Наступні на черзі: чого очікувати світу від виборів президента США

Наступні на черзі: чого очікувати світу від виборів президента США

І як вплинуть їх результати на Україну

Этот материал также доступен на русском языке
Наступні на черзі: чого очікувати світу від виборів президента США
Фото: pixabay

Поки Україна очікує на оголошення офіційних результатів місцевих виборів, увесь світ зосереджений на президентських перегонах у США, які відбудуться 3 листопада. Ця подія може увійти в історію як найбільш резонансна та спірна. Наскільки ця сутичка між чинним президентом країни республіканцем Дональдом Трампом і його суперником демократом Джо Байденом принципова і чому до цих виборів прикута увага всього інвестиційного світу, розповів Mind глава аналітичного департаменту HUG'S Артем Щербина.

Чинний президент США Дональд Трамп ввів у моду спілкування через твіттер, жорсткість у зовнішніх переговорах і маніпулювання даними для своєї особистої політичної вигоди. На початку листопада американці обиратимуть між одіозним бізнесменом Трампом і акулою політичної арени Джо Байденом.

Президентські вибори в США відбудуться 3 листопада. Букмекерські ставки гравців вказують на високі шанси перемоги кандидата від демократів Джо Байдена (63/37%). Соціологічні опитування віддають перемогу демократу (55/45%). Втім, 2016 року Дональд Трамп також не був фаворитом, але особливість системи голосування в США дозволила йому виграти вибори, хоча населення проголосувало за Гілларі Клінтон.

Що прогнозують аналітики – перший сценарій

Соціологічна компанія Trafalgar, яка одна з небагатьох передбачила перемогу Трампа і Brexit 2016 року, прогнозує його перемогу і в 2020-м із результатом у 275 голосів колегії виборників. Серед основних аргументів – перемога Трампа в ключових штатах (Аризоні, Флориді, Північній Кароліні і Мічигані).Тому багато експертів очікують досить рівних підсумків виборів. А це, зі свого боку, загрожує затримкою публікації результатів виборів. JP Morgan очікує, що результати виборів будуть відомі лише до Дня подяки 26 листопада, а з 3 по 26 листопада фінансові ринки будуть волатильними.

Агентство Fitch вважає, що для встановлення результатів виборів президента США, ймовірно, буде потрібно більше часу, ніж зазвичай, з огляду на різке зростання числа тих, хто голосує поштою, і проблеми з матеріально-технічним забезпеченням на виборчих дільницях, викликані пандемією COVID-19. Конституція США встановлює конкретні строки вирішення виборчих суперечок. Вибори в колегію вибірників від кожного штату мають відбутися 8 грудня, а голосування колегії виборників заплановано на 14 грудня.

Нагадаємо, 2000 року згідно з підрахунками голосів колегії виборників перемогу з мінімальною перевагою здобув республіканець Джордж Буш – молодший, хоча сам підрахунок так і не був завершений у ключовому штаті Флорида. Кандидат від демократів Альберт Гор подав позов до Верховного Суду США з проханням про перерахунок голосів, проте він був відхилений (тоді більшість суддів були представниками Республіканської партії).

Цього разу може скластися дуже схожа ситуація, адже тепер у Верховному Суді 6 представників – від республіканців і 3 – від демократів.

Додатково, і цей пункт не менш важливий за самі вибори, відбудеться голосування за кандидатури в Сенат і Палату представників США. Обидва політичні органи мають де-факто однаковий вплив на законодавчу діяльність президента. Зараз більшість у Сенаті – за республіканцями, а в Палаті представників – за демократами. Згідно з останніми опитуваннями, Сенат може стати демократичним.

Аналітики швейцарського інвестбанку PIMCO приводять такі найбільш імовірні сценарії виборів.
Перший – «блакитна хвиля». Джо Байден стає президентом США, а демократи беруть більшість в обох палатах Конгресу. Цей варіант спричинить суттєві зміни в політиці та економіці США.

Що пророкує другий сценарій?

Другий сценарій – збереження статус-кво, при якому чинний президент Дональд Трамп буде переобраний, а склад Конгресу залишиться таким самим (Палата представників – за Демократичною партією, Сенат – за республіканцями).

Джо Байден – прихильник податків на багатство, стимулювання «зеленої» енергетики і виходу з торгових воєн із Китаєм. Якщо демократ отримає крісло президента й повний контроль над органами влади («блакитна хвиля»), то йому теоретично буде набагато простіше добиватися реалізації своїх ініціатив. При такому сценарії ми можемо побачити прийняття масштабного інфраструктурного проєкту, посилення Закону про доступне медичне обслуговування, поступове підвищення податків із метою фінансування бюджетного дефіциту, легалізації медичної марихуани, збільшення субсидій на виробництво електромобілів і сонячних батарей.

На думку PIMCO, фінансові ринки спочатку активно закладатимуть у ціни підвищення податків, включно з податком на приріст капіталу. Це може спровокувати корекцію для акцій у США. Втім, «блакитна хвиля» в історії має позитивний ефект на економіку США. За даними JP Morgan, такий сценарій зустрічався у 27% випадків; при демократах економіка США зростає в середньому на 4% на рік, а ринок акцій – на 10%.

Найбільш поширеним сценарієм (62%) є поділ Конгресу: у такому випадку економіка дає 3% на рік, а ринок – 8%. При збереженні статус-кво на другому терміні Дональд Трамп продовжить збереження м'якої політики регулювання, особливо щодо традиційної енергетики, фінансових інститутів і телекомунікацій. Ставки фондування також залишаться на низькому рівні – поблизу 0% у доларі США.

З негативу: продовження агресивної зовнішньої політики щодо Китаю, ігнорування агресії Росії в східно-європейському регіоні, низько контрольоване зростання державного боргу США.

Чого очікувати після виборів?

Обраний (переобраний) президент США обійме посаду 20 січня 2021 року – після виборів 2,5 місяця керуватиме Дональд Трамп. У цей період очікується прийняття великого пакету фіскальних стимулів на $1,5–2,0 трлн на боротьбу з коронавірусом і підтримку бізнесу. Так що затягування результатів виборів може дозволити знайти цікаві точки входу в акції, що зростають.

Вибори президента Сполучених Штатів Америки – це фактор світового масштабу. Дуже багато глобальних політичних рішень  залежить від особистості президента США і впливу на Конгрес.

Що стосується України, то Джо Байден виступає як лояльний до нас кандидат. По-перше, згідно з різними джерелами, його сім'я володіє бізнесом в Україні. По-друге, він досить різко висловлюється щодо зовнішньої політики Російської Федерації і лобіює поліпшення торговельних відносин з Європою.

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у нашому Telegram-каналі Mind.ua

Автори матеріалів OpenMind, як правило, зовнішні експерти та дописувачі, що готують матеріал на замовлення редакції. Але їхня точка зору може не збігатися з точкою зору редакції Mind.

Водночас редакція несе відповідальність за достовірність та відповідність викладеної думки реальності, зокрема, здійснює факт-чекінг наведених тверджень та первинну перевірку автора.

Mind також ретельно вибирає теми та колонки, що можуть бути опубліковані в розділі OpenMind, та опрацьовує їх згідно зі стандартами редакції.

Проєкт використовує файли cookie сервісів Mind. Це необхідно для його нормальної роботи та аналізу трафіку.ДетальнішеДобре, зрозуміло