Батьківський клопіт: як здійснюватиметься індексація аліментів

Батьківський клопіт: як здійснюватиметься індексація аліментів

За що проголосувала Верховна Рада 1 вересня

Этот текст также доступен на русском
Батьківський клопіт: як здійснюватиметься індексація аліментів
Фото: pixabay

Державні виконавці Міністерства юстиції стягнули з початку року аліментів на суму 2,2 млрд грн. Проте ціни на продукти харчування та інші товари й послуги теж не лишаються на одному рівні. Раніше Mind наголошував, що українцям варто очікувати підвищення, зокрема, всіх регульованих державою тарифів. 

З огляду на ситуацію 1 вересня 2020 року Верховна Рада прийняла черговий закон, покликаний захистити права дітей «Про внесення змін до Закону України «Про виконавче провадження» (законопроєкт №3112) щодо обов'язку виконавця проводити індексацію розміру аліментів, визначеного судом у твердій грошовій сумі». 

Як нові норми працюватимуть на практиці і як провести індексацію аліментів, розповіла Mind партнерка юридичної фірми «Астерс» Таліна Кравцова.

В Україні розмір аліментів визначають або в частці від доходу платника аліментів, або у твердій грошовій сумі. У будь-якому разі розмір аліментів не може бути меншим за гарантований державою мінімум. На сьогодні мінімальний розмір аліментів для дітей до 6 років становить 929,50 грн, а для дітей від 6 до 18 років  – 1159 грн.

Поняття «тверда грошова сума» є умовним та означає суму аліментів на утримання особи, що чітко визначена рішенням суду або за домовленістю між платником та одержувачем аліментів.

Аліменти, визначені у твердій грошовій сумі, підлягають щорічній індексації. Інакше кажучи, індексація аліментів – це механізм збільшення розміру аліментів, визначених у твердій грошовій сумі, який дозволяє відшкодувати одержувачу аліментів щорічне подорожчання товарів і послуг.

Незважаючи на те, що норма про індексацію аліментів, визначених у твердій грошовій сумі, закріплена в ст. 184 Сімейного кодексу вже понад 14 років, механізму її простої та ефективної реалізації в законодавстві не було. Питання про індексацію аліментів можна було вирішити винятково в судовому порядку, оскільки законодавство не передбачало порядку індексації в спеціальному Законі України «Про виконавче провадження».

Хто має право на індексацію

Тепер передбачається, що саме виконавець зобов'язаний щорічно визначати розмір індексації аліментів, визначених судом у твердій грошовій сумі, і в подальшому стягувати з боржника аліменти у відповідному (проіндексованому) розмірі, без звернення стягувача до суду. Закон не передбачає спеціальної процедури звернення до виконавця для здійснення індексації. З урахуванням викладених в законі норм, можна припустити, що виконавці повинні будуть проводити індексацію самостійно, без окремого звернення стягувача.

До осіб, які мають право на отримання аліментів, належать:

  • неповнолітні діти та особи віком до 23 років, які продовжують навчання;
  • непрацездатні батьки;
  • один із подружжя, який є непрацездатним та потребує матеріальної допомоги, за умови, що другий із подружжя може надавати матеріальну допомогу;
  • колишня дружина (чоловік), якщо вона (він) стали непрацездатними до розірвання шлюбу або протягом одного року від дня розірвання шлюбу і потребують матеріальної допомоги і якщо колишній чоловік (колишня дружина) може надавати матеріальну допомогу.

Індексації підлягають як аліменти, визначені рішенням суду, так і аліменти, визначені укладеним між батьками дитини договором. У разі укладення договору індексація проводитиметься в порядку, передбаченому договором.

Коли можна буде проводити перерахунок

Згідно з положеннями закону, індексація аліментів проводитиметься виконавцями щороку, починаючи з другого року після визначення розміру аліментів. Поки складно сказати, як працюватиме закон для дітей, яким виповниться 18 років наступного року, та чи матимуть вони право на індексацію.

Однак, керуючись загальним принципом найвищих інтересів дитини, можна припустити, що право на індексацію такі діти матимуть.

Президент України протягом 15 днів після отримання закону підписує його, беручи до виконання, та офіційно оприлюднює його або повертає документ зі своїми вмотивованими і сформульованими пропозиціями до Верховної Ради України для повторного розгляду. Новий закон вступає в силу після його підписання президентом з дня, наступного за днем його офіційного опублікування.

Прийнятий закон не тільки дозволить захистити права дітей, але також допоможе зняти зайве навантаження з судової системи.

Автори матеріалів OpenMind, як правило, зовнішні експерти та дописувачі, що готують матеріал на замовлення редакції. Але їхня точка зору може не збігатися з точкою зору редакції Mind.

Водночас редакція несе відповідальність за достовірність та відповідність викладеної думки реальності, зокрема, здійснює факт-чекінг наведених тверджень та первинну перевірку автора.

Mind також ретельно вибирає теми та колонки, що можуть бути опубліковані в розділі OpenMind, та опрацьовує їх згідно зі стандартами редакції.

У випадку, якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію. Або надішліть, будь-ласка, на пошту [email protected]
Проєкт використовує файли cookie сервісів Mind. Це необхідно для його нормальної роботи та аналізу трафіку.ДетальнішеДобре, зрозуміло