Мозковий десант: навіщо Ізраїлю українські програмісти

Мозковий десант: навіщо Ізраїлю українські програмісти

І скільки їм готові платити

Этот материал также доступен на русском языке
Мозковий десант: навіщо Ізраїлю українські програмісти
Фото: The Times of Israel

Ізраїль, відомий як країна стартапів, виявляє дедалі більшу цікавість до українських IT-продуктів та їхніх розробників, сприймаючи тутешніх фахівців як перспективне поле для інвестицій. Опитування, проведене Start-Up Nation Central серед 362 ізраїльських IT-компаній, показало, що в Україні так чи інакше присутні 45% з них. У звіті за підсумками опитування докладно описується зростаюча нестача кадрів, необхідних для просування ізраїльської індустрії високих технологій.

Весна нинішнього року стала «врожайним» періодом у співпраці двох країн. Наприкінці березня ізраїльська Yael Group купила українську аутсорсингову компанію Acceptic, що стало першим для неї придбанням на ринку України. Кількома днями пізніше стало відомо, що ще одна компанія з Ізраїлю – Perion – придбала український стартап Captain Growth. У свою чергу, аутсорсер Ignite співпрацює з українцями вже протягом 10 років, наймаючи тут IT-фахівців. На чому ґрунтується такий інтерес, які можливості відкриваються перед вітчизняними айтішниками і чого очікувати в майбутньому від IT-співпраці Ізраїлю та України, Mind розповів Олег Вишняков, почесний консул Держави Ізраїль у Західному регіоні України.

В Ізраїлі кількість високотехнологічних компаній за 10 років зросла в 2,6 раза: з 2300 у 2009-му до 6000 сьогодні. На цьому тлі виник кадровий дефіцит – при високій продуктивності країни в частині ідей та інновацій, ізраїльський ІТ-сектор відчув гостру нестачу виконавців.

Що приваблює ізраїльтян в українцях? Кількість фахівців, зайнятих в українській індустрії високих технологій, оцінюється у 200 000 осіб, і за прогнозами, протягом двох років вона подвоїться. Майже п'ята частина з них вже працює на ізраїльські компанії.

Українські програмісти користуються великим попитом завдяки високому професіоналізму, гарному володінню англійською мовою і готовності віддалено працювати на міжнародні компанії. Крім того, той факт, що їхня середня заробітна плата набагато нижча, ніж у їхніх колег в інших країнах, є сприятливим для багатьох роботодавців.

Великі ізраїльські компанії, такі як Plitium, Plarrium, Allstars-IT, Simlarov, Exposell і Wix, одними з перших у світі побачили потенціал в Україні, відкривши місцеві філії в Харкові, Львові та, головним чином, у Києві. Цьому посприяло кілька чинників. По-перше, країни знаходяться в одному часовому поясі, що значно полегшує взаємодію. По-друге, українські айтішники – гнучкі співробітники, готові розвиватися і багато працювати.

Що приваблює українських IT-спеціалістів у роботі на ізраїльські компанії? Перш за все – умови праці. Офіси спроектовані на такому ж високому рівні, як і штаб-квартири провідних ізраїльських ІТ-компаній у Герцлії та Тель-Авіві. Тут є модульні конференц-зали, «тихі» кімнати для спілкування по Skype, у розпорядженні співробітників – PlayStation і більярд, гойдалки і кавовий куточок, а їжу готують спеціально найняті шеф-кухарі. Ще однією перевагою є вдале розташування – у центральній частині міст зі зручним транспортним сполученням.

Чи велика різниця в зарплатах? Якщо в Ізраїлі заробітна плата програміста-початківця (з досвідом роботи до двох років) становить близько $4000 на місяць, то його український колега «коштує» роботодавцю близько $2000, включаючи соціальну допомогу, накладні витрати на офіс, витрати на технічне обслуговування і багато іншого. Зарплата досвідченішого програміста в Ізраїлі (п'ять років стажу і вище) тяжіє до позначки в $13 000 на місяць – при $6000 для його українського колеги.

Java-розробник в Україні може розраховувати на щомісячну винагороду менше $2000, а старший розробник веб-інтерфейсу – на трохи більше $3000. В Ізраїлі ж розробник Java з більш ніж п'ятирічним досвідом роботи заробляє $6700–7800 на місяць, а ще досвідченіший розробник інтерфейсів – $7800–9500.

Чи легко найняти українців? За іронією долі, для ізраїльських роботодавців процес найму українських співробітників стає дедалі складнішим. У той час як рекрутери в Ізраїлі отримують від потенційних кандидатів по 10–20 заявок на день, у Києві, в кращому випадку, здобувачі відправлять одну або дві апеляції. Причина в тому, що не лише ізраїльтяни відкрили для себе українських айтішників – «полювання за головами» ведеться і представниками інших країн. Крім того, місцеві програмісти не надсилають резюме у відповідь на публікацію «розшукуваної» вакансії, що змушує більшість ізраїльських компаній вдаватися до послуг посередників – українських рекрутерів.

Чи є протиріччя в менталітеті? Ми звикли чути про культурні відмінності між ізраїльтянами та їхніми колегами в Україні. Але ці відмінності не такі значні. Українські працівники нехай і не завжди настільки ж «інноваційні», як ізраїльські, але це з надлишком компенсується високою кваліфікацією, дисципліною і загальною лояльністю до компанії-роботодавця.

Так, деякі розбіжності у звичках існують. Якщо в очах ізраїльтян жваві бесіди в кавовому куточку або в коридорі офісу вважаються нормальним явищем, то в Україні це почасти моветон. Українські співробітники більше тяжіють до формалізму, але й вигідно відрізняються здатністю ставити навідні запитання. Українці зосереджені на технологічному боці, дуже дисципліновані в частині досягнення цілей і дотримання графіків, але при цьому менш схильні до творчої імпровізації порівняно з ізраїльськими розробниками. До речі, щоб скоротити розрив у менталітеті, багато ізраїльських компаній організують спеціальні навчальні програми для своїх співробітників.

Як найкраще вибудовувати співпрацю? На думку більшості керівників ІТ-компаній, ідеальна команда ізраїльських і українських розробників повинна виглядати наступним чином. Ізраїльтяни – продукт-менеджери або архітектори: вони бачать загальну картину, знають аспекти бізнесу та напрямки подальшого розвитку, а також вирішують питання, що вимагають творчості в прийнятті рішень. А українська команда займається безпосередньо розробкою у відповідності з дуже жорсткими ТЗ, які не залишають місця для інтерпретації.

Навіщо все це Ізраїлю? ІТ-компанії, що цікавляться Україною, не шукають дешевої робочої сили – вони просто не знаходять достатньої кількості програмістів в Ізраїлі. Тому в сфері розробки програмного забезпечення та аутсорсингу Київ став для ізраїльських високотехнологічних компаній своєрідною «точкою зростання». І є впевненість, що незабаром нам слід очікувати ще більшої активності щодо продажів українських розробок в Ізраїлі та налагодження ще тісніших зв'язків між країнами в цій сфері.

Автори матеріалів OpenMind, як правило, зовнішні експерти та дописувачі, що готують матеріал на замовлення редакції. Але їхня точка зору може не збігатися з точкою зору редакції Mind.

Водночас редакція несе відповідальність за достовірність та відповідність викладеної думки реальності, зокрема, здійснює факт-чекінг наведених тверджень та первинну перевірку автора.

Mind також ретельно вибирає теми та колонки, що можуть бути опубліковані в розділі OpenMind, та опрацьовує їх згідно зі стандартами редакції.

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у наших Telegram-каналах Mind.Live та Mind.UA, а також Viber-чаті