Екологічне будівництво: як і навіщо проходити міжнародну екосертифікацію

Екологічне будівництво: як і навіщо проходити міжнародну екосертифікацію

Вимоги до екологічного будівництва і етапи його сертифікації

Этот материал также доступен на русском языке
Екологічне будівництво: як і навіщо проходити міжнародну екосертифікацію
ЖК Diadans
Фото: Enso

Екологічний тренд поступово укріплюється майже в кожній сфері нашого життя. Часто може здатися, що його використовують просто як модну тенденцію. Але є одна сфера, де екостандарти більш ніж необхідні. Йдеться про девелопмент. Нерухомість будується на довгі роки і вже від початку проєктування слід розуміти, як вона впливатиме на середовище, скільки споживатиме ресурсів, як покращуватиме життя людей.

Як перевіряються всі зазначені параметри будівництва і що таке сертифікація BREEAM (англ. Building Research Establishment Environmental Assessment Method), розповів Mind виконавчий директор девелоперського холдингу ENSO Раміль Мехтієв.

Що таке екологічна сертифікація BREEAM

У світовій практиці розвинутих держав екологічна сертифікація будівель вже давно must have. Найстаріший і найпоширеніший у Європі метод оцінки екологічної ефективності – BREEAM. Цій системі вже 30 років, а сертифікацію пройшли понад півмільйона будівель у 90 країнах світу. Звичайно, репутація для неї – на першому місці. 

Експерти BREEAM аналізують будинок за десятьма ключовими параметрами. Зокрема, оцінюється його енергоефективність, використання екологічних матеріалів для будівництва, технології управління відходами, вплив будівлі на навколишнє середовище, безпеку для мешканців та відвідувачів, зручність транспортної інфраструктури та інше.

Що дуже важливо, оцінка будівлі проводиться двічі – на етапі проєктування і на етапі введення об'єкта в експлуатацію. Тобто ніякого «формального підходу» або можливості пообіцяти і не виконати.

Про екологічне будівництво в Україні

В Україні тільки зароджується тренд на екодевелопмент. Потроху почали проходити міжнародну екологічну сертифікацію об'єкти комерційної нерухомості, а от житлові комплекси поки не дуже активні в цьому напрямку. Хоча це важливий системний етап для українського ринку девелопменту.

Наш житловий комплекс DIADANS пройшов зелену сертифікацію від BREEAM. Завдяки цьому ми підкріпили свій досвід світовими практиками екобудівництва. 

  • Організація будівництва

Так, оцінка об'єкта починається ще на етапі менеджменту. Важливо те, як ви підготуєте і організуєте саме будівництво. Наприклад, все дерево, яке використовується на будмайданчику, повинно мати повністю легальне походження. Будівельні відходи варто сортувати мінімум на п'ять груп, а також рекомендується взагалі суттєво мінімізувати кількість відходів. З очевидних, але часто ігнорованих в Україні правил – вимоги з охорони праці й техніки безпеки. Тобто на всіх стадіях екодевелопер повинен дотримуватись практики відповідального будівництва.

  • Екологічність для людей

Наступний і найголовніший етап – наскільки будівля екоефективна для людей та ресурсів. Такі очевидні речі, як безпечність і екологічність всіх будматеріалів, навіть не варто пояснювати. Це 100-відсотковий стандарт.

Чимало уваги приділяється розумному споживанню водних ресурсів. Детальний облік використання води, якісне і правильно встановлене обладнання, яке блокує дрібні протікання (вони є частою причиною втрати чималої кількості ресурсів). І головне – мінімізація ризику забруднення бактеріями, тому так багато уваги до проєктування водопроводу.

  • Енергоефективність

Енергоефективність – це ключове слово для девелопера, який планує побудувати екологічний об'єкт. Освітлення, ліфти та інші матеріали і обладнання повинні відповідати стандартам енергозбереження. А для систем постачання гарячої води та опалення варто провести максимальну теплоізоляцію.

  • Шумоізоляція

В основі будь-якого екобудівництва завжди знаходиться людина. І йдеться не тільки про те, з чого і як якісно побудований будинок, а ще й про те, наскільки він зручно спроєктований для його жителів. Ергономічні рішення девелопера повинні зробити будинок безпечним і комфортним для мешканців та відвідувачів.

Система BREEAM вимагає ще на етапі проєктування виконати попередні акустичні розрахунки. Стандарти шумоізоляції квартир для сертифікованих будівель дуже високі. Крім того, серйозні вимоги до природної вентиляції.

  • Соціальний аспект

Також міжнародна екосертифікація робить акцент ще й на соціальному аспекті. Девелопер повинен забезпечити комфорт майбутніх мешканців завдяки розумному вибору локації, доступності міського транспорту, освітніх установ, спортивних і культурних центрів, підприємств громадського харчування і сфери послуг. Також варто прорахувати створення додаткової інфраструктури для майбутніх мешканців: майданчики для сімейного відпочинку, розміщення в будівлі аптеки або інших важливих об'єктів.

Ну і, звичайно, вимоги щодо поваги до представників місцевої громадськості на всіх етапах будівництва: обмеження шуму, вібрації, забруднення ґрунту та атмосфери і збереження наявної рослинності. Про ці аспекти я вже згадував у своїй попередній колонці.

  • Підтримка після введення в експлуатацію

Останній, але не менш важливий етап екосертифікації – підтримка будівлі після її введення в експлуатацію. Протягом 12 місяців девелопер повинен надавати інформаційну та технічну підтримку. А також проводити моніторинг споживання ресурсів в будівлі ще три роки з моменту здачі об'єкту. Навряд це може бути проблемою для девелопера, який і так турбується про подальший комфорт своїх клієнтів.

Перелічені вище аспекти – це тільки невелика частина тих екологічних стандартів, які перевіряє BREEAM. Але і їх достатньо, щоб зрозуміти, що українському ринку девелопменту точно потрібно підтягуватись до міжнародних стандартів екобудівництва.

Автори матеріалів OpenMind, як правило, зовнішні експерти та дописувачі, що готують матеріал на замовлення редакції. Але їхня точка зору може не збігатися з точкою зору редакції Mind.

Водночас редакція несе відповідальність за достовірність та відповідність викладеної думки реальності, зокрема, здійснює факт-чекінг наведених тверджень та первинну перевірку автора.

Mind також ретельно вибирає теми та колонки, що можуть бути опубліковані в розділі OpenMind, та опрацьовує їх згідно зі стандартами редакції.

Проєкт використовує файли cookie сервісів Mind. Це необхідно для його нормальної роботи та аналізу трафіку.ДетальнішеДобре, зрозуміло