Біохакінг vs вигоряння: як повноцінно піклуватися про своє здоров'я

Біохакінг vs вигоряння: як повноцінно піклуватися про своє здоров'я

Як йти до цілей і не шкодити собі

Этот материал также доступен на русском языке
Біохакінг vs вигоряння: як повноцінно піклуватися про своє здоров'я
Фото: pixabay

Людині властиво мати амбіції, і у кожного вони свої. Для одних це – запустити новий стартап або істотно розширити бізнес. Для інших – стати гуру в певній сфері або досягти успіху в кількох напрямках діяльності. Комусь важливо отримати визнання і бути затребуваним.

Однак на цьому шляху важливо пам'ятати і про потреби власного організму – не забувати спати, вчасно їсти і рухатися. Адже неувага до свого здоров'я рано чи пізно може ускладнити як досягнення цілей, так і життя в цілому. При цьому варто звертати увагу і на психологічне здоров'я, яке на тлі перенапруги і стресів також може дарувати сюрпризи.

Сімейний лікар, засновник і головний лікар першої клініки біохакінга в Східній Європі «SQLAB – клініка для здорових» Святослав Ханенко розповів Mind про одну з найпоширеніших проблем амбітних і старанних – вигоряння, а також про те, як біохакінг може допомогти у вирішенні цієї проблеми.

Нещодавно ми ініціювали дискусію в одній з лідерських спільнот – обговорили в колі успішних підприємців причини, через які вони стали уважніше ставитися до свого здоров'я. З'ясувалося, що кожен з них дійшов усвідомлення того, що здоров'я – це основний людський ресурс, опинившись у кризовій ситуації. Найчастіше ці кризи мали яскраво виражені симптоми вигоряння.

На жаль, навіть дуже прогресивні люди з високим ступенем усвідомленості стають до себе більш уважними тільки після того, як їх змусять це зробити об'єктивні неприємні обставини.

Що таке вигоряння

Вигорання – це стан, при якому витрати енергії сильно перевершують її відновлення. Мова в даному випадку не про прямі одиниці виміру енергії, такі, наприклад, як калорії, які ми отримуємо з їжею. Крім фізичного виснаження, ми говоримо про витрату інтелектуальних і психоемоційних ресурсів. Сил, які ми витрачаємо на підтримку і розвиток зв'язків, використання та аналіз інформації.

Ми живемо в умовах надлишку інформації.

Більшість з нас – люди емоційної та інтелектуальної праці, для якої характерні надзусилля, надамбіції. Найчастіше при цьому ми фокусуємося не на собі, своєму благополуччі та комфорті, а на зовнішніх цілях та результатах, забуваючи про те, що перше є обов'язковою умовою для другого.

Дефіцит відновлення настає тоді, коли людина не приділяє належної уваги своєму тілу, розуму, духу, якості соціальних зв'язків і довкіллю.

Як зрозуміти, що у вас почалося вигоряння

  1. На фізичному рівні ознакою вигоряння є зниження імунітету. Почастішали застуди, кон'юнктивіт, герпес, папіломи, рецидиви хронічних захворювань, проблеми шлунково-кишкового тракту.
  2. Розладжується сон. Ви не можете заснути без заспокійливої ​​музики, аудіокниги, фільму, алкоголю або седативних препаратів. Хоча все це призводить до ще більших енерговитрат.
  3. Підвищена дратівливість, зниження емоційної стійкості. Вас легко вивести з себе.
  4. Зниження працездатності, прокрастинація і апатія.
  5. Дефіцит бажань – «не хочеться хоч чогось хотіти».
  6. Погіршення якості стосунків з людьми. Почастішали сварки, конфлікти.

Що призводить до вигоряння

Вигорання не стається раптом: ось зараз я не вигорілий, а до вечора вже вигорілий. Це результат накопичених факторів, така собі боргова яма, в яку поступово скочується людина.

Найчастіше до цього призводить:

  1. Відсутність відновлення при важкій розумовій роботі. У наші дні рідко можна зустріти вигорілу людину, яка займається важкою фізичною працею. Швидше навпаки, дефіцит фізичного стає причиною інтелектуального і емоційного вигоряння.
  2. Тривала відсутність результату. Коли довго і наполегливо над чимось працюєш, але зусилля ні до чого не призводять. Розхожий вислів «опускаються руки» – це і є яскраво виражена ознака вигорання.
  3. Заняття справою, яку ви не любите, і гра невластивої людині ролі.

Нам добре відомі так звані мужні прояви, характерні для чоловіків, і жіночні – для жінок. Ці прояви обумовлені конкретними гормонами: тестостероном у чоловіків і естрогеном – у жінок.

Але є ще один дуже цікавий гормон – прогестерон, який пригнічує як тестостерон, так і естроген. На одній зі своїх лекцій у Лондоні Джон Грей, автор книги «Чоловіки з Марса, жінки з Венери», зазначив: заняття справою, яку не любите, підвищує рівень прогестерону. У чоловіків підвищення рівня цього гормону продукує гнів – емоцію, пов'язану також із такими гормонами, як кортизол, адреналін і норадреналін.

Спостерігаємо розвінчування одного з укорінених соціальних стереотипів. У нашому суспільстві заведено думати, що гнів – це мужня емоція, яка заряджає і живить чоловіче начало. Хоча насправді все не так. Самовладання, спокійна сила і здатність до творення, а не руйнування, є істинно мужнім проявом.

  1. Помилкові цілі, нав'язані стереотипами. Дія в фарватері нав'язаних стереотипів – дуже поширене явище. Не знаючи своїх істинних цілей, людина зависає в енергетичній воронці шкідливого маятника, стає жертвою маніпуляції і в результаті, втрачаючи енергію, вигорає.

Помилково ставитися до вигоряння як до якогось ліричного поняття, яким можна виправдати лінь або неефективність. Це серйозна проблема, що безпосередньо позначається на стані здоров'я людини. У філософії біохакінга темі вигоряння приділяється особлива увага.

Біохакінг – управління здоров'ям як проєктом для підвищення продуктивності в усіх сферах життя. Таке ставлення до здоров'я передбачає глибоке розуміння людиною своїх особливостей і схильностей, своїх істинних цілей і прагнення до благополуччя тіла, розуму, духу, соціальних зв'язків і навколишнього середовища.

Не забувайте: в яку б подорож по життю ви не відправилися, ви завжди берете себе з собою.

Про себе потрібно піклуватися – це обов'язкова умова, якою не вийде знехтувати, якщо ви дійсно хочете прийти до своїх цілей, а не розбитих надій, втрачених можливостей та усвідомлення безцільно витраченого часу.

Автори матеріалів OpenMind, як правило, зовнішні експерти та дописувачі, що готують матеріал на замовлення редакції. Але їхня точка зору може не збігатися з точкою зору редакції Mind.

Водночас редакція несе відповідальність за достовірність та відповідність викладеної думки реальності, зокрема, здійснює факт-чекінг наведених тверджень та первинну перевірку автора.

Mind також ретельно вибирає теми та колонки, що можуть бути опубліковані в розділі OpenMind, та опрацьовує їх згідно зі стандартами редакції.

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у наших Telegram-каналах Mind.Live та Mind.UA, а також Viber-чаті