Оптичний інтернет у селі: рівні можливості проти цифрового розриву

Оптичний інтернет у селі: рівні можливості проти цифрового розриву

Чому це не просто примха, а додатковий шанс вижити і розвиватися

Этот материал также доступен на русском языке This material is also available in English
Оптичний інтернет у селі: рівні можливості проти цифрового розриву
Фото: DR

Питання подолання цифрового розриву в Україні, коли мешканці сіл не мають доступу до сучасних телекомунікаційних послуг як в місті, активно обговорюється вже декілька років. Нещодавно уряд презентував  своє бачення досягнення цілей щодо підключення до швидкісного інтернету 95% сільського населення України, особливо до об’єктів соціальної інфраструктури. Разом з цим два роки тому про це першим заговорив Укртелеком. Які реальні телекомунікаційні потреби мають мешканці українського села, які цілі та перспективи підключення до мережі, а також як швидко реалізує план найбільший оператор, з Mind поділився Сергій Кіндрась, начальник відділу організації прямого продажу послуг споживачам масового сегменту ПАТ «Укртелеком».

Чи виживе українське село без інтернету?

Цей текст можна прочитати лише завдяки тому, що більша частина України має змогу користуватися всесвітньою мережею. Втім, мільйони українців ще досі такої можливості не мають. Здебільшого це мешканці невеликих сіл. Між тим, у них такі ж потреби і права на навчання, розвиток, сервіс, онлайн-медицину. Але ці права суттєво обмежуються через місце проживання.  Переїхати в місто – теж не вихід, адже це означає повний занепад села. Отже, наявність інтернету – це не просто примха. Це можливість вижити і розвиватися.

Чому все залежить від молоді?

Наша команда щотижня проїжджає до 5000 км, досліджуючи українські села. Ми об’їздили понад 5000 сіл, познайомилися з головами сільрад та місцевими мешканцями. Це допомагає нам дослідити активність села, наявність навчальних та медичних закладів, кількість працездатного населення. Щоразу є звернення від людей – прохання підключити їхнє село до мережі. Ситуація особливо загострилася в період карантину. З переходом на дистанційне життя  постала гостра потреба в інтернет-покритті. Якщо у вересні школи не буде відкрито, то діти у таких неінтернетизованих селах не зможуть навчатися.

Загалом, показник інтернет-покриття в Україні становить 85%. Якщо ж виокремити покриття у сільській місцевості, то охоплення складає лише 65% – 4,6 млн українців проживають в зонах, де не прокладено оптичний кабель. Це призводить до того, що молодь залишає села через неможливість отримувати додаткову освіту та послуги, спілкуватися з однолітками, вивчати світ, розважатися врешті-решт.

Молодь – це рушійна сила, яка задає темп інфраструктурі, робить внесок в економічний, соціальний та культурний розвиток як села, так і цілого регіону. Якщо із села поїде молодь, його чекає занепад.

Наразі найкраща ситуація з інтернет-покриттям (близько 90%) у Західній Україні, де в окремих областях цифровий розрив майже подолано. Наприклад, у Закарпатській області станом на 2020 рік не залишилося сіл на понад 100 дворів, де немає оптичного інтернету. Втім є області, де відсоток покриття становить 50-60%.

Скільки сіл реально охопити інтернет-покриттям?

Мінцифри України оприлюднило завдання для держави – забезпечити 95% сільського населення України якісним інтернетом до 2024 року. При цьому Міністерство наголошує, що в першу чергу це необхідно для об’єктів соціальної інфраструктури, адже 40% шкіл, 92% бібліотек, 37% лікарень не мають доступу до інтернету, або ж він з такою низькою швидкістю, що говорити про цифровізацію неможливо.

Ми вже давно почали розрахунки для залучення технологій та коштів, які б могли скоротити цифровий розрив між містом і селом. Так, створено проєкт «Подолання цифрового розриву в українських селах». Його головна мета – покриття інтернетом 95% сільського населення України менш ніж за три роки.

При цьому ми плануємо на першому етапі на 20% збільшити покриття мережею в сільській місцевості. Вираховуючи ці цифри, ми спиралися на відповідні показники в Європі станом на 2019 рік, де середній відсоток покриття інтернетом становить 97%, а покриття в сільській місцевості – 90%.

Отже, враховуючи можливості державного бюджету та доцільність проведення інтернету в ті чи інші села, ми плануємо охопити покриттям 3,9 тисячі українських сіл. З них сформовано так звані «каскади» з середнім розміром понад 200 домогосподарств, де є медичні та освітні заклади. Варто зазначити, що саме за каскадною системою розбудова оптичної мережі є ефективнішою з точки зору економіки – підключати по одному селу зовсім невигідно. Такі «каскади» отримають доступ до інтернету зі швидкістю до 200 Мб/с за технологією GPON.

Скільки це триватиме?

Наш проєкт подолання цифрового розриву передбачає два етапи. На першому підключатимуться села, де проблема інтернет-покриття є особливо гострою. Цей етап ми плануємо пройти за 2,5 роки. Необхідність другого етапу з'явилася на моменті появи завдання від Мінцифри та необхідності забезпечити додаткові 10% інтернет-покриття в селах. Тут знадобиться додаткове дослідження, адже до цього ми детально вивчали виключно села за певними показниками.

Звісно, досягти поставлених KPI’s (цілей) можна лише в державно-приватному партнерстві. Наш розрахунок говорить про те, що на першому етапі це мають бути 1,4 млрд гривень від держави і 1,6 млрд гривень від «Укртелекому».

Який зв’язок потрібен селу?

Найчастіше люди підключають інтернет на швидкості 50 та 100 Мб/с, але скоріш за все в найближчому майбутньому найпопулярнішою швидкістю стане 200 Мб/с. Тобто, можливо, вже незабаром нам потрібно буде масштабуватися та забезпечувати додаткові потужності. Втім, враховуючи, що в селах нині розбудовується найсучасніше GPON-обладнання, це означає, що їх мешканці зможуть собі дозволити кращий інтернет, ніж у деяких містах.

Фіксований чи мобільний інтернет?

Якщо говорити про Європу, там добре розвинена 4G-мережа (99% покриття), що дозволяє вільно дивитися та завантажувати відео, слухати музику, навчатися, користуватися послугами, працювати. Проте люди все одно надають перевагу фіксованому інтернету. Так, згідно зі статистикою, 90,5% домогосподарств користуються саме фіксованим інтернетом і лише 9,5% виключно мобільним.

Отже, зволікати не можна. Один-два роки – і окремі села без інтернету можуть зникнути з карти України. До того ж долаючи цифровий розрив, ми створюємо не тільки додаткові можливості для економіки, пришвидшуючи її, але й будуємо країну рівних можливостей.

Автори матеріалів OpenMind, як правило, зовнішні експерти та дописувачі, що готують матеріал на замовлення редакції. Але їхня точка зору може не збігатися з точкою зору редакції Mind.

Водночас редакція несе відповідальність за достовірність та відповідність викладеної думки реальності, зокрема, здійснює факт-чекінг наведених тверджень та первинну перевірку автора.

Mind також ретельно вибирає теми та колонки, що можуть бути опубліковані в розділі OpenMind, та опрацьовує їх згідно зі стандартами редакції.

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у наших Telegram-каналах Mind.Live та Mind.UA, а також Viber-чаті