Захворіло у світі
6,108,525
Померло у світі
370,247
Вилікувалось у світі
2,596,403
Захворіло в Україні
23,627
Померло в Україні
708
Вилікувалось в Україні
9,538
Коронавірус vs бізнес: як карантин розв'язав руки рейдерам

Коронавірус vs бізнес: як карантин розв'язав руки рейдерам

Як протидіяти злочинцям та захиститись від них

Цей матеріал також доступний російською
Коронавірус vs бізнес: як карантин розв'язав руки рейдерам
Фото: pixabay

Міністерство юстиції ще на початку лютого звітувало про пришвидшення розгляду скарг щодо рейдерства. Проте із запровадженням карантину таких випадків значно побільшало.

Що і як робити бізнесу для захисту власних активів, розповіла Mind адвокат практики безпеки бізнесу ЮК JUSCUTUM Анна Резнікова.

В умовах карантину та надзвичайної ситуації економіка України опинилася в зоні турбулентності: курс гривні падає, криза вже наявна, пандемія в розпалі. Такий стан справ змушує підлаштовуватися під ці обставини та шукати нові можливості. Адаптовуватися до ситуації почали  не лише активні громадяни, підприємці, але й злочинці. Поки правоохоронці зайнятті боротьбою з порушниками карантину, активувались рейдери.

Наприкінці минулого року міністр юстиції Денис Малюська заявив, що епоха рейдерства в Україні завершена і більше не існує системного бізнесу, який заробляє кошти, займаючись рейдерством. Крім того, очільник відомства наголосив, що абсолютна більшість чорних реєстраторів вже відключена від реєстрів.

І дійсно, оголошені показники роботи Офісу протидії рейдерству приємно вражають. Важко погодитися з твердженням пана міністра, з огляду на той факт, що злочинність як системне явище подолати вкрай складно, тим паче за такий короткий період. Втім ускладнити йому життя все ж таки можливо, що, в принципі, й було зроблено командою Міністерства юстиції України. І це добре. Але суть будь-якої злочинності полягає у тому, що це явище гнучке та динамічне, воно здатне найбільш швидко підлаштовуватися під зміну суспільної обстановки. Не є винятком і нові нормативні антирейдерські запобіжники, і тим паче карантин.

Вже з початком карантину у Мін’юсті повідомили про сплеск рейдерських атак. За перший тиждень їх сталося майже стільки ж, скільки за чотири місяці минулого року. Такі дані повідомив очільник відомства. Йдеться про дії реєстратора Петрівської сільської ради Генічеського району Херсонської області, постраждалих ТОВ «Юридична інвестиційна компанія «Форум» та ТОВ «КПД-С» тощо.  З якими Офіс протидії рейдерству ефективно справляється і в режимі карантину.  

Який колір рейдерів

Загалом рейдерство, як явище в злочинному світі, можна поділити на біле, грінмейлерство, сіре і чорне. Пояснимо.

Біле рейдерство, має місце через маніпуляції зі статутним капіталом, шляхом покупки мажоритарної частини, захоплення підприємства через наявну кредиторську заборгованість, шляхом скупки боргів підприємства і їх подальшої консолідації тощо. 

Грінмейлерство – інформаційний або корпоративний терор, захоплення підприємства шляхом корпоративного шантажу. Процедура придбання значної кількості акцій (частки статутного капіталу) компанії для того, щоб створити загрозу її ворожому поглинанню з метою подальшого перепродажу корпоративних прав за завищеною ціною тому ж потерпілому.

Чорне рейдерство – силове захоплення підприємства, відбувається миттєво. Раптово, без попередження, на територію підприємства приїжджають парубки з «джентльменським набором» із підробленими правоустановчими чи статутними документами, в супроводі юристів, правоохоронців тощо.

Сіре рейдерство. Балансування на межі закону, для якого характерне використання фальсифікованих документів, незаконних зборів учасників. Тісно пов'язане з корумпованістю державних працівників, нотаріусів, суддів.

Найбільш поширеними способами рейдерства в Україні залишаються:

  • втручання в реєстри з внесенням до них необхідних відомостей;
  • використання підроблених рішень судів і статутних документів (протоколів загальних зборів тощо);
  • штучно ініційоване банкрутство і подальші незаконні дії із захоплення активів через підконтрольного арбітражного керуючого;
  • незаконний вплив на менеджмент компанії (підкуп, погрози) з метою здійснення вигідних для рейдера дій;
  • дестабілізація роботи компанії шляхом використання міноритарних учасників з метою змусити власників компанії домовитися або в подальшому її захопити.

Зауважимо, що кожна третя рейдерська атака здійснюється шляхом безпосереднього втручання в реєстри в двох формах:

  • з використанням ключів реєстратора або нотаріуса, які не знайомі із злочинними намірами рейдерів;
  • з використанням так званих чорних нотаріусів та/або реєстраторів, які «в темі» і «в долі».

Тобто шляхом внесення відповідних незаконних змін до Держреєстрів фактично стає можливим прописати нового власника майна. Юридична практика підтверджує, що саме Держреєстри стали дуже корисним інструментом для роботи рейдерів і найчастіше використовуються в сірих схемах отримання майна.

Таким чином, до ланцюга осіб, які організовують рейдерське захоплення, включені реєстратори та нотаріуси. На підставі підроблених документів останні вносять зміни в Держреєстри на користь рейдерів. Після цього законний власник виявляється втягнутим в тривалий процес судових тяжб, в яких буде змушений доводити факт внесення незаконних змін до Держреєстрів.

Як протидіяти рейдерам під час карантину

За звичайних умов перелік першочергових дій вже відпрацьований. Перш за все необхідно звернутись до Офісу протидії рейдерству та паралельно до органів правопорядку з заявою про вчинення кримінального правопорушення. І тут умови надзвичайної ситуації вносять свої корективи.

Наразі більшість працівників держаних органів також переведені на віддалену роботу. Відповідно подати звернення до Офісу протидії рейдерству особисто не вийде. Зробити це можна онлайн за допомогою сервісу iGov.

Втім, бути стороннім спостерігачем замало, тому варто контролювати роботу офісу, правоохоронців, потім суду, оскільки з великою ймовірністю доведеться оскаржувати бездіяльність правоохоронних органів, встановлювати заборони на вчинення дій у державних реєстрах відносно вашого майна.

Наші поради бізнесу: у період кризи варто бути захищеним і контролювати не лише наявність прибутку і збитків. Варто слідкувати й за відомостями в державних реєстрах за допомогою сервісу SMS-Маяк, який повідомляє власників про зміни в статусі їх нерухомості та бізнесу. Крім того, для контролю змін у реєстрах сьогодні існує цілий перелік ресурсів, які дозволяють отримувати повідомлення про такі зміни (YouControl, Оpendatabot). 

Здійсніть юридичний аудит установчих документів, внесіть до них юридичні запобіжники (наприклад, вимогу щодо обов'язкового нотаріального посвідчення договорів відчуження корпоративних прав), впорядкуйте документи щодо прав на нерухоме майно, земельні ділянки, внесіть відомості про об'єкти нерухомого майна до державного реєстру.

Важливо пам’ятати: в першу чергу розраховуємо на себе і вимагаємо від себе відповідального ставлення до власного бізнесу та майна, щоб потім не довелося сподіватися лише на самоізоляцію рейдерів.

До речі, у цьому випадку можна згадати  оголошення польської поліції в соцмережах. Вони закликали громадян відмовитись від повсякденної злочинної діяльності, для того щоб поліція мала можливість ефективно працювати задля зменшення поширення COVID-19. Також вказали, що окремо повідомлять, коли можна буде знову розпочати гру «злочинець – поліцейський».

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у наших Telegram-каналах Mind.Live та Mind.UA, а також Viber-чаті