Банки прискорили темпи кредитування бізнесу – драйвером виступають аграрії та будівництво
НБУ опублікував огляд банківського сектору за І квартал 2025 року

Приріст кредитного портфеля клієнтів прискорюється та відіграє ключову роль у підтримці активів банківського сектору протягом І кварталу. Водночас вкладення в цінні папери та депозитні сертифікати дещо знизилися. Банки залишаються стійкими завдяки запасу капіталу, а збереження прибутковості сприятиме подальшому нарощенню кредитного портфеля.
Про це йдеться в Огляді банківського сектору за І квартал 2025 року, повідомляє пресслужба регулятора.
Нацбанк навів ключові висновки.
Банки прискорили темпи кредитування бізнесу та надалі нарощують кредити населенню
Зазначається, що зростання чистого гривневого кредитного портфеля бізнесу прискорилося до 9,5% до попереднього кварталу та до 28,4% у річному вимірі.
«Традиційно зростали обсяги кредитів аграріям, підприємствам оптової торгівлі, а також у сфері будівництва та машинобудування», – йдеться в повідомленні.
Водночас обсяг чистих гривневих кредитів фізособам також жваво зростав: 6,7% за квартал та 35,9% за рік.
Якість кредитного портфеля поліпшується
За даними НБУ, частка корпоративних позичальників, що зазнали дефолту за гривневими кредитами в I кварталі, знизилася до близько 3% – це ліпше, ніж середні показники до повномасштабного вторгнення.
Тим часом частка NPL скоротилася на 1,7 в. п. за квартал та на 7,5 в. п. за рік – до 28,6%.
Обсяг депозитів населення зростає
Згідно з повідомленням, обсяг гривневих коштів фізичних осіб у банках зріс на 0,5% за квартал та на 12,5% за рік.
«Строкові депозити фізосіб у гривні в І кварталі зростали швидше за поточні кошти, тож частка строкових коштів збільшилася до 34,3%. Рівень доларизації вкладів клієнтів знизився до 31,1% під впливом укріплення курсу гривні», – уточнили в Нацбанку.
Прибутковість банківської системи нормалізується
Так, за І квартал 2025 року банківський сектор отримав 40 млрд грн прибутку, 65,7% якого сформували державні банки. Збитковими були 10 малих банків із сукупним збитком лише 0,4 млрд грн.
«Прибутковість банківської системи в цілому нормалізується, структура доходів наближається до довоєнної. Достатній прибуток підтримує капітал банків, даючи змогу не лише надалі виконувати регуляторні вимоги, а й нарощувати кредитування економіки», – додали в НБУ.
Бекграунд. Раніше Mind повідомляв, що НБУ затвердив методологію стрес-тестування банків у 2025 році: перевірять 21 банк. Тестування включатиме оцінку 4 ризиків.
Якщо ви дочитали цей матеріал до кінця, ми сподіваємось, що це значить, що він був корисним для вас.
Ми працюємо над тим, аби наша журналістська та аналітична робота була якісною, і прагнемо виконувати її максимально компетентно. Це вимагає і фінансової незалежності.
Станьте підписником Mind всього за 196 грн на місяць та підтримайте розвиток незалежної ділової журналістики!
Ви можете скасувати підписку у будь-який момент у власному кабінеті LIQPAY, або написавши нам на адресу: [email protected].