Біохакінг: як зламати топ-4 стереотипів про здоров'я

Біохакінг: як зламати топ-4 стереотипів про здоров'я

Як підтримувати власне здоров'я і чим заважають неправильні стереотипи про нього

Этот материал также доступен на русском
Біохакінг: як зламати топ-4 стереотипів про здоров'я
Фото: pixabay

В останній день 2019 року та напередодні кількох святкових днів не зайвим буде згадати про здоров'я, адже велике застілля – велике випробування для організму.

Попри те, що здоров'я передбачає комплексний підхід, його часто плутають з необхідністю підтримувати в ладу тільки окремі сфери життя людини. 

Про головні перешкоди, застарілі потужні та дуже шкідливі стереотипи, що заважають підтримувати власне здоров'я розповів Mind сімейний лікар, засновник клініки для здорових SQlab Святослав Ханенко.

Один з основних стереотипів, з якими ми щодня боремося: люди вважають, що за їхнє здоров'я відповідають в першу чергу не вони самі, а хтось інший: лікар, країна, роботодавець або обставини.

Тому людям необхідно знати і пам'ятати про найшкідливіші стереотипи, які щодня впливають на якість їхнього здоров'я і життя в цілому.

1. Здоров'я vs хвороба

Цей стереотип – умовне ставлення до свого здоров'я як до абстрактної та абсолютної категорії, а не як до свого найважливішого ресурсу.

Більшість людей вважають – якщо їх нічого особливо не турбує, значить, вони на 100% здорові. При цьому якщо звернути увагу на те, як з часом змінюється здоров'я і енергія навіть здорової людини, можна помітити наступні зміни: стає менше задоволеності життям, менше енергії, менше досягнень, знижується якість відносин.

Як зламати стереотип

Існує альтернатива цьому стереотипу: поміняти ставлення до здоров'я як до свого первинного ресурсу. Здоров'я необхідно підтримувати не лише для того, щоб не померти або не страждати, а щоб бути більш продуктивним у всіх сферах життя.

Те, що ми їмо, як застосовуємо медикаменти, скільки разів буваємо у лікаря на огляді, як поводимося в стресових ситуаціях, наскільки хороший у нас сон та скільки годин ми виділяємо на відпочинок для організму – все це точки впливу на наше здоров'я. А значить, сума цих впливів може в будь-якому віці поліпшити або погіршити здоров'я людини.

Люди можуть фокусуватися на собі та своєму здоров'ї в будь-якому віці – і у 20 років, і навіть у 83 роки.

2. Здоров'я – це аналізи і таблетки

Цей стереотип зберігає фокус на хворобах, а не на здоров'ї – його кількісній та якісній оцінці, управлінні для більшої продуктивності в усіх сферах життя.

У результаті виникає наступний шкідливий стереотип: максимальне фокусування на лабораторних та інструментальних методах досліджень як інструментах діагностики хвороб і фармацевтичних препаратах як інструментах лікування хвороб.

У цьому випадку дуже важливо розуміти, що здоров'я – це не лише лабораторні аналізи. Здоров'я – це комплексне благополуччя тіла, розуму, соціальних зв'язків і навколишнього середовища, яке виходить за рамки нашого тіла, за рамки нас самих.

Як зламати стереотип

Найголовніше – зрозуміти, що здоров'я – це не просто аналізи, не просто медицина, а комплексна категорія.

На відміну від наявної масової парадигми, де на перше місце висуваються аналізи і таблетки, згідно з медичною філософією, людина сама є ключовим елементом здоров'я і поліпшення його якості. Бажання знати себе, ставати краще – як в контексті лікування захворювання, коли воно вже є, або навіть врятуватися від смерті.

3. Здоров'я необхідно, щоб не страждати і не померти передчасно

Багато хто вважає, що здоров'ям потрібно перейматися для того, аби не померти, або для того, щоб не боліло.

Здоров'я є також і енергетичним ресурсом, який завжди можна виміряти і скласти плани на майбутнє. Якщо орієнтуватися на це твердження, то можна отримати більше продуктивності, причому в усіх сферах життя.

Водночас надмірний акцент на якійсь одній сфері, наприклад на бізнесі, і відсутність фокусу на собі, своєму здоров'ї, відносинах, навколишньому середовищі, спричинить за собою неприємності для здоров'я.

Непропорційний розподіл власного ресурсу призведе до відсутності балансу, і в певний момент він закінчиться. Результат: постраждають усі перераховані вище сфери. Так само й зі здоров'ям: надмірне фокусування на ньому може призвести до зворотного ефекту.

Як зламати стереотип

Головне правило – розуміння, що здоров'я нам дано для того, щоб керувати своїм енергетичним ресурсом для продуктивності у всіх сферах життя. Важливо зберігати баланс і знаходити гармонію.

4. Здоров'я – тільки про тіло

Черговий стереотип: у питаннях здоров'я потрібно орієнтуватися лише на доказову медицину.

Згідно з даними Всесвітньої організації охорони здоров'я, на медицину, щоб впливати на здоров'я, припадає 20% від усіх інших факторів, на генетику – 15–20%. Решта – це навколишнє середовище і щоденні звички людини, її спосіб життя.

Здоров'я виходить далеко за межі медицини. І якщо вже говорити про доказову медицину, то тільки нею обмежитися не можна. Оскільки в її основі завжди є діагноз – хвороба. Але коли йдеться про обмінні процеси, впливати на це можна і потрібно, і зовсім не обов'язково методами доказової медицини.

Наприклад, гіпертонічна хвороба формується роками, іноді десятиліттями. Тому поки не з'явився діагноз, доказовій медицині немає місця. Вона не працює з цим предметом.

Як зламати стереотип

Не варто пов'язувати себе певними стереотипами у вигляді доказової або недоказової медицини.

Здоров'я – це комплексне благополуччя тіла, розуму, духу, соціальних зв'язків і навколишнього середовища. Можна і потрібно спиратися на доказову медицину, але здоров'я і охорона здоров'я – ширше, ніж медицина, а медицина – ширше, ніж тільки доказова медицина.

Україна стане здоровою країною, коли всі почнуть реалізовувати цей концепт і позбавлятися від шкідливих стереотипів про своє здоров'я. У результаті люди стануть більш відповідальними відносно до себе і більш успішними. Вони розвиватимуть не тільки себе, але і країну.

Таким чином ми зможемо домогтися того результату, на який розраховуємо. Напевно, саме в цьому і полягає поняття «біохакінг» – злам не саме біології, а злам тих стереотипів, які заважають на шляху органічного розвитку людини до надлюдини.

Автори матеріалів OpenMind, як правило, зовнішні експерти та дописувачі, що готують матеріал на замовлення редакції. Але їхня точка зору може не збігатися з точкою зору редакції Mind.

Водночас редакція несе відповідальність за достовірність та відповідність викладеної думки реальності, зокрема, здійснює факт-чекінг наведених тверджень та первинну перевірку автора.

Mind також ретельно вибирає теми та колонки, що можуть бути опубліковані в розділі OpenMind, та опрацьовує їх згідно зі стандартами редакції.

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у наших Telegram-каналах Mind.Live та Mind.UA, а також Viber-чаті