Захворіло у світі
177,058,656
Померло у світі
3,828,472
Вилікувалось у світі
161,259,501
Захворіло в Україні
2,224,992
Померло в Україні
51,769
Вилікувалось в Україні
2,136,176
Таємниці пірамід: як побачити наскрізь єгипетську мумію

Таємниці пірамід: як побачити наскрізь єгипетську мумію

За всю історію археології пройдено великий шлях від розгортання до 3D-візуалізації

Этот материал также доступен на русском
Таємниці пірамід: як побачити наскрізь єгипетську мумію
Фото: pixabay

У 1820-ті роки вся Європа була зачарована Стародавнім Єгиптом – після спроби Наполеона Бонапарта підкорити країну в 1798 році. Незважаючи на те що Наполеон зазнав невдачі, його армія повернулася додому з легендами про чудесні та незвичайні речі, які вони встигли побачити. Завдяки оповіданням солдатів про гробниці, храми і статуї величезний потік зацікавлених мандрівників відправився на пошуки зниклої цивілізації Єгипту.

Однак просто захоплюватися пірамідами і руїнами для багатьох виявилося недостатньо. Туристи хотіли більшого, а саме – екзотичних сувенірів. Найбільшим попитом серед них користувалися мумії, тобто збережені тіла людей, що жили за часів фараонів. Кінець кінцем сотні мумій перекочували в приватні колекції та музеї Європи. Відтоді триває захоплюючий квест з «вилучення таємниць», в якому зустрілися історія, міфологія і зразки передової технічної думки. Про те, як нові технології допомагають у вивченні спадщини Стародавнього Єгипту, і чому саме технічний прогрес дозволив зробити ці дослідження не лише більш інформативними, а й більш етичними, Mind розповіла Олена Клименко, керівник контент-відділу Discovery Channel.

Як «роздягали» мумії? Процес «розгортання» мумії – зняття шматків тканини з трупів, стало популярною формою розваги: ​​багаті колекціонери запрошували друзів на «розгортання», а більш підприємливі орендували зал і продавали квитки на таке незвичайне видовище.

Глядачі платили за гострі відчуття, що їх відчували, спостерігаючи за тим, як випадають дорогоцінні камені та амулети з-під пов'язок мумій. Адже в давній час амулети мали бути у всіх померлих незалежно від соціального статусу – вони служили свого роду провідниками в потойбічний світ.

Що цікавило медицину? У 1821 році, далеко від нової масової розваги, лондонський хірург Август Гранвиль провів власне розгортання мумії з науковою метою. Протягом шести тижнів він виконував найретельніший на той час розтин (аутопсію).

Як пізніше з'ясувалося, тіло належало 50-річній жінці, яка народила дітей, розтовстіла і померла від раку яєчників. Хірург дійшов висновку, що ця жінка була занурена в теплий бджолиний віск і бітум (матеріали, які використовувалися для бальзамування) для надійного збереження її тіла.

Що цікавило науку? Протягом XIX століття єдиним способом вивчення мумій було їхнє розгортання – процес, який зазвичай призводив до серйозних пошкоджень, а іноді й до руйнування зразків. На жаль, більшість розгортань дало мало корисних знань про древню Єгипетську цивілізацію.

На рубежі XIX–XX століть з'явився більш науковий підхід, завдяки відкриттям у Долині царів і некрополі в Дейр-ель-Бахрі. Піонер-палеопатолог Марк Арманд Руффер та хімік Альфред Лукас розробили методи регідратації тканин мумій (насичення їх водою) для дослідження, а також аналізу речовин, які використовуються під час бальзамування трупів.

Коли підключилася техніка? Наука продовжувала розвиватися. У 1895 році були відкриті рентгенівські промені, і лише кілька місяців по тому німецький фізик Вальтер Кеніг випробував цю нову технологію на мумії єгипетської дитини. Також трапилася цікава історія з мумією фараона Тутмоса IV, якого доставили прямо на таксі, запряженому кіньми, до місцевого будинку престарілих – єдиного на той час місця в Каїрі з рентгенівським апаратом. Поява портативних рентгенівських апаратів зробила процес більш практичним, і до 1960-х років сотні мумій були «просвічені».

Рентген показав одну цікаву річ: мумії зберігали більше секретів, ніж всі припускали. Прогрес не стояв на місці, і з'явився інструмент, що дозволив дослідникам ще глибше зануритися у світ Стародавнього Єгипту. Лікарі звикли використовувати комп'ютерну томографію для оцінки цілої низки захворювань у людей. Тепер вчені все частіше використовують цю ж технологію, щоб розкрити секрети мертвих. Розроблена в 1970-х роках комп'ютерна томографія також використовує рентгенівські промені, але їхнє джерело обертається навколо тіла. У результаті отримують серію докладних двовимірних знімків, які можна комбінувати для створення тривимірних зображень тіла під бинтами.

Як побачити «віртуальну мумію»? За допомогою сучасних графічних програм дані комп'ютерної томографії можуть бути перетворені на віртуальні моделі мумій, які можна досліджувати в найдрібніших деталях і не порушувати їх цілісності.

Наприклад, 3D-візуалізації допомагають дізнатися більше про процес бальзамування і скласти повний портрет муміфікованої людини. Якщо померлий втратив ногу або навіть палець ноги, бальзамувальники протезували втрачені кінцівки. Якщо ж померлий був здоровий, то бальзамувальники іноді прикрашали висушений труп шматками тканини, аби надати тілу природної форми.

Що ще можуть нові технології? Ще одним популярним інструментом дослідження мумій є аналіз їхньої ДНК. Теоретично завдяки цьому способу ми могли б отримати відповіді на багато питань про походження древніх єгиптян, їх етнічну структуру та моделі міграції, а також підтвердити родинні та сімейні зв'язки королівських мумій.

Захі Хавасс, легендарний археолог і екс-міністр у справах старожитностей Єгипту, поділився своїм досвідом використання передових технологій на розкопках: «Я використовував технологію аналізу ДНК, щоб знайти родину фараона Тутанхамона. Мені вдалося виявити сина, який вбив свого батька, Рамзеса III, і мумію королеви Хатшепсут. Все це показує, що нові технології дуже важливі».

«У своїй роботі я використовую роботів для дослідження великих пірамід. Зазвичай роблю запис внутрішніх сцен пірамід за допомогою лазерного сканування. Ще я іноді використовую комп'ютерний томограф, щоб розкрити секрети мумій. Комп'ютерна томографія робить одне сканування мумії, з якого ми отримуємо 1000 докладніших фотографій. Єдине, у чому я сумніваюся, – це технологія радара. Радар, на жаль, не допомагає розкривати секрети гробниць», – розповів Захі Хавасс.

Єгиптолог додав: «Ви ніколи не знаєте, які секрети ховають пустелі Єгипту. Ми збираємося відкрити запечатаний саркофаг у прямому ефірі. В історії археології таке станеться вперше. Я очікую виявити безліч мумій і артефактів, які покійний приготував собі для загробного життя».

Щоб побачити на власні очі, як команда єгипетських археологів і дослідників знайшла 2500-річну мумію первосвященика, дивіться прем'єру спецвипуску програми «Невідома експедиція: таємниця саркофага» на Discovery Channel 13 квітня о 21:00.

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у наших Telegram-каналах Mind.Live та Mind.UA, а також Viber-чаті