Інфляція зростатиме в найближчі місяці – прогноз НБУ
На це впливатимуть гірші торішні урожаї та збільшення виробничих витрат підприємств

Інфляція зростатиме найближчим часом через подальший вплив гірших торішніх урожаїв і збільшення виробничих витрат підприємств. Водночас застосовані заходи НБУ з посилення монетарної політики обмежуватимуть фундаментальний ціновий тиск, а надходження нових урожаїв улітку загальмує зростання цін на продовольчі товари.
Про це повідомляє пресслужба регулятора.
«Завдяки заходам НБУ та поступовому вичерпанню впливу тимчасових рушіїв інфляції вона має повернутися на траєкторію сповільнення у другому півріччі та знизитися до однознакового рівня наприкінці року. На горизонті політики інфляція знизиться до цілі 5%», – йдеться в повідомленні.
В НБУ нагадали, що в січні інфляція пришвидшилася до 12,9% у річному вимірі. За оцінками НБУ, у лютому вона надалі зростала. Пришвидшення споживчої інфляції зумовлювалося передусім дією тимчасових чинників. Такі тенденції були очікуваними та загалом відповідали прогнозу НБУ (Інфляційний звіт за січень 2025 року).
Зазначається, що інфляційні та курсові очікування економічних агентів мали різноспрямовану динаміку, однак загалом залишилися відносно стійкими. Цьому сприяли попередні заходи НБУ з підтримання стійкості валютного ринку та захисту гривневих заощаджень від інфляційного знецінення.
«Вони, зокрема, позначилися на зниженні обсягів чистої купівлі валюти бізнесом і населенням у лютому, а також збереженні попиту на гривневі інструменти для заощаджень. Ба більше, на початку року поліпшувалися інфляційні очікування населення», – уточнили в Нацбанку.
Водночас, як повідомляється, статистика пошукових запитів свідчить, що увага до теми інфляції залишається підвищеною. Це на тлі потенційно тривалого періоду високих показників інфляції «може негативно вплинути на інфляційні очікування та посилити стійкість цінового тиску».
Бекграунд. Раніше Mind писав, Нацбанк ухвалив рішення підвищити облікову ставку до 15,5% річних і скоригувати параметри операційного дизайну процентної політики. Ці рішення спрямовуються на підтримання привабливості заощаджень у гривні, збереження стійкості валютного ринку та контрольованості інфляційних очікувань, що дасть змогу повернути інфляцію на траєкторію стійкого сповільнення до цілі 5%.
Якщо ви дочитали цей матеріал до кінця, ми сподіваємось, що це значить, що він був корисним для вас.
Ми працюємо над тим, аби наша журналістська та аналітична робота була якісною, і прагнемо виконувати її максимально компетентно. Це вимагає і фінансової незалежності.
Станьте підписником Mind всього за 196 грн на місяць та підтримайте розвиток незалежної ділової журналістики!
Ви можете скасувати підписку у будь-який момент у власному кабінеті LIQPAY, або написавши нам на адресу: [email protected].