Захворіло у світі
12,128,406
Померло у світі
551,384
Вилікувалось у світі
6,650,507
Захворіло в Україні
51,224
Померло в Україні
1,327
Вилікувалось в Україні
23,784
Як і чим ЄС зустрічає українських заробітчан

Як і чим ЄС зустрічає українських заробітчан

На що звернути увагу трудовим мігрантам, що планують працевлаштуватися в Естонії

Цей матеріал також доступний російською
Як і чим ЄС зустрічає українських заробітчан
Фото: pixabay

Дозвіл на короткострокову роботу і термінову посвідку на проживання в Естонії станом на кінець вересня 2018 року отримали понад 12 000 осіб, що вдвічі більше, ніж минулого року, та вдесятеро більше, ніж у 2014-му. У той же час, як наголосили у службі нагляду за кордоном і міграцією цієї країни, кількість порушень, пов'язаних із виплатою зарплат іноземним робітникам, при цьому не зменшилася.

Про те, на що можуть очікувати українці, які планують влаштуватися на роботу в Естонії, та якими є нюанси працевлаштування у зазначеній країні, Mind розповіла адвокат Адвокатського об'єднання «Бауман Кондратюк» Тетяна Харіна.

Безвізовий режим з ЄС, який діє з 11 червня 2017 року, дозволяє українцям, що мають біометричний закордонний паспорт громадянина України, знаходитися та вільно переміщуватись по Європі не більше ніж 90 днів протягом 180-денного періоду.

Згідно з трудовою політикою країн ЄС, пріоритетне право на працевлаштування мають мешканці Естонії, а також громадяни Євросоюзу. Решта іноземців можуть претендувати на вакансію тільки тоді, коли на неї не відгукнулися естонці та європейці. Аби працевлаштувати іноземця, роботодавець має спочатку отримати дозвіл на це. Дозвіл на роботу є підставою для відкриття робочої візи та оформлення іноземцем посвідки на проживання в консульстві Естонії в Україні.

Які умови працевлаштування іноземців у Естонії? Тут короткочасно може працювати іноземець, який знаходиться в країні на законних підставах (віза або безвізове перебування), у тому разі, якщо його робота попередньо зареєстрована роботодавцем  у Департаменті поліції та прикордонної охорони.

Крім того, іноземець для роботи як найманий працівник в Естонії має право отримати строкову посвідку на проживання в країні.

Враховуючи це, іноземцям, аби влаштуватися на роботу в Естонії, необхідно зв'язатися з місцевою компанією і домовитися про контракт. Також пошук роботи можливий через компанії, що займаються пошуком персоналу. Для цього така компанія має виконати певні умови, передбачені законодавством країни.

Строкову посвідку на проживання для роботи може бути видано іноземцю для роботи в якості найманого працівника в компанії-замовнику, якщо зареєстрований в Естонії роботодавець є посередником найманої робочої сили і у роботодавця є кошти в розмірі не менше 10% від фонду заробітної плати на весь термін посвідки на проживання, що знаходяться на депозиті у зареєстрованій в Естонії кредитній установі.

Іноземець, який отримав посвідку на проживання для роботи як найманий працівник, може замість зазначеної в дозволі на проживання компанії-замовника приступити до роботи в іншій компанії з дотриманням умов, визначених дозволом на проживання для роботи.

Яка відповідальність роботодавця та працівника-іноземця? Основними порушеннями роботодавців під час прийняття на роботу іноземців є неукладення трудового договору, невиплата або порушення порядку виплати заробітної плати та податків, які випливають з укладеного трудового договору.

Для прикладу наведемо статистику (за даними сайту rus.err.ee). У період з 11 червня 2017 по 1 жовтня 2018 року щодо українців, які знаходяться в Естонії, на підставі закону про іноземців було порушено 380 справ про проступок. У 80 випадках суть проступку полягала в тому, що іноземець перебував в Естонії без законних підстав, у 29 випадках – не тільки знаходився в країні без законних підстав, а ще і працював, а в 271 випадку йшлося про порушення умов працевлаштування в Естонії.

З метою уникнення таких ризиків рекомендуємо переконатися, що роботодавець завчасно отримав дозвіл на роботу та зареєстрував документ у Департаменті поліції та прикордонної охорони.

Які нюанси оформлення трудового контракту в Естонії? Крім того, рекомендуємо уважно та заздалегідь ознайомитися з трудовим контрактом, який є обов’язковою умовою для здійснення трудової діяльності.

Трудовий договір повинен містити усі основні реквізити працівника та працедавця, професійні вимоги до працівника, відомості про характер роботи, умови праці та її оплати, відрахування з неї, тривалість робочого часу та часу відпочинку, умови проживання та плату за житло (якщо таке погоджено сторонами), а також термін дії трудового договору, умови його розірвання, порядок покриття дорожніх витрат.

Перед укладанням трудового контракту необхідно звернути увагу на те, що естонським законодавством передбачені вимоги до критерію заробітної плати:

  • роботодавець зобов'язаний платити іноземцю заробітну плату, розмір якої щонайменше дорівнює опублікованій останнім часом Департаментом статистики середньої брутто заробітної плати роботодавця за останній опублікований рік основної діяльності, але не менше, ніж річна середня заробітна плата Естонії з коефіцієнтом 1,24;
  • якщо роботодавцем є фізична особа, яка не зареєстрована підприємцем-фізособою, підставою для оплати заробітної плати іноземцю вважається замість основної діяльності роботодавця основна діяльність, за якою іноземець візьметься до роботи;
  • підставою для визначення основного роду діяльності є літерний код (EMTAK) класифікатора економічних спеціальностей Естонії Департаменту статистики;
  • розмір виплачуваної іноземцю заробітної плати до кінця короткочасної роботи повинен відповідати даним, опублікованим під час клопотання про реєстрацію короткочасної роботи Департаментом статистики;
  • фахівцю вищої ланки роботодавець зобов'язаний платити плату, розмір якої щонайменше дорівнює опублікованій останнім часом Департаментом статистики середньої брутто заробітної плати роботодавця за останній опублікований рік основної діяльності, але не менше, ніж річна середня заробітна плата Естонії з коефіцієнтом 2.

Як Естонія контролює дотримання трудового законодавства? У тому випадку, якщо ви вирішите достроково змінити роботу, зверніть увагу, що альтернативу краще шукати заздалегідь, оскільки у роботодавця є обов'язок негайно письмово сповістити Департамент поліції та прикордонної охорони про неукладення з іноземцем договору, про дострокове припинення відповідного договору і про повне припинення роботи іноземця.

Під час роботи на іноземця розповсюджуються гарантії, надані найманим працівникам у цій країні.

В Естонії контроль за дотриманням трудового законодавства здійснює Трудова інспекція, яка діє у відомстві Міністерства соціальних справ Естонії, основними завданнями якої є:

  • реалізація політики робочого середовища;
  • нагляд за охороною здоров'я;
  • нагляд за виконанням закону та стандартів техніки безпеки та гігієни праці;
  • нагляд за виконанням закону в трудових відносинах.

Як захищати свої права працівнику-іноземцю? Трудова інспекція також займається консультуванням громадськості, працівників і роботодавців щодо професійних ризиків у досудових індивідуальних трудових спорах.

Крім того, захист у сфері соціального забезпечення здійснюється на підставі угоди між Україною та Естонською Республікою у сфері соціального забезпечення, яка набрала чинності 1 лютого 2012 року.

У випадку порушення своїх трудових прав працівник має змогу звернутися до Трудової інспекції зі скаргою на роботодавця, а також до консульської установи своєї держави в Естонії або до суду.

З метою належного розгляду справ у судах між урядами України та Естонії існує договір між Україною та Естонською Республікою про правову допомогу та правові відносини у цивільних та кримінальних справах, який набрав чинності 17 травня 1996 року.

При цьому, звертаючись до суду, необхідно усвідомлювати, що розгляд справи щодо порушення прав працівника в суді здійснюється за законодавством тієї країни, де таке право було порушено.

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у наших Telegram-каналах Mind.Live та Mind.UA, а також Viber-чаті