Адвокати надішлють матеріали про арешт Рюмшина, екс-комбрига «Анни Київської», у посольства всіх країн G7
Розмір застави у понад 90 млн грн ($2 млн) викликає сумніви у незалежності правосуддя, наголошують вони

Адвокати фірми «Barristers», що захищають екс-командира 155-ї бригади ЗСУ Дмитра Рюмшина, поділилися деталями його арешту і висунутих звинувачень в інтерв’ю для американського видання Business Insider.
Як зазначили адвокати, цей матеріал буде направлений до посольств усіх країн G7 для привернення уваги до несправедливості в ході ведення справи.
Зокрема, адвокат Богдан Забара заявив, що обвинувачення базується на тому, чи повідомив полковник Дмитро Рюмшин про дезертирство до Державного бюро розслідувань (ДБР).
Однак закон зобов'язує військових доповідати ДБР виключно про корупційні злочини, а не про випадки дезертирства, наголосив він.
Основні тези адвокатів , які вони озвучили в інтерв’ю Business Insider:
- Висунуті обвинувачення є необґрунтованими та не відповідають нормам закону.
- Розмір застави у понад 90 млн грн ($2 млн) є абсолютно непропорційним та викликає сумніви у незалежності правосуддя.
- Захисники вважають справу Дмитра Рюмшина політично мотивованою.
«Ця справа має значення не лише для Дмитра Рюмшина, а й для всіх військовослужбовців, які віддано виконують свої обов'язки на благо України. Вона ставить питання про те, чи можуть військові розраховувати на справедливе ставлення та захист своїх прав. Ми закликаємо суспільство та міжнародну спільноту слідкувати за цією справою», – наголосили адвокати.
Business Insider, зокрема, зі свого боку пише, що Рюмшин керував 155-ю бригадою, коли вона готувалася до розгортання на передовій, але раптово оголосив про свою відставку на початку грудня. Адвокат Боглан Забара повідомив Business Insider, що полковнику згори наказали покинути свою посаду.
Його заарештували 20 січня, звинувативши в «систематичному приховуванні» дезертирства серед своїх військ. У ДБР повідомили, що Рюмшин отримував як усні, так і письмові повідомлення про дисциплінарні порушення, але не повідомляв вищестоящі органи та не вживав дій на основі цієї інформації.
«Через дії командира правоохоронці не змогли розпочати законну процедуру розшуку та повернення військовослужбовців у військову частину та резервні батальйони, а в окремих випадках – забезпечити відбування ними покарання за вчинені злочини», – йдеться у повідомленні слідчих.
Забара розповів, що полковник буде оскаржувати розмір застави, визначеної судом, в 90 млн грн.
Забара також сказав BI, що прокуратура висуває звинувачення полковнику на основі того, чи повідомив він про дезертирство в ДБР, а не на тому, чи відреагував він на те, що його люди пішли в СЗЧ.
Але Забара сказав, що закон зобов’язує Рюмшина повідомляти в ДБР лише про випадки корупції, а не про дезертирство.
«Сума застави абсолютно невиправдана», – сказав Забара, назвавши суд над Рюмшиним «політично мотивованою справою».
Рюмшин під час слухання сказав, що він повідомляв правоохоронним органам про дезертирство.
155-та бригада «Анна Київська» зараз воює біля Покровська, де росія повільно, але невпинно намагається захопити ключове стратегічне місто.
На озброєнні бригади є 18 бронеавтомобілів АМХ-10, 18 гаубиць «Цезар» та 128 бронетранспортерів.
Полковник Рюмшин користувався відносно високим авторитетом під час навчання у Франції, коли президент Франції Еммануель Макрон відвідав військових під час навчань у жовтні.
Європа ще не закінчила з цими спільними навчальними програмами. Євросоюз виділив $425 млн на підготовку нових українських військових до кінця 2026 року, у тому числі 15 тисяч до кінця цієї зими.
Але деякі військові та аналітики в Україні вважають, що для Києва було помилкою створити абсолютно нові бригади, такі як 155-та, замість поповнення старіших, більш досвідчених підрозділів, які вже воювали.
Активіст Сергій Стерненко, який постачає безпілотники у військові частини за рахунок краудфандингу, каже, що його організація допомагає 155-ій бригаді через брак офіційно наданих безпілотників і РЕБ.
«Навіщо створювати нову бригаду, коли існуючі бригади критично неукомплектовані, щоб потім її ділити і переводити особовий склад у старі бригади? Який сенс?» – написав він на початку січня у своєму Telegram-каналі .
Коли 155-та бригада готувалася до вступу в бій, її особовий склад також часто переводили в інші бригади, які відчайдушно потребували людей, залишаючи навчену французами бригаду безсистемно перепризначати свої війська на позиції, для яких вони не готувалися.
Командир 108-го батальйону ЗСУ Сергій Філімонов 10 січня написав, що йому відомо про 10 таких бригад, які діють у подібних умовах.
Він додав, що західні методи навчання, які надаються військами НАТО, «часто не відповідають реаліям сучасної війни» в Україні.
«Реалії сучасної війни показують, що іноземне навчання, якщо воно не адаптоване до українських умов і не інтегроване в практику підрозділів, не тільки неефективне, але й небезпечне», – написав він у коментарі, опублікованому «Українською правдою».
Бекграунд. Нагадаємо, 8 січня генерал Драпатий розповів, що було зроблено для вирішення проблем у 155-й бригаді «Анна Київська». Він наголосив, що більшість недоліків вже проаналізовані і щодо них вже реалізуються рішення.
Якщо ви дочитали цей матеріал до кінця, ми сподіваємось, що це значить, що він був корисним для вас.
Ми працюємо над тим, аби наша журналістська та аналітична робота була якісною, і прагнемо виконувати її максимально компетентно. Це вимагає і фінансової незалежності.
Станьте підписником Mind всього за 196 грн на місяць та підтримайте розвиток незалежної ділової журналістики!
Ви можете скасувати підписку у будь-який момент у власному кабінеті LIQPAY, або написавши нам на адресу: [email protected].