«Як я провів карантин»: топ-5 книг для бізнесу і для життя

«Як я провів карантин»: топ-5 книг для бізнесу і для життя

Про переговори, вміння керувати, жити, вчитися і бачити життя таким, яким воно є

Этот материал также доступен на русском языке
«Як я провів карантин»: топ-5 книг для бізнесу і для життя
Фото: pixabay

Mind продовжує публікувати рекомендації бізнесу про те, що почитати під час карантину. Так можна зробити дві добрі справи одночасно – знайти корисне для себе і підтримати українських книговидавців.

Раніше свої топ-5 книг представляли партнер Esquires Опанас Карлін і директор агентства маркетингових сервісів TWIGA'GO Світлана Гукова.

Сьогодні своєю добіркою ділиться засновниця піар-агентства Direct Communication Тетяна Харчова.

1. «Спершу скажіть «ні». Інструменти професійного переговорника» Джим Кемп 

Видавництво: «Наш формат»

Одна з небагатьох книг, яку я спочатку прочитала в електронному вигляді, а потім придбала і в паперовому. Її хочеться мати завжди під рукою.

Книга – про навички успішного переговірника і про те, що після підписання будь-якого контракту завжди є той, хто виграв, і той, хто програв, а система win-win – швидше, ілюзія, ніж правда життя.

Головне правило – ви завжди можете сказати «ні», навіть, якщо думаєте, що занадто «малі» для цього, або занадто «слабкі», або зараз взагалі не той час, щоб говорити «ні». «Спершу скажіть «ні» абсолютно вбиває бажання всім сподобатися і догодити.

Автор багато говорить про відчуття місії своєї діяльності, цінності себе і своїх товарів/послуг, про реалістичність цілей і про важливість інформованості. Відмінна книга в усі часи, під час кризи – особливо.


2.  «Сказать жизни «Да!». Психолог в концлагере» Віктор Франкл

Видавництво: «Альпіна Паблішер»

Після прочитання книги в статтях про неї знайшла, що спочатку вона називалася «Незважаючи ні на що сказати життю «Так!», і стало шкода, що цей варіант не залишили в більшості перекладів.

Ось це «незважаючи ні на що» є визначальним. Франкл описує свої реалії в німецькому концтаборі і те, як прагнув жити, незважаючи на те, що у нього замість імені був номер, незважаючи на те, що за підрахунками автора, рівень смертності в цих умовах прирівнювався до 95%, незважаючи на те, що ніхто з його близьких не вижив у цій страшній сутичці з системою.

Ми зараз також живемо «незважаючи ні на що». Незважаючи на те, що ми повертаємо свої квитки до Європи, незважаючи на те, що скасовуються наші улюблені концерти, незважаючи на те, що нам не можна торкатися обличчя руками на вулиці і готуватися до марафону без маски. Порівняно з Франклом виглядає смішно.

Навіть якщо наше «незважаючи ні на що» стосується зруйнованого бізнесу або втрати роботи, все ж приводів сказати життю «Так!» більше, ніж могло здатися до прочитання цієї книги.


3. «21 урок для 21-го століття» Ювал Ной Харарі 

Видавництво: Book Chef

Книга про те, що майбутнє вже настало: алгоритми вже розумніші за нас, всі наші світоглядні системи хиткі і потрібно стрімко навчатися новому, щоб не залишитися на узбіччі.

Харарі дає прогнози щодо переходу до нового світу років через 20–30. Перший крок ми вже зробили, ніхто не залишиться тим самим.

Автор також показує незвичайний погляд на здоров'я – бажання зберегти вид превалюватиме над трепетним ставленням до права людини ухвалювати рішення самостійно. «До 2050 року завдяки біометричним датчикам і алгоритмам великих даних хвороби будуть діагностуватися задовго до появи болю або порушення функцій. У результаті ви завжди будете вважатися «хворим» і виконувати ті чи інші рекомендації алгоритму. А відмовившись лікуватися, зможете позбутися страховки або навіть роботи – навіщо роботодавцю платити за вашу впертість?», – пояснює Харарі.

Гнучкість мислення, здатність до спостереження за тим, що відбувається, і адаптація до цього без прив'язки, що ми вважаємо правильним або абсолютним, здатність відкинути старе задля нового – цінні навички в цілому, а на період післякарантину особливо.


4. «Думай як митець» Вілл Гомперц 

Видавництво: ArtHuss

Книги Вілла Гомперца мене приваблюють тим, що складні поняття подаються у простій формі. «Думай як митець» є для мене певним закликом відкинути забобони і перевірити на практиці, що креатив, творче мислення доступні кожному.

У книзі немає жодних догматів а-ля «роби так – і обов'язково станеш креативніше», але до кожної глави є основна теза і безліч історій-підтверджень з життя відомих художників, архітекторів, письменників. Наприклад, теза про те, що творчі люди завжди трохи дослідники.

Ілюструє автор цю ідею розповіддю про те, як 18-річна Марина Абрамович у 1964 році при режимі Тіто в Югославії в парку побачила, що в небі після польоту винищувачів залишаються смуги кольорового диму. Наступного дня вона пішла до військової частини і попросила повторити цей «перформанс», у відповідь на що її, звичайно ж, висміяли і виставили геть.

Це наклало відбиток на її подальшу діяльність: всі наступні експерименти Марини були пов'язані з дослідженням простору, людських можливостей, і завжди вони, за словами Гомперца, починалися з допитливості.

Книга лікує від поспіху і перфекціонізму. Надихає на нестандартні вчинки.


«Як я провів карантин»: топ-5 книг для бізнесу і для життя

5.  «Ідеальний керівник. Чому ви не можете ним стати, і що робити з цього приводу» Іцхак Адізес

Видавництво: Видавничий дім «Києво-Могилянська Академія»

Книга, що розвіює ілюзії про ідеальну людину, яка може з усіма про все домовитися, 24/7 генерувати ідеї, мотивувати співробітників і при цьому давати стовідсотковий результат відносно безпосереднього продукту.

Автор розкриває свій код PAEI, який передбачає поділ людей на чотири категорії:

  1. Забезпечує результат і продуктивність (P).
  2. Ідеально організовує процеси (А).
  3. Генерує ідеї і рухає команду вперед (Е).
  4. Налагоджує стосунки з усіма (I).

Ідея в тому, що намагатися досягти досконалості всіх чотирьох напрямків – це невроз. Для ефективної роботи потрібно визначити, які риси вже є у вас у більшій кількості, які – у меншій. І відповідно до цього добирати команду.

Книга сильно тверезить, спонукає зробити ревізію в активах, перерозподілити навантаження в команді. Саме те, що потрібно для ситуації, коли все трохи сповільнилося і часу для рефлексії та творчості стало більше.

Автори матеріалів OpenMind, як правило, зовнішні експерти та дописувачі, що готують матеріал на замовлення редакції. Але їхня точка зору може не збігатися з точкою зору редакції Mind.

Водночас редакція несе відповідальність за достовірність та відповідність викладеної думки реальності, зокрема, здійснює факт-чекінг наведених тверджень та первинну перевірку автора.

Mind також ретельно вибирає теми та колонки, що можуть бути опубліковані в розділі OpenMind, та опрацьовує їх згідно зі стандартами редакції.

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у наших Telegram-каналах Mind.Live та Mind.UA, а також Viber-чаті