Подвійний удар: як Україна посилила захист торговельних марок та патентів
І що змінилося в захисті решти прав інтелектуальної власності з прийняттям змін до законодавства

Минулого тижня Верховна Рада ухвалила одразу два закони, які реформують патентне законодавство й посилюють захист прав інтелектуальної власності. Це закон «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо посилення охорони і захисту прав на торговельні марки і промислові зразки та боротьби з патентним тролінгом» (законопроєкт №2258) та «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо реформи патентного законодавства» (законопроєкт №2259).
За що ж проголосували народні обранці і як зміниться в Україні ситуація із захистом прав інтелектуальної власності, розповіла Mind патентна повірена, CEO IPStyle Марія Ортинська.
Обидва документи подано «Слугами народу». Обидва – мають на меті гармонізацію законодавства України з правом Європейського Союзу. Втім їх поєднує ще дещо важливе.
Закон «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо посилення охорони і захисту прав на торговельні марки і промислові зразки та боротьби з патентним тролінгом» (№ 2258) передбачає чимало змін. Проте найголовніше – відтепер тим, хто воліє зареєструвати ТМ, скажімо так, зі злим умислом, зробити це буде складніше.
Боротьба з бренд-рейдерами
Документом узаконено відкриття бази даних заявок на торговельні марки для дореєстраційного захисту і вдосконалено порядок подачі заперечень (опозицій) проти реєстрації ТМ. Зробити це може будь-хто з нас. Наприклад, коли подана на реєстрацію схожа з нашою ТМ. Або ж, наприклад, хтось із селебритіз вправі заперечити в разі реєстрації ТМ, яка відтворює прізвище відомої в Україні особи. Таке заперечення має бути подане не пізніше п’яти днів до ухвалення рішення щодо ТМ.
Але завжди є «але». Річ у тім, що досі в Україні не визначені строки реєстрації ТМ. Тож на практиці виникають ситуації, коли особа подає заперечення, а за цією ТМ вже є рішення або ухвалено через день після заперечення.
А як в інших країнах? У більшості країн строки для заперечень обраховуються більш прозоро – певний строк після публікації заявки. Новим законом передбачається аналогічне положення. Відтепер заперечення можна подати протягом трьох місяців з дати, коли заявку опубліковано. Бізнесу достатньо «поставити на моніторинг», і щойно подано заявку на реєстрацію ТМ, яка порушує його права, подавати заперечення. Це дозволить заощадити в майбутньому гроші та час, адже якщо таку ТМ буде зареєстровано, визнати її недійсною можна тільки в судовому порядку.
Уявіть ситуацію, ви – власник ТМ «Сонечко» для дитячого одягу. І хтось подає на реєстрацію ТМ «Сонце», також для дитячого одягу. Звісно, ви заперечуєте, але «Укрпатент» попри це ваше заперечення її реєструє. Сьогодні вам залишається лише одне – звернення до суду. Однак новий закон передбачає ще одну можливість – звернення до Апеляційної палати при Мінекономіки. Проте слід пам’ятати, що це можна зробити лише в тому разі, коли ви подавали заперечення.
Двічі опозиція
Оскаржити в Апеляційній палаті можна тепер не тільки рішення про реєстрацію ТМ, а й патент на винахід, корисну модель або свідоцтво на промисловий зразок. Наприклад, якими «заволоділи» патентні тролі у притаманний їм спосіб. Досі зробити це можна було також тільки в судовому порядку. Але суди зазвичай завантажені великою кількістю справ. До того ж спори про визнання недійсними патентів і свідоцтв є складними й часто потребують витрат на судову експертизу, на адвоката, а розгляд справ може тривати роками. Усе це –довго й дорого для бізнесу.
Механізм post-grant opposition, який дає можливість визнання прав на винахід і корисну модель недійсними в адміністративному порядку і звернення до Апеляційної палати за захистом своїх прав, передбачений і другим ухваленим Верховною Радою законом – «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо реформи патентного законодавства» (№2259). Тобто тепер можна звертатися не тільки до суду, а й до Апеляційної палати. Це стосується й патентів на винаходи, і патентів на корисні моделі.
Твоя-моя ТМ
Також серед важливих нововведень – використання ТМ, що не вважатимуться порушенням. Наприклад, узаконюється використання ТМ, які належать іншим. У якому випадку? Наприклад, ви – торговець і вам необхідно вказати ТМ на вивісці, у рекламних матеріалах чи документах на призначення товару чи послуг. Або ви – магазин, який продає обладнання чи запчастини інших виробників. Ви правомірно можете використовувати ТМ, деталі яких продаєте. Навіть якщо це – Lexus. Але лише для того, щоб вказати, що продаєте запчастини цього автомобільного бренду. Аналогічно – СТО, які спеціалізуються на обслуговуванні автомобілів певної марки.
Боротьба з патентними тролями
Задля захисту прав на промислові зразки та боротьби з патентним тролінгом запроваджено додатковий критерій патентоздатності промислового зразка – індивідуальний характер. Цей критерій передбачений в Угоді про асоціацію з ЄС і допоможе боротися з тими, хто патентує на себе генератори, двигуни, гальмівні колодки тощо, які у більшості випадків не відповідають цьому критерію, а потім починають «нападати» і блокують ринок для виробників, вимагаючи сплати «роялті».
Патентують тролі і так звані елементарні товари, як-от сірники, батарейки, вішалки для одягу, ампули, зубочистки. Хоча все це створено не ними й давно використовується у світі. Тож відтепер законодавчо передбачена можливість визнання недійсним промислових зразків через звернення до Апеляційної палати. Знов-таки, дотепер був тільки суд, а разом із ним – проведення судової експертизи та тривалий час розгляду. Це також ускладнювало боротьбу бізнесу з тролями. Відтепер – три місяці розгляду Апеляційною палатою.
Реєстрація промислових зразків
Законом щодо патентного законодавства спрощується процес реєстрації промислових зразків. Зокрема, передбачається можливість подавати в одній заявці до 100 промислових зразків, що належать до одного класу їхньої Міжнародної класифікації. Це відповідає практиці європейських країн і водночас значно здешевлює і спрощує реєстрацію.
Наприклад, ви – виробник стільців, і у вас є п’ять моделей, кожна з яких має кілька модифікацій. Сьогодні вам потрібно подавати п’ять окремих заявок, а в найближчому майбутньому – одну, у якій містяться всі моделі та модифікації.
Вища якість патентів на винаходи та корисні моделі
Якість патентів на винаходи та корисні моделі покращиться, оскільки передбачено можливість подавати заперечення щодо заявки на винахід. Якщо хтось намагається запатентувати винахід, який ви вважаєте не новим або який не має винахідницького рівня, ви матимете змогу направити заперечення, яке буде розглянуте експертом.
Як і з промисловими зразками, можна буде визнати патент на винахід і на корисну модель недійсним в Апеляційній палаті. Патент на корисну модель – протягом строку його дії та після припинення його дії, а винаходу – лише протягом дев’яти місяців з дати видачі. Проте навіть після цього часу можна такий патент визнати недійсним у суді.
Пігулка від монополістів
Народні обранці розширили перелік об’єктів технологій, на які не поширюється правова охорона. Наприклад, на хірургічні чи терапевтичні способи лікування людини або тварини, способи діагностики організму людини або тварини. Так само, як процеси клонування і редагування геному, використання людських ембріонів для промислових або комерційних цілей тощо.
«Слуги народу» впевнені, що це дозволить суттєво зменшити кількість «вічнозелених» патентів і забезпечити «баланс інтересів між патентною монополією та правом кожної людини на доступність ліків».
Автори матеріалів OpenMind, як правило, зовнішні експерти та дописувачі, що готують матеріал на замовлення редакції. Але їхня точка зору може не збігатися з точкою зору редакції Mind.
Водночас редакція несе відповідальність за достовірність та відповідність викладеної думки реальності, зокрема, здійснює факт-чекінг наведених тверджень та первинну перевірку автора.
Mind також ретельно вибирає теми та колонки, що можуть бути опубліковані в розділі OpenMind, та опрацьовує їх згідно зі стандартами редакції.