Карантин vs бізнес: якщо до вас прийшли з обшуком

Карантин vs бізнес: якщо до вас прийшли з обшуком

Як підготуватися та що робити під час його проведення

Этот материал также доступен на русском языке
Карантин vs бізнес: якщо до вас прийшли з обшуком

Карантин, який введений в Україні до 3 квітня, з одного боку, спрямований на забезпечення захисту громадян від вірусу COVID-19, а з іншого – розв'язує руки багатьом інститутам для захисту інтересів держави. Такий момент навряд чи упустять слідчі органи.

Що ж робити у разі, якщо до власника бізнесу, підприємця прийшли з обшуком, і як підготуватися до таких слідчих дій, розповіла Mind адвокат у кримінальних справах ADER HABER Law Firm Елеонора Салова

Карантин – ідеальний час для слідства. Суди закриті, скарги та заяви про злочин подати складно, а ось клопотання про обшуки приймають і розглядають.

Експерт прогнозує, що в період карантину буде проведено багато обшуків, які, найімовірніше, будуть націлені на домашні адреси: «Весь світ сьогодні зіткнувся з колосальним викликом, який нас змусить шукати нові методи роботи, самореалізації і досягнення певних фінансових результатів, і тільки слідство навряд чи змінить свої підходи. Тому пам'ятайте: поки ви перебуваєте на карантині, кожен другий слідчий стоїть у черзі за ухвалою про дозвіл на обшук».

Прийти з обшуком можуть до кожного. Для цього не потрібно бути обвинуваченим або свідком у будь-якій кримінальній справі. І потрібно чітко розуміти, що робити, а чого робити не варто, якщо до вас прийшли правоохоронні органи.

Адвокат у кримінальних справах ADER HABER Law Firm Елеонора Салова підготувала прості та корисні рекомендації, які допоможуть пережити обшук настільки безболісно, ​​наскільки це можливо.

Що робити до:

 • Провести вдома прибирання. Викинути непотрібні документи, почистити електронну пошту, видалити старі листування і фото документів. Якщо інформації багато – краще проконсультуватися з IT-фахівцем.
 • Встановити додатковий захист на домашні комп'ютери і техніку.
 • Подбати про грошові кошти. Якщо ви зберігаєте великі суми готівки вдома, рекомендую подумати про більш безпечне місце.
 • Налагодити комунікацію з консьєржем. Обміняйтеся телефонами, попросіть попередити вас, якщо до вас підніматимуться непрохані гості.
 • Придбати систему відеоспостереження. Сьогодні продається багато портативних відеокамер. Купіть і поставте її, наприклад, на полицю. У разі необхідності – увімкніть запис.
 • Підпишіть договір з адвокатом. Якщо до вас прийдуть з обшуком, просто вимагати адвоката – мало. Вам відразу поставлять запитання, кого саме, тому потрібно підготуватися заздалегідь.

Що робити, коли вже прийшли

 • Захист від вірусу. Вимагайте від співробітників правоохоронних органів забезпечити дотримання правил медичного захисту. Всі співробітники мають бути в масках, повинен бути забезпечений антисептик, а також вимагайте перед початком виміряти температуру всім учасникам слідчої дії.
 • Викликайте 102. Якщо вам буде відмовлено у вищевказаних вимогах, викликайте поліцію і заявляйте про вчинення злочину співробітниками правоохоронних органів за ст. 325 КК України, а саме – створення ситуації, яка потенційно може привести до поширення вірусної інфекції.
 • Заявляйте про порушення. Після отримання ухвали про дозвіл на обшук, повторно заявите це на камеру. Також, якщо у когось із співробітників правоохоронних органів є ознаки вірусної інфекції, обов'язково зафіксуйте це в протоколі на камеру і на номер 102.
 • Повідомте про свій хворобливий стан. Якщо ви самі перебуваєте в самоізоляції з підозрою на вірусну інфекцію, то повідомте про це до і після початку слідчої дії.
 • Перевірте повноваження слідчого прокурора. Необхідно звірити ім'я і посаду особи в посвідченні з особами, зазначеними у визначенні про обшук.
 • Перевірте термін дії ухвали про дозвіл на обшук. Вона діє рівно місяць з моменту видання.
 • Перевірте адресу проведення обшуку. У випадку розбіжності хоча б якихось даних у адресі (букви в назві вулиці, номеру будинку, конкретного приміщення, літери корпусу, її відсутність) заявіть про те, що правоохоронці не мають права проводити обшук саме в цьому приміщенні. За можливості телефонуйте в 102 і повідомляйте, що невідомі особи незаконно перебувають у вас вдома.
 • Вимагайте адвоката. Згідно з ч. 1 ст. 236 КПК України, слідчий/прокурор зобов'язані допустити адвоката до проведення обшуку. На примірнику слідчого визначення слідчого судді про обшук слід зафіксувати: «Вимагаю допустити адвоката (вказати ПІБ) до проведення обшуку».

Автори матеріалів OpenMind, як правило, зовнішні експерти та дописувачі, що готують матеріал на замовлення редакції. Але їхня точка зору може не збігатися з точкою зору редакції Mind.

Водночас редакція несе відповідальність за достовірність та відповідність викладеної думки реальності, зокрема, здійснює факт-чекінг наведених тверджень та первинну перевірку автора.

Mind також ретельно вибирає теми та колонки, що можуть бути опубліковані в розділі OpenMind, та опрацьовує їх згідно зі стандартами редакції.

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у нашому Telegram-каналі Mind.ua та стрічці Google NEWS
Проєкт використовує файли cookie сервісів Mind. Це необхідно для його нормальної роботи та аналізу трафіку.ДетальнішеДобре, зрозуміло