«Зелене світло»: як приєднати об’єкт відновлюваної генерації до електромереж

«Зелене світло»: як приєднати об’єкт відновлюваної генерації до електромереж

І які основні негативні фактори стоять на шляху потенційних інвесторів

«Зелене світло»: як приєднати об’єкт відновлюваної генерації до електромереж
Фото pixabay.com

Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики і комунальних послуг (НКРЕКП), сьогодні, 30 березня, на своєму засіданні остаточно ухвалила зміни до Правил приєднання електроустановок до електричних мереж. Це рішення затверджено відповідною постановою комісії. Нові правила, серед іншого, мають полегшити під’єднання до загальних мереж джерел так званої зеленої електроенергії.

Важливою умовою виробництва електроенергії із відновлюваних джерел енергії (ВДЕ) є можливість видачі «зеленої» енергії в електричні мережі. Тому реалізація будь-якого проекту «зеленої» генерації залежить від фактичного доступу до електромереж. Водночас приєднання – це довготривалий та складний процес, особливо для великих об’єктів генерації із ВДЕ. Таке приєднання належить до нестандартних та здійснюється електропостачальними організаціями. Саме вони повинні побудувати електромережі до об’єкта енергетики із ВДЕ.

Власником електромереж є електропостачальна організація, яка надає послуги із приєднання. Електропостачальні організації, відповідно до норм законодавства, не мають права відмовити проектам ВДЕ у доступі до електричних мереж.

Проте приєднання залишається досить складним питанням під час реалізації «зелених» проектів в Україні. Необхідність удосконалення порядку приєднання розуміють всі: і регулятор, і учасники ринку електричної енергії України. Саме тому затвердження змін до Правил приєднання до електромереж та методики розрахунку плати за таке приєднання має неабияке значення.

Три етапи, які проходить кожний інвестор ВДЕ

Реалізацію будь-якого проекту виробництва електроенергії із ВДЕ можна умовно поділити на три основні етапи: девелопмент, будівництво та експлуатація.

На етапі девелопменту головною умовою для початку реалізації проекту є отримання технічних умов (ТУ) на приєднання.

Після отримання ТУ важливим етапом приєднання є будівництво електромереж. Залежно від точки підключення обсяг будівництва може сягати від сотні метрів до десятків кілометрів.

І останній етап реалізації проекту – експлуатація. Він неможливий без підключення об’єкта ВДЕ до електромереж. Це все свідчить про те, що приєднання реалізується протягом усіх етапів проекту ВДЕ та суттєво впливає на результати його реалізації.

	«Зелене світло»:

Що заважає безпроблемному підключенню проекту ВДЕ?

Реалізація приєднання на ключових етапах проекту ВДЕ пов’язана з певними бар’єрами. Найвідчутніші з них – це постійні зміни законодавства, вартість приєднання, технічний стан мереж та терміни приєднання.

1. Постійні зміни законодавства

Термін реалізації проекту ВДЕ складає від 3 до 10 років. При цьому для будівництва вітряної електростанції важливою умовою є проведення попереднього вітромоніторингу та проектування розміщення вітрових турбін, відведення земельних ділянок для будівництва та проведення комунікацій. Виконання цих дій потребує ще від одного до декількох років. Проте, за останні п’ять років законодавство щодо приєднання неодноразово змінювалося. Останні зі змін – затверджені сьогодні Правила. Але навіть у них певні моменти – зокрема, щодо термінів приєднання суто «зелених» джерел енергії, достеменно не врегульовано; отже, і цей аспект потребує подальшого доопрацювання.

Перш ніж почати реалізацію проекту, інвестору важливо розуміти, які нормативи діятимуть саме під час будівництва об’єкта ВДЕ. Однак поточна ситуація із постійними змінами законодавства щодо приєднання унеможливлює планування реалізації проектів ВДЕ. Все це призводить до відсутності впевненості в інвесторів щодо можливості реалізацій великих проектів на території України.

2. Вартість приєднання

Сьогодні питання встановлення вартості приєднання викликає гостру дискусію в Україні. Особливо це стосується проектів потужністю до 5 МВт. Складність питання полягає у тому, що регулятор при встановленні ціни приєднання повинен враховувати як інтереси електропостачальних організацій, так й інвесторів. А вони розбігаються, бо для інвестора важливою умовою реалізації проекту ВДЕ є належна економіка проекту, що залежить від ціни приєднання.

Невеличкий бенчмарк: питома вартість будівництва 1 МВт вітрової генерації в країнах світу складає 1,1–1,6 млн євро, а сонячної генерації – 0,8 млн євро. При цьому частка витрат на приєднання 1 МВт об’єктів ВДЕ в інших країнах складає 8–11%. Виходячи з цих показників, орієнтовна вартість приєднання 1 МВт вітрової генерації в інших країнах – 90 000–100 000 євро.

В Україні вартість приєднання проектів ВДЕ до 5 МВт планується визначати за встановленою формулою, а більших проектів – на підставі проектної документації. Під час впровадження змін щодо вартості приєднання важливо розуміти: розглядаючи можливість реалізації проектів ВДЕ в Україні, кожен інвестор враховує фактичні умови реалізації і порівнює їх з умовами в інших країнах.

Якщо приєднання в Україні коштуватиме інвестору значно більше за середні показники в інших країнах, залучити інвестиції у розвиток проектів ВДЕ України буде дуже складно. Тому в питанні вартості приєднання важливо створити в Україні такі умови, які не будуть значно гіршими за умови реалізації аналогічних проектів у інших країнах світу.

3. Технічні обмеження для приєднання

Однією із найскладніших перешкод для проектів ВДЕ є стан електричних мереж України. За даними НКРЕКП, залишковий термін експлуатації електричних мереж складає 10–11 років. Враховуючи, що об’єкти ВДЕ будуються на значно більший термін, вказаний стан мереж викликає певну занепокоєність інвесторів проектів ВДЕ в Україні.

Крім стану електричних мереж досить складною є ситуація з отриманням технічних умов для нових проектів ВДЕ. Гранична потужність об’єктів ВДЕ в Україні складає 5,2 ГВт, з яких на 4,5 ГВт потужностей об’єктів ВДЕ вже видані безстрокові ТУ. Тому обсяг вільної потужності для об’єктів ВДЕ наразі складає біля 700 МВт. При цьому 63% потужностей із виданих ТУ на 4,5 ГВт не введено в експлуатацію.

Оскільки всі ТУ видані безстроково, це призвело до безстрокового «резервування» більше половини граничної потужності для ВДЕ в Україні. Для вирішення цієї проблеми пропонується обмежити термін дії ТУ трьома роками з дати видачі. Зокрема, вказані законопроекти змін до Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» були зареєстровані у Верховній Раді України в лютому 2017 року. Поки що ці законопроекти знаходяться лише на ознайомлені, та коли фактично будуть прийняті ці зміни, сказати важко.

4. Терміни приєднання

Терміни реалізації проекту із ВДЕ залежать від строків приєднання об’єкта до електричних мереж. Проте, фактичні терміни приєднання залежать від досить багатьох чинників. До головних перешкод для вчасного приєднання об’єкта ВДЕ належать терміни оформлення земельних ділянок для будівництва електричних мереж, терміни виконання робіт із будівництва електромереж та введення збудованих електромереж у експлуатацію.

Власником електричних мереж, що будуються для приєднання об’єкта ВДЕ, є електропостачальні організації. За таких умов інвестору складно контролювати всі аспекти будівництва мереж та приєднання об’єкта. Тому врегулювання питань дотримання термінів приєднання з боку електропостачальних організацій є важливою умовою для подальшого розвитку «зеленої» генерації в Україні.

Вказані бар’єри – це не єдині перепони для приєднання об’єктів виробництва «зеленої» електроенергії. Однак це одні з найпоширеніших проблем у реалізації проектів ВДЕ. Приєднання до мереж – це основа реалізації будь-якого подібного проекту. Водночас це єдина частина проекту ВДЕ, яку інвестор не може контролювати повною мірою.

За останній рік розпочато певні дії для зміни умов приєднання. Проте основні зміни належать до невеликих проектів із ВДЕ (до 5 МВт), але вкладатися в цей ліміт прагнуть далеко не всі інвестори. Тоді як для великих проектів суттєвих змін поки що не передбачено.

Постійні зміни законодавства щодо приєднання проектів ВДЕ, незрозуміла вартість приєднання, складність прогнозування фактичних термінів приєднання та технічні обмеження свідчать про необхідність системного підходу до цього питання. Саме він, поєднаний із врахуванням інтересів інвесторів, дозволить залучити більше коштів у реалізацію проектів відновлюваної енергетики в Україні.

Автори матеріалів OpenMind, як правило, зовнішні експерти та дописувачі, що готують матеріал на замовлення редакції. Але їхня точка зору може не збігатися з точкою зору редакції Mind.

Водночас редакція несе відповідальність за достовірність та відповідність викладеної думки реальності, зокрема, здійснює факт-чекінг наведених тверджень та первинну перевірку автора.

Mind також ретельно вибирає теми та колонки, що можуть бути опубліковані в розділі OpenMind, та опрацьовує їх згідно зі стандартами редакції.

Проєкт використовує файли cookie сервісів Mind. Це необхідно для його нормальної роботи та аналізу трафіку.ДетальнішеДобре, зрозуміло