Кліматичні зміни: як перемогти в боротьбі з ними

Кліматичні зміни: як перемогти в боротьбі з ними

Що вже сьогодні можуть зробити для подолання проблеми країни, громадяни та бізнес

Этот материал также доступен на русском языке This material is also available in English
Кліматичні зміни: як перемогти в боротьбі з ними
Фото: www.flickr.com/photos/americaspower/4821617856

Після жахливих лісових пожеж в Австралії, незвично теплої зими в Україні та інших країнах, рекордно високої температури океанів, що призводить до посилення ураганів, повеней і підняття рівня моря, тема зміни клімату нарешті стала актуальною серед світових лідерів бізнесу та політики.

Підтвердженням цього стали жваві дискусії під час цьогорічного Всесвітнього економічного форуму в Давосі. Детальніше про це – у матеріалі Mind «Капіталізм мертвий!», або 10 головних меседжів Давосу».

Про неминучість боротьби з кліматичними змінами і те, яких зусиль докладає Україна на цьому шляху, розповіла Mind постійна представниця Програми розвитку ООН в Україні Дафіна Ґерчева.

Генеральний секретар ООН Антоніу Гутерріш застеріг присутніх у Давосі, що світ «програє» в боротьбі зі зміною клімату. Він зазначив, що реальність виявилася «страшнішою, ніж передбачали науковці», оскільки температура на Землі стає дедалі вищою, а політична воля до порятунку «слабшає».

А от найнещадніше розкритикувала світових лідерів шведська активістка Ґрета Тунберґ. Вона звинуватила старше покоління в тому, що воно поставило під загрозу майбутнє молодих людей і не дотримується зобов'язань у рамках Паризької угоди щодо утримання зростання глобальної температури не більш ніж на 1,5 °C.

Як країни намагаються подолати проблеми зміни клімату

Дійсно, можна засмутитися через невтішні новини про прискорення зміни клімату, з одного боку, та через брак узгоджених дій урядів – з іншого. Але насправді багато чого робиться на національних рівнях для подолання проблеми. І Україна не є винятком.

У 2019 році ПРООН в Україні допомогла ухвалити кілька законів, метою яких є захист довкілля та боротьба зі зміною клімату. Найважливішим є затвердження парламентом Стратегії екологічної політики України, що визначає «зелені» питання одними із найпріоритетніших на наступні 10 років.

Зокрема, визначає 30 цілей, які країна має досягнути упродовж наступного десятиліття, як-от збільшення частки відновлюваних джерел в енергетичному міксі з 4% у 2015 році до 17% до 2030 року, зменшення обсягу сміття та захоронення відходів на полігонах з 50% у 2015 році до 35% у 2030 році, збільшення використання електромобілів до 10% до 2030 року проти всього 0,1% станом на 2020 рік.

Ці та інші ініціативи України є вчасними стимулами для зусиль, що спрямовані на боротьбу зі зміною клімату та більш сталий розвиток. Вони пов'язані з Порядком денним у галузі сталого розвитку на період до 2030 року, який формує узгоджені колективні дії для скорочення викидів вуглецю, стримування зміни клімату, збереження довкілля та спрямування світу на шлях сталого зростання.

Проте вже минуло п'ять років, а прогрес, у тому числі щодо обмеження викидів вуглецю, є меншим, ніж очікувалось. Саме тому генеральний секретар ООН закликав до десятиліття дій – періоду активного досягнення цілей сталого розвитку спільними зусиллями країн світу, задля того щоб стимулювати їх перетворити слова на дії для попередження кліматичної катастрофи. Надихає те, що його слова були почуті в парламенті України. Стратегія набрала чинності з 1 січня 2020 року, і тепер український парламент має узгодити план для досягнення поставлених амбітних цілей. Настав час невідкладних заходів.

Що вже сьогодні може зробити кожен житель планети для довкілля 

Водночас на індивідуальному рівні люди можуть своїми діями позитивно впливати на довкілля:

  • Використовуйте менше пластику: поліетиленових пакетів, посуду або іншого пакування.
  • Вживайте менше м’яса, адже тваринництво є великим емітентом метану та вуглецю.
  • Надавайте перевагу місцевим сезонним продуктам замість імпортованих – постачання на ринок місцевої сезонної продукції спричиняє менше викидів вуглецю, а купуючи цю продукцію, ви ще й підтримує сільське господарство всередині країни.
  • Менше користуйтеся приватним авто – натомість більше пересувайтеся велосипедом і громадським транспортом, а для довгих поїздок надайте перевагу поїзду, а не літаку.
  • За можливості, встановіть сонячні панелі вдома – вони вироблятимуть чисту енергію, а її надлишок ви зможете продати місцевій енергетичній компанії, зменшуючи використання енергії, добутої за рахунок викопного палива та економлячи кошти.
  • Намагайтеся не купувати «швидкий» модний одяг, який ви одягнете лише один раз – індустрія моди відповідає за 10% світових викидів вуглецю. Речі кращої якості прослужать вам довше, а в довгостроковій перспективі ви ще й зекономите кошти.

І не забувайте, що як споживач ви можете впливати на поведінку компаній і на конкуренцію: якщо ви підтримуватимете компанії, які застосовують екологічно свідомі практики та політики, зрештою вони витіснять із ринку менш дружні до довкілля підприємства.

Якщо ви – інвестор, інвестуйте в етичний, екологічний бізнес, а не той, що виробляє або спирається на викопні види палива. Краще інвестуйте у відновлювані джерела енергії.

Якщо кожен виконуватиме хоча б кілька дружніх до довкілля дій, наведених вище, разом ми зможемо по-справжньому вплинути на зміну клімату. Але почати діяти необхідно саме зараз.

Як зазначається у доповіді ПРООН про стан людського розвитку, зміна клімату є одним із двох «сейсмічних зсувів», разом із четвертою промисловою революцією, що загострюють нерівності в суспільствах по всьому світу.

Якщо не відповісти на ці виклики, це може підривати соціальну структуру, ослаблювати демократію, провокувати заворушення і нестабільність, що зрештою перешкоджатиме досягненню Цілей сталого розвитку – 2030.

Ще не пізно перемогти в боротьбі зі зміною клімату, але діяти потрібно негайно.

Автори матеріалів OpenMind, як правило, зовнішні експерти та дописувачі, що готують матеріал на замовлення редакції. Але їхня точка зору може не збігатися з точкою зору редакції Mind.

Водночас редакція несе відповідальність за достовірність та відповідність викладеної думки реальності, зокрема, здійснює факт-чекінг наведених тверджень та первинну перевірку автора.

Mind також ретельно вибирає теми та колонки, що можуть бути опубліковані в розділі OpenMind, та опрацьовує їх згідно зі стандартами редакції.

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у наших Telegram-каналах Mind.Live та Mind.UA, а також Viber-чаті