Магістратура для айтівців: популярність освітніх програм зросла вп'ятеро від лютого минулого року
Українські виші пропонують багато нових програм
Українські вищі навчальні заклади лишаються популярними серед абітурієнтів і тих, хто тільки закінчив в них навчання. Так, більше третини студентів українських вишів готові рекомендувати український вуз. Натомість лише трохи менше за п'яту частину студентів рекомендують закордонні вузи. Одною з найбільш популярних спеціальностей лишаються інформаційні технології (IT). Крім того, уже навіть стало трендом бажання спеціалістів навчатися далі та здобувати диплом магістра в цій галузі. Чи варто зараз заглиблюватися в навчання і за якими напрямами, розповів Mind Chief Learning Officer у Sigma Software Максим Почебут.
Вступна кампанія в магістратуру набирає обертів. Майбутні магістри впродовж травня реєструвалися на єдиний вступний іспит, а далі, аж до кінця літа, вони обиратимуть програму та університет, де надалі й навчатимуться.
Як і торік, ми спостерігаємо надвисокий попит на магістерські програми. Якщо бути точним, то він є найвищим за останні два десятиріччя. Кількість студентів, що здобувають ступінь, уже 2022 року була в понад п'ять разів більше, ніж у попередні роки. Звісно, підвищений інтерес до навчання в магістратурі викликаний насамперед ситуацією в країні. Проте чи має ця тенденція негативний характер, чи країна та люди можуть отримати від неї користь? Забігаючи наперед, скажу, що точно можуть. Але про все по порядку.
Почати я б хотів з запитання «Що таке магістратура?», адже досить часто в людей не тільки в Україні, а й за кордоном немає чіткого розуміння того, навіщо потрібна ця програма та чи дає вона щось ІТ-фахівцям?
Якщо б запитання стояло «Чи потрібна вища освіта для старту кар’єри в ІТ?», то досить часто відповідь від багатьох ІТ-менеджерів була б «Ні». Конкретні хард- і софт-скіли важливіші, хоча фундаментальна освіта дає сильну базу, яка дозволить швидше розвиватися в професійному плані надалі. Але йдеться про магістратуру. Що з нею?
Останніми роками магістратури, як в Європі, так і в Україні, зазнали істотних змін, перетворюючись в короткострокові програми (на рік-півтора, і навіть коротші, так звані MircoCredentials programs), які надають концентровані, якісні, глибокі, прикладні знання та навички людям, які вже мають досвід роботи. Саме в такому вигляді магістерські програми щодалі отримують все більшу популярність у світі. І саме такі програми точно будуть корисні ІТ-фахівцям. Але треба вміти скористатися можливостями. Які вони? Давайте розбиратись.
Читайте також: Випробовування освітою: на що впливає скасування підсумкової атестації 2023 року
На рівні фахівця
У цій статті йтиметься саме про ІТ-фахівців, хоча насправді ті самі можливості відкриваються перед спеціалістами з будь-якої галузі. Будь-який спеціаліст, що бажає професійного розвитку, розуміє важливість постійного навчання. В ІТ-галузі, з розвиненим корпоративним навчанням, це досить просто, проте чим вищий професійний рівень людини, тим більше компанія має інвестувати в її навчання. Адже і викладачі мають бути відповідно підготовлені, і контент давати глибокий, із сильною практичною складовою.
Зрозуміло, що компанії все одно будуть такі програми створювати, щоб люди та бізнес могли успішно розвиватись. Такі корпоративні програми для вже досвідчених фахівців з’являються в багатьох компаніях, а в деяких успішно діють протягом багатьох років, зокрема в Sigma Software. Проте зауважу, що на високому професійному рівні людині вже конче необхідний нетворк поза межами компанії, для кращого розуміння картини загалом, розширення світогляду та бачення тенденцій ринку. Тому одних лише корпоративних програм може бути замало. Саме тому фахівцям, що досягли рівня Senior та Lead, можуть стати в пригоді магістерські програми, що на хвилі високого попиту зараз відкриваються в багатьох державних і приватних університетах.
Також магістратури – це чудова можливість для фахівців, що не мають технічної освіти, отримати диплом в технічному треку. Для тих, хто вже має реальний досвід у галузі, знає, як працює домен, здобути магістерський ступінь за технічною спеціальністю не буде аж надто важко, але це точно стане в пригоді тим, хто хоче краще розуміти всі нюанси своєї роботи.
Нарешті, сучасні магістерські програми формально визнаються багатьма країнами світу, що дає можливість людям вільно співпрацювати з компаніями не тільки в Україні, а й за кордоном. Оскільки ковід і російська агресія, підштовхнули багато бізнесів до більш активної глобалізації, це стає важливим фактором і для фахівців, і для бізнесу.
Резюмуючи, скажу, що ІТ-бізнес підтримує бажання людей одержувати магістерський ступінь. Проте підходити до вибору програми та освітнього закладу варто обережно та вдумливо, адже далеко не всі українські університети переймаються адаптацією своїх програм і, користуючись сьогоденним попитом, продовжують давати формальну освіту, себто диплом, а не знання. Про це – у наступному розділі.
Читайте також: Попри війну: 5 причин пишатись українською освітою
На рівні освітніх установ
Мій викладацький досвід (я веду курс в магістратурі в Національному університеті «Києво-Могилянська академія») свідчить про те, що кількість не завжди негативно впливає на якість. У 2021 році в моїй групі навчалось 5 студентів, а в 2022-му їх було 40, у вісім разів більше! І майже всі вони демонструють і високий рівень зацікавленості, і гарну підготовку, і звичку до рефлексії, і старанність. Заняття, які ми проводимо, мені як викладачу приносять задоволення. Маю надію, що так само почуваються і мої студенти.
З цього роблю висновок – у магістратуру сьогодні масово приходять сильні, класні студенти. На початку багато хто з них не розглядав магістратуру як дієвий спосіб підвищення кваліфікації. Проте, якщо студенти бачать якісну, практичну, сучасну програму, вони залюбки долучаються до навчання та отримують майданчик для розвитку власного нетворку, обміну знаннями з колегами, що також навчаються.
Саме створення якісних програм, організація правильного та продуктивного процесу навчання – основне завдання університетів і можливість, якою варто скористатись.
Наразі ми бачимо вже чимало прикладів, коли державні та приватні заклади вищої освіти, спільно з партнерами з іноземних освітніх установ спільно з бізнесом створюють круті освітні програми, залучають визнаних практиків, впроваджують сучасні моделі та методи навчання. Серед прикладів – програми від Київської школи економіки, Українського католицького університету, Харківського університету радіоелектроніки, Києво-Могилянської академії, від SET University (цю програму виш запускає в партнерстві з Sigma Software University) та інших. Їхні програми визнані не тільки фахівцями, а й навчальними закладами інших країн.
І хоч таких прикладів в Україні все більше, однак їхня частка від загального числа магістерських програм не перевищує 10%. Тобто 90% програм, на жаль, і досі застарілі та не дають прикладних знань. Що це значить?
Це значить, що університети мають унікальну можливість, користуючись успішним досвідом колег і величезним бажанням бізнесу співпрацювати, розробити власні актуальні програми, що матимуть попит та залучатимуть у виші гарних студентів. Отримуючи від них, до речі, кошти за навчання, а це також важливо, чи не так? Гроші допомагають тримати на плаву та розвивати і освітні заклади, і освіту загалом.
Сильні магістерські програми – це також база для розвитку наукової діяльності та виховання молодого покоління аспірантів і докторів наук, що є обов’язковим для будь-якого вишу.
Читайте також: Перемога в усьому: як змінити освіту зараз, щоб стати сильнішими в майбутньому
На рівні бізнесу
Бізнес уже давно побачив та оцінив усі можливості, які дає якісна освіта на будь-якому рівні. Саме тому багато років представники бізнесу беруть активну участь у розвитку освіти. Як, наприклад, компанія Sigma Software, що вже понад 15 років співпрацює з українськими навчальними установами, а зараз робить свій вклад у розробку спільних магістерських програм із кількома освітніми закладами.
Якісна освіта, і зокрема магістратура, – це можливість донавчати фахівців, розширювати й поглиблювати їхні знання та навички. Талановиті фахівці – один з основних факторів, що зробив можливим динамічне зростання української ІТ-галузі. Відомим також є той факт, що фахівці, які мають можливість навчатися, відчувають більшу лояльність до компаній, а отже, більш ефективні, що також веде до зростання бізнесу. А на глобальному рівні – до формування іміджу України як сильного та стабільного (за будь-яких умов) ІТ-хабу.
Ще один вагомий плюс навчання фахівців на магістерських програмах – можливість отримання людьми освіти, що визнається різними країнами. Так-так, знову про це. І ще раз наголошу, що це важливо для успішного розвитку бізнесів, які сьогодні мають швидко йти шляхом глобалізації. Для будь-якої компанії співпрацювати зі спеціалістами, освіта яких визнається іншими країнами, у формальній регуляторній рамці значно простіше. Україна йде в Європу не тільки ментально, а й у регуляторному полі, і ІТ-бізнес зіткнувся із цим одним із перших.
Читайте також: Мобілізувати чи залишити: оформлюємо навчання правильно
На рівні держави
У цьому розділі багато говорити не буду, бо насправді вже все так чи інакше сказав. Реалізовані можливості на кожному з рівнів, зрозуміло, приносять переваги й державі. Це:
- талановиті спеціалісти, що високо цінуються, а отже, отримують фінансову стабільність;
- освіта, що визнана іншими країнами;
- посилення наукової діяльності;
- розвиток освіти, як наслідок – попит на неї;
- збільшення кількості ІТ-фахівців і подальший розвиток ІТ-галузі, що залучає інвестиції в країну;
- посилення співпраці між бізнесом та вішами тощо.
Здається, що варто зусиль, правда ж?:-)
Автори матеріалів OpenMind, як правило, зовнішні експерти та дописувачі, що готують матеріал на замовлення редакції. Але їхня точка зору може не збігатися з точкою зору редакції Mind.
Водночас редакція несе відповідальність за достовірність та відповідність викладеної думки реальності, зокрема, здійснює факт-чекінг наведених тверджень та первинну перевірку автора.
Mind також ретельно вибирає теми та колонки, що можуть бути опубліковані в розділі OpenMind, та опрацьовує їх згідно зі стандартами редакції.