Безкомпромісний менеджмент: чому варто прочитати книгу «Від хорошого до величного»

Безкомпромісний менеджмент: чому варто прочитати книгу «Від хорошого до величного»

Як перетворити абстрактні поняття на кшталт «ефективна компанія» чи «ідеальний менеджер» на прикладний посібник до дії

Этот материал также доступен на русском языке
Безкомпромісний менеджмент: чому варто прочитати книгу «Від хорошого до величного»
Фото Shutterstock

В рамках проекту Рейтинг книг з економіки, в якому представлені 200 книг за 20 напрямками, Mind продовжує публікувати авторські колонки, в яких експерти діляться рекомендаціями щодо тих видань, які, на їхню думку, слід обов'язково прочитати. Цього разу пропонуємо вашій увазі рекомендацію Дмитра Рассказова, віце-президента з роздрібних продажів та маркетингу мережі АЗК ОККО. Він розповів про свої враження від книги Джима Коллінза під назвою «Від хорошого до величного».

Книга Джима Коллінза написана ще на початку століття. Здавалося б, у наш супермобільний час вона вже мала застаріти тисячу разів. Натомість майже все, що там написано, досі звучить актуально, аргументовано та сміливо.

Найбільше у Коллінза захоплюють дві речі – його безкомпромісність і особливо ґрунтовний, математичний підхід до таких суто абстрактних речей, як ефективна компанія, ідеальний менеджер, успіх у бізнесі. Приблизно з такими самими шансами можна намагатися науково довести існування бога. Але Коллінз усе ж таки пропонує свою методологію, логічну й прораховану до дрібниць.

Для свого дослідження він обирає виключно ті бізнеси, які зробили справді потужний і тривалий прорив у своєму розвитку. Зокрема ті, чиї акції виросли не менше, ніж учетверо понад середньоринковий рівень, а період стабільного росту становив не менше 15 років. Таке під силу дійсно лише видатним компаніям та їхнім лідерам. Це не обов’язково найбільші за обсягом капіталу бізнеси, чи найбільш розрекламовані, але з точки зору своїх акціонерів вони найефективніші. До переліку видатних Джим Коллінз зараховує Gillette, Walgreens, Philip Morris, Circuit City, Fannie Mae та ще декілька інших. На переконання автора, хедлайнери з його списку спрацювали набагато краще, ніж такі ікони бізнесу, як General Electric, Coca-Cola та Intel.

Чому варто прочитати книгу Джима Коллінза 	«Від хорошого до величного»

І в цьому, власне, проявляється безкомпромісність автора книги. Про це не сказано прямим текстом, але в його розумінні хороший бізнес – це майже те саме, що ніякий. Іншими словами, хороший бізнес – це той, який прогавив шанс стати великим. Таким чином, книга мотивує прагнути до більшого, ставити максимально високу планку. 

У книзі сформульовано цілий перелік порад і правил, які за великим рахунком є прикладними і для потужних корпорацій, і для дрібного бізнесу. Деякі очевидні, деякі можуть видатися контроверсійними. Перераховувати всі немає сенсу. Зупинимося на двох, які заімпонували найбільше. Перше – це принцип трьох кіл, що перетинаються. Задайте собі три прості питання, пише Коллінз. Що вас насправді хвилює? На чому базується ваша економічна модель? У якому виді діяльності ви можете стати найкращим у світі? Місце, в якому ці три зони накладаються, і є вашою нішею. Уникайте спокуси виходити за її межі. Зазвичай така диверсифікація не приносить дивідендів.

Наступне – це принцип маховика. Суть у тому, що коли ти перший раз намагаєшся зрушити гігантський маховик з місця, потрібно докласти максимальні зусилля, а враження все одно таке, наче нічого не змінилося. Але якщо довго і наполегливо продовжувати штовхати, то маховик урешті-решт розженеться, і його кінетична енергія почне працювати на тебе. Ззовні це виглядає як революційний бізнес-прорив. Але ж ти розумієш, що це результат твоїх зусиль.

Відкритим лишається тільки одне питання: кому під силу розхитати такий маховик? На нього Коллінз відповідає очікувано: людям. На його переконання, правильно підібрана команда зазвичай краща, ніж ретельно розписаний план. Можна до кінця не розуміти, куди ви попливете, але з командою профі ви точно не потонете. Ну і, безумовно, у команди має бути капітан. У Коллінза – це керівник 5-го рівня, котрий інтереси бізнесу ставить вище власних цілей.

Дехто може сказати, що таких не буває. На цей випадок рекомендуємо почитати Коллінза – він назве з добрий десяток прізвищ. І до кожного прикріпить ще по декілька живих прикладів з їхньої біографії.

Книгу можна придбати на сайті видавництва «Наш Формат».

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у нашому Telegram-каналі Mind.ua

Автори матеріалів OpenMind, як правило, зовнішні експерти та дописувачі, що готують матеріал на замовлення редакції. Але їхня точка зору може не збігатися з точкою зору редакції Mind.

Водночас редакція несе відповідальність за достовірність та відповідність викладеної думки реальності, зокрема, здійснює факт-чекінг наведених тверджень та первинну перевірку автора.

Mind також ретельно вибирає теми та колонки, що можуть бути опубліковані в розділі OpenMind, та опрацьовує їх згідно зі стандартами редакції.

Проєкт використовує файли cookie сервісів Mind. Це необхідно для його нормальної роботи та аналізу трафіку.ДетальнішеДобре, зрозуміло