. Важливі новини:

В Україні запустили нову консультаційну програму для аграріїв Agri Resilience Project

В Україні збираються запровадити систему електронних розписок для аграріїв

НКРЕКП погодила структуру розподілу пропускної спроможності ЛЕП між Україною та Молдовою

Відсьогодні за програмою «єОселя» можна купувати житлові будинки або таунхауси – Мінекономіки

Україна імпортуватиме добрива за новим механізмом – Сольський

Україна торік експортувала найбільше своєї агропродукції до Туреччини, Китаю та Румунії

Єврокомісія продовжила пільговий режим імпорту агротоварів з України, виключивши з нього найрентабельніші категорії

Мінагрополітики розробляє е-реєстр виробників технічної коноплі

НКРЕКП перенесла термін реєстрації учасників оптового енергетичного ринку з лютого на квітень

Надавачі фінансових платіжних послуг мають підключитися до системи е-пошти НБУ протягом трьох місяців

Бізнес у січні погіршив оцінки результатів своєї діяльності – опитування НБУ

Організатори азартних ігор відтепер мають щокварталу звітувати про спроби фіноперацій з резидентами рф та рб – КРАІЛ

Кабмін спростив ліцензування експорту соняшника до Болгарії

Бекграунд. Раніше Mind повідомляв, що змінилося для бізнесу та влади з 23.01.2024 по 29.01.2024.

У випадку, якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію. Або надішліть, будь-ласка, на пошту editor@mind.ua
Проєкт використовує файли cookie сервісів Mind. Це необхідно для його нормальної роботи та аналізу трафіку.ДетальнішеДобре, зрозуміло