Як отримати максимум користі від навчання

Як отримати максимум користі від навчання

І чому в сучасному світі навчання – процес довічний

Этот материал также доступен на русском языке
Як отримати максимум користі від навчання
Фото: pixabay

Сучасна IT-індустрія – яскравий приклад галузі, що стрімко розвивається, і запорукою успішної кар'єри в якій є безперервне навчання (так зване lifelong learning). Фахівці, які не підвищують кваліфікацію, не можуть адаптуватися до нових вимог, внаслідок чого їхня цінність на ринку праці стрімко падає. Сьогодні можливості для отримання нових знань обмежені лише ступенем самомотивації. Але є і зворотній бік медалі: в різноманітті пропонованих навчальних програм і форматів навчання деколи складно зорієнтуватися. Максим Почебут, керівник напрямку освітніх програм EPAM Ukraine, сформував рекомендації для тих, хто хоче отримати максимум від освіти як в IT, так і будь-якій інший сфері.

З чого почати? Перш за все, сформулюйте основний вектор свого подальшого розвитку. Ознайомтеся з актуальними тенденціями галузі, проаналізуйте, які навички необхідні роботодавцям, об'єктивно оцініть свій рівень знань. Ідеально отримати допомогу від більш досвідченого фахівця. Наявність ментора, його підтримка та практичні поради часто відіграють ключову роль у професійному становленні.

Різноманіття форматів дозволяє обрати варіант, найбільш відповідний індивідуальним вимогам. Однак варто пам'ятати, що, на думку фахівців, максимальний ефект дають змішані типи навчання, які включають і онлайн-курси, і класичні тренінги, і проектне навчання.

Вибираючи навчальні програми, уважно вивчіть їх наповнення, перегляньте відгуки, переконайтеся, що досвід лекторів релевантний вашим запитам. Якщо ви орієнтуєтеся на проходження курсів у певній компанії, оцініть її ринкові позиції.

Для ІТ-індустрії курси і подальша практика у великих компаніях – це найбільш реальний шанс «входження» в професію для початківців. Наприклад, у 2017 році понад 600 слухачів безкоштовних навчальних програм EPAM приєдналися до неї в якості фахівців.

Як отримати максимальну користь від навчання? «Три кити» успішного навчання можна описати, перефразувавши відомий вислів Стіва Джобса: Stay curious, Stay connected, Stay hungry.

Максимально переймайте досвід і знання свого вчителя або ментора. Розпитуйте про реалізацію його проектів, етапи кар'єри, успіхи і невдачі, причини, що вплинули на кінцевий результат. Проявляйте ініціативу і зацікавленість. Є висока ймовірність того, що в подальшому ці знання стануть найціннішим вашим активом, а ментор дасть вам хороші рекомендації.

Розширюйте коло спілкування і заводьте нові знайомства в професійній сфері. Ваші сьогоднішні товариші по навчанню завтра можуть стати колегами і партнерами по проектам. Наприклад, в ІТ реферальний канал – один з ефективних інструментів рекрутингу. У нашій компанії працює програма, за допомогою якої співробітники можуть рекомендувати відповідних фахівців на вакантні позиції. І цей метод настільки ефективний, що дозволяє щорічно закривати близько 30% вакансій. Навіть якщо на місці вашої майбутньої роботи такої програми не буде, ніхто не скасовував «сарафанне радіо». Завдяки йому у вас будуть шанси отримати ту саму позицію або потрапити на той самий проект.

Не обмежуйтеся рамками обов'язкової програми. Під час навчання вам надається унікальна можливість щоденного спілкування з висококласними професіоналами – використовуйте її по максимуму. Ставте питання лекторам, ініціюйте дискусії всередині групи, «копайте глибше». Проактивність і щира зацікавленість будуть винагороджені не тільки в навчанні, але і в побудові майбутньої кар'єри.

Що потім? Процес навчання не закінчується отриманням сертифікату або диплома, як і не закінчується, коли нам виповнюється 30, 40, 60 років. Ми живемо в світі, де зміни відбуваються й інновації народжуються з невблаганною швидкістю. Тому кожному фахівцю, який хоче бути успішним у своїй сфері, рекомендую взяти на озброєння принцип навчання протягом усього життя – lifelong learning (LLL).

У науковому журналі Procedia пару років тому опублікували результати дослідження користі такого навчання. Якщо коротко:

  • Зміцнює розум. Прихильники LLL рідше страждають недоумством у похилому віці.
  • Підвищує впевненість. LLL допомагає набути впевненості в здатності вчитися і ділитися інформацією з іншими. Також дає розуміння того, хто ми і що можемо запропонувати.
  • Покращує міжособистісні навички. Коли ми вчимося, ми часто залучені в процеси, які нас оточують. Коли ми допомагаємо вчитися іншим – отримуємо додаткові навички побудови стосунків.
  • Надає можливості для кар'єрного зростання. Людина, яка володіє новітньою інформацією, особливо цінується на ринку праці.
  • Підсилює комунікаційні навички. Під час навчання ми читаємо, слухаємо і пишемо, що складає фундамент для спілкування і зміцнює навички комунікації.

Наша digital-ера надає величезну кількість онлайн-ресурсів для сталого розвитку. За кордоном це Coursera, edX, Open University, Khan Academy тощо. У нас – Prometheus, EdEra, ОКМ.

Головне в цьому процесі – розуміння, чого нам не вистачає для наступної сходинки, і готовність докласти трохи зусиль.

Автори матеріалів OpenMind, як правило, зовнішні експерти та дописувачі, що готують матеріал на замовлення редакції. Але їхня точка зору може не збігатися з точкою зору редакції Mind.

Водночас редакція несе відповідальність за достовірність та відповідність викладеної думки реальності, зокрема, здійснює факт-чекінг наведених тверджень та первинну перевірку автора.

Mind також ретельно вибирає теми та колонки, що можуть бути опубліковані в розділі OpenMind, та опрацьовує їх згідно зі стандартами редакції.

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у наших Telegram-каналах Mind.Live та Mind.UA, а також Viber-чаті