Вертольотні справи: чому військова прокуратура раптом зацікавилася «Миронівським хлібопродуктом»

Вертольотні справи: чому військова прокуратура раптом зацікавилася «Миронівським хлібопродуктом»

І що стоїть за гучними звинуваченнями на адресу великих українських компаній

Цей матеріал також доступний російською
Вертольотні справи: чому військова прокуратура раптом зацікавилася «Миронівським хлібопродуктом»
Президент України Петро Порошенко та власник МХП Юрій Косюк
Фото: УНІАН

Працівники Головної військової прокуратури отримали доступ до банківських документів низки українських компаній у справі про збиток державі на понад 100 млрд грн від ненадходження податків. Справа стосується створення злочинної організації колишнім президентом Віктором Януковичем і його оточенням. Підозра впала на компанії бізнесмена Юрія Косюка. Про це 7 серпня повідомив портал «Наші Гроші» з посиланням на постанову Печерського райсуду Києва від 23 липня 2018 року. Це не перша гучна справа, в якій під підозру потрапляє великий український бізнес. Менше місяця тому широкий резонанс набула спроба звинуватити представництва в Україні багатьох глобальних компаній у махінаціях з послугами аутстафінгу та аутсорсингу. Адвокат Денис Овчаров спеціально для Mind висловив свою думку щодо того, чому про настільки резонансні розслідування ми чуємо все частіше. І озвучив свої припущення, до чого це може призвести.

Про фактові кримінальні виробництва, де фігурують великі компанії, громадськість останнім часом дізнається з реєстру судових рішень. Справа в тому, що в ньому часто публікуються процесуальні рішення. У т.ч. ухвали про тимчасовий доступ, обшук та арешт рахунків. Журналісти часто дізнаються про них раніше, ніж компанії, які в них фігурують. Сьогодні не складно відмоніторити історію розвитку кримінального провадження, знаючи найменування компанії або номер справи. Так, кілька тижнів тому засвітилася справа прокуратури м.Києва «на мільярд», а днями сплив не менш цікавий сюжет про справу «на 100 мільярдів».

Подібні рішення наводять смуток і паніку на фігурантів і часто вводять в оману громадськість щодо важливості, серйозності та перспективності таких справ. Якщо уважніше подивитися на «справу на 100 мільярдів», то ми побачимо, чим же могли зацікавити військову прокуратуру такі компанії як ПАТ «Миронівський хлібопродукт». Отже, суддя в своїй ухвалі №757/32551/18-к від 04.07.2018 у рамках кримінального провадження №42018000000000564 від 13.03.2018 вказує, що існувала злочинна схема, в якій – під контролем органів податкової служби – створювалися і функціонували так звані «податкові майданчики», тобто незаконні «конвертаційно-транзитні центри». Від імені підконтрольних їм підприємств – платників ПДВ вони подають податкову звітність, в якій безпідставно формують податковий кредит на користь суб'єктів господарювання реального сектора економіки. Недоплачені до держбюджету гроші розподіляються між підконтрольними особами, податківцями та іншими держслужбовцями.

Ця ухвала суду зобов'язує банки видати інформацію про рух грошових коштів, у т.ч. і по зазначеному підприємству. Не вивчивши матеріали справи про тимчасовий доступ, складно сказати, чи є зв'язок між цим злочином і компаніями, які там фігурують, але подальший розвиток подій передбачити не складно.

Після того як військова прокуратура отримає виписку про рух грошових коштів, наступним кроком стане доступ до документів компаній, щоб підтвердити правові підстави фінансових операцій і в подальшому провести судово-економічну експертизу з метою підтвердити або спростувати реальність виконання договірних зобов'язань. Але ми ж розуміємо, що можливості у правоохоронців безмежні – від очікування добровільного надання документів до примусового їх вилучення разом із комп'ютерною технікою та грошовими коштами,  «здобутими злочинним шляхом».

І все б нічого, але є кілька очевидних дивацтв.

По-перше, чому кримінальне провадження зареєстровано в 2018 році, якщо подібні звинувачення звучали набагато раніше, і про так звані «податкові майданчики» «попередників» не говорив хіба що лінивий?

По-друге, чому справу веде військова прокуратура? Звідки там узялися фахівці з розслідування економічних злочинів?

Ну і по-третє, склади злочинів, які інкримінують «організованому угрупованню». Тут явно «змішалися до купу коні, люди». Наприклад, одержання неправомірної вигоди, створення злочинної організації, зловживання владою або службовим становищем, легалізація доходів, отриманих злочинним шляхом, фіктивне підприємництво, ухилення від сплати податків, терористичний акт, вимагання... І, звичайно ж, державна зрада.

Розслідувати епізоди 2014 року вкрай складно, тим більше в такій каші та з такою підслідністю. А це спричинить затягування термінів розслідування і неприпустимість отриманих доказів.

Та оскільки представники військової прокуратури широко відомі своєю системністю і наявністю бюджету для розслідування гучних злочинів, то незабаром ми зможемо побачити чергову «вертолітну справу». Ось тільки, якщо раніше на вертольотах доставляли затриманих, то в цей раз на вертольотах можуть прилітати на обшуки і вивозити документи, гроші і товар.

Осінь покаже. Збір врожаю не за горами.

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у наших Telegram-каналах Mind.Live та Mind.UA, а також Viber-чаті