Коронавірус, нафта та геополітика: як новітні виклики позначаться на розстановці сил

Коронавірус, нафта та геополітика: як новітні виклики позначаться на розстановці сил

І що отримає Україна

Этот материал также доступен на русском языке
Коронавірус, нафта та геополітика: як новітні виклики позначаться на розстановці сил

Вперше за 30 років на світовому ринку нафти відбувся рекордний обвал вартості чорного золота: всього за два дні ціни знизились до 30%. Сьогодні котирування нафти марки WTI торгується на рівні $29 за один барель. Це безпрецедентний виклик для світової економіки. Але наскільки він вдарить по бюджету Росії та як позначиться на українській економіці?

Причина падіння

Минулого тижня держави ОПЕК і ОПЕК+ – найвпливовіші нафтові країни світу – зустрілися в Австрії, щоб обговорити скорочення видобутку нафти як реакцію на падіння попиту внаслідок спалаху коронавірусу.

Перемовини були складними і тривали кілька годин. Під час переговорів Росія категорично заявила, що вона не стане скорочувати обсяги видобутку чорного золота, адже за таким сценарієм відбудеться стрімке заміщення її ресурсу сланцевою нафтою із США.

На фоні таких новин із Відня ціни на нафту стрімко впали на понад 10%. Цей стрибок став найбільш різким за п’ять років. Такого сценарію розвитку подій ніхто не очікував, адже останні три роки Путін йшов на консенсус із країнами ОПЕК.

Перший дисонанс перемовин Саудівської Аравії та Росії відбувся у лютому, коли коронавірус почав негативно позначатися на економічній діяльності Китаю, внаслідок чого попит на нафту в цього найбільшого покупця Саудівської Аравії скоротився на 20%. На азійському ринку ціни на природний газ теж впали – до $106 за 1000 кубометрів, що є рекордно низьким рівнем котирувань за всю історію спостережень.

Тоді принц Абдулазіз спробував переконати свого колегу Новака в необхідності достроково провести зустріч у форматі ОПЕК+, щоб виробити відповідь на зниження попиту, але російський міністр відповів відмовою. Навіть телефонна розмова короля Саудівської Аравії з Путіним не допомогла.

Наслідки

Позиція росіян на останній зустрічі ОПЕК+ означає фактичний вихід цієї країни з домовленостей і створення нових можливостей для «Роснєфті» та інших компаній неконтрольовано збільшувати видобуток нафти та її частку на глобальному ринку.

У короткостроковій перспективі Росія загалом матиме сприятливі позиції для того, щоб пережити падіння цін на нафту. Незважаючи на те що базова ціна нафти, при якій російський бюджет був збалансований, перебуває на рівні $42 за барель, міністерство накопичило кілька мільярдів доларів на чорний день.

Однак бажання росіян завдати удару по сланцевій промисловості США може залишитися просто пшиком. По-перше, таку стратегію спробувала реалізувати Саудівська Аравія 2014 року, але це не мало результату. Тоді саудити планували задушити американську сланцеву революцію, заповнити ринки власною нафтою, створити надлишки і домогтися падіння цін з метою повернути собі позиції глобального гравця.

Лише з середини 2014-го, коли Саудівська Аравія почала реалізацію стратегії із повернення собі частки на ринку, і до серпня 2017 року, коли вона почала перемовини з Росією щодо угоди ОПЕК+, загальний обсяг видобутку нафти в США виріс на пів мільйона барелів на день. І це зростання обсягів видобутку відбулося за той період часу, протягом якого понад 200 нафтогазовидобувних компаній пройшли через процедуру банкрутства.

По-друге, на сьогодні обсяги виробництва сланцевої нафти в США переважають масштаби п’ятирічної давнини. Незважаючи на те що багато виробників у Техасі та інших сланцевих районах виглядають вразливими, оскільки в них великі борги, а ціни на природний газ перебувають на дуже низькому рівні, для істотного скорочення обсягів видобутку в США має знадобитися час.

Провідні американські нафтові компанії, Exxon Mobil і Chevron, на сьогодні контролюють безліч сланцевих родовищ, і їхні баланси дозволять пережити період зниження цін. Інші видобувні компанії, можливо, зменшать свою частку на ринку, але багато хто намагатиметься захистити себе від наслідків зниження цін на нафту.

Характер і масштаби впливу коронавірусу на глобальну економіку досі складно спрогнозувати, але одне стає очевидним: ціна нафти може впасти до рекордно низької позначки у $26 за барель через те, що на ринок можуть додатково надійти мільйони барелів нафти з РФ.

Постраждають від цього союзники США, насамперед Саудівська Аравія, бюджет якої на 80% залежить від продажів нафти на глобальних ринках.

Сьогодні очевидним є те, що котирування нафти падатиме доти, доки або Москва, або Ер-Ріяд не припинять це змагання на витривалість, або поки північноамериканські виробники істотно не скоротять обсяги видобутку.

Геополітика та Україна

Істотних проблем із постачанням нафти для України не буде, адже з 2017 року ми отримуємо чорне золото переважно з Азербайджану та Казахстану. Суттєвих змін також не слід очікувати в частині зміни вартості нафтопродуктів для вітчизняних споживачів, адже лише 35% усіх обсягів надходить із Росії.

Нашій державі, яка потерпає від агресії Кремля, слід скористатися ситуацією на глобальному нафтовому ринку і спільно із США та країнами, які об’єднані навколо демократичних цінностей, посилити санкції проти РФ.

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у нашому Telegram-каналі Mind.ua

Автори матеріалів OpenMind, як правило, зовнішні експерти та дописувачі, що готують матеріал на замовлення редакції. Але їхня точка зору може не збігатися з точкою зору редакції Mind.

Водночас редакція несе відповідальність за достовірність та відповідність викладеної думки реальності, зокрема, здійснює факт-чекінг наведених тверджень та первинну перевірку автора.

Mind також ретельно вибирає теми та колонки, що можуть бути опубліковані в розділі OpenMind, та опрацьовує їх згідно зі стандартами редакції.

Проєкт використовує файли cookie сервісів Mind. Це необхідно для його нормальної роботи та аналізу трафіку.ДетальнішеДобре, зрозуміло