Спати спокійно: які шахрайські схеми здатен виявити форензик

Спати спокійно: які шахрайські схеми здатен виявити форензик

Три реальних кейси з очищення бізнесу

Этот материал также доступен на русском языке
Спати спокійно: які шахрайські схеми здатен виявити форензик
Фото: depositphotos.com

Останнім часом дедалі частіше спливає інформація про шахрайські схеми, до яких вдаються нечисті на руку шукачі легкої поживи. У низці випадків йдеться про суто віртуальні оборудки – криптовалютні махінації, фішинг тощо. Але старий-добрий «схематоз» теж нікуди не подівся. Виведення коштів компанії на підставних осіб так само популярне, як і 20 років тому. Артем Ковбель, старший партнер Vigilant Forensic Boutique, член наглядової ради Global Spirits, ТМ «Хортиця», спеціально для Mind на прикладах розповідає, з чого складаються такі схеми і як їм протистояти.

Абсолютна більшість схем фінансового шахрайства реалізується за типологією «дерева шахрайства» (англ. – fraud tree): незаконне відчуження активів – незаконне спотворення фінансової звітності – корупція. І в контексті «трикутника шахрайства» (англ. – triangle of fraud): сприятлива можливість – мотив – виправдання.

Розглянемо три кейси фінансового шахрайства, з якими автор цієї статті зіткнувся у своїй практиці за останні два місяці.

Кейс #1: «Менеджер-нахаба»

Клієнт: одна з найбільших міжнародних ритейлових мереж в Україні.

Винний: один із топменеджерів компанії, що пропрацював у ній понад 10 років.

Завдані збитки: близько 22 млн грн.

Схема: виведення коштів за допомогою безтоварних операцій на пов'язаних осіб, зареєстрованих на родичів; далі з пов'язаних осіб – на податкові ями (ст. 205 Кримінального кодексу) з метою конвертації коштів у готівкову форму.

Покарання: винного звільнено з компанії за ст. 41 КЗпП – за втрату довіри; порушено кримінальну справу згідно зі ст. 191 КК України – привласнення або розтрата майна з використанням службового становища. Санкція – до п’яти років позбавлення волі.

Причина виникнення недобросовісних дій. Згідно з «трикутником шахрайства» спрацювали всі три його грані – «наявність сприятливої можливості», а саме: при тендерних закупівлях не спрацювала система внутрішніх контролів у частині аналізу контрагентів на предмет пов'язаності. Також закупівлі не були проведені відповідно до процедури. «Мотив» – людська жадібність. «Виправдання» – у межах виконання договорів підряду не було жодного штрафу з боку контролюючих органів, отже (за логікою учасників схеми) гроші витрачені правомірно.

Короткий висновок: абсолютно завжди розбирайте витрати своєї компанії «на молекули». Вимагайте в менеджерів первинну документацію (договори, акти, рахунки, результати роботи в письмовому вигляді), аналізуйте ринковість операцій при купівлі товарів і послуг, перевіряйте за допомогою процедури KYC контрагентів, яким платите гроші.

Кейс #2: «Бухгалтер-марнотрат»

Клієнт: найбільша компанія України в нафтогазовій галузі з багатомільярдною річною виручкою.

Підозрюваний: головний бухгалтер підприємства.

Завданий доведений збиток: близько $1 млн.

Збиток, побачений у процесі аналізу: $12 млн.

Схема: відправлення великих сум із призначенням платежу «За послуги» на пов'язані особи і ФОПи, зареєстровані на родичів. Також відправлення коштів на особистий рахунок як авансові платежі та заробітну плату.

Звинувачення: ст. 191 ККУ – привласнення або розтрата майна з використанням службового становища; ст. 358 ККУ – підробка документів». Санкція: обмеження свободи до шести років у першому випадку, і до двох років – у другому. Бухгалтер – у розшуку разом із первинною документацією. Звіт форензик передано слідству в межах проведення досудового розслідування.

Причина виникнення недобросовісних дій. Шахраї подібні лідерам, про яких говорив Рей Даліо у своїй книжці «Принципи»: «Мають підвищену стійкість до стресів, оскільки їхня потреба в досягненні мети сильніша за біль, якого вони можуть зазнати в процесі». На жаль, цього разу такі «лідерські якості» були спрямовані не на благо спільної справи, а на шкоду.

Короткі висновки. Перший: паралельно з процедурою аудиту щорічно проводьте процедуру форензик. Головна відмінність аудиту фінзвітності від форензику – неповне охоплення аудитом господарських операцій, що перевіряються. Другий: частіше перевіряйте клієнт-банк і сутність платежів, звіряючи їх із затвердженим бюджетом компанії. Третій: топменеджери, які працюють в компанії понад 7–10 років, – опиняються в зоні ризику  «схематозу».

Кейс #3: «Партнери-шахраї»

Клієнт: найбільша фармацевтична компанія України.

Підозрювані: партнери в бізнесі.

Завдані збитки: близько $20 млн.

Схема: виведення коштів за межі компанії через пов'язаних осіб. А саме – купівля сировини за завищеною ціною в компанії, зареєстрованій на родичів; потім продаж цієї самої сировини за заниженою ціною в межах давальницької схеми для виробництва кінцевої продукції – також на пов'язану особу. Далі – купівля продукції в пов'язаної особи за ціною вище ринкової. (Під час перевірки у цієї юрособи не знайшлося виробничих потужностей, здатних випускати такий тип продукції, та й продукцію загалом; відповідно угоди мали характер безтоварних – фіктивних).

Далі продукція продавалася на пов'язані особи за кордоном вже за заниженою ціною. У підсумку компанія чотири рази занизила свій фінансовий результат: закупівля сировини за завищеними цінами, продаж сировини за заниженою ціною, купівля готової продукції за завищеною ціною, продаж готової продукції за заниженою ціною. Всі чотири рази трансакції проводилися на підконтрольні особи, і завжди – із втратою економічної вигоди для навмисного заниження фінансового результату компанії.

Для чого все це робилося? Щоб не було чим виплачувати дивіденди партнерам.

Покарання: ст. 190 ч. 4 Кримінального кодексу України – шахрайство в особливо великих розмірах. Санкція: позбавлення волі на строк від 5 до 12 років з конфіскацією майна.

Короткий висновок: абсолютно завжди перевіряйте своїх партнерів по бізнесу.

Загальний висновок. Вище були описані шахрайські схеми щодо незаконного відчуження активів. У всіх трьох випадках фігурувало «дерево шахрайства», оскільки воно є базисом здійснення фродів усюди та завжди. Будучи власником бізнесу, важливо пам'ятати про те, що довіряти не можна нікому, особливо коли йдеться про мільйони доларів.

Автори матеріалів OpenMind, як правило, зовнішні експерти та дописувачі, що готують матеріал на замовлення редакції. Але їхня точка зору може не збігатися з точкою зору редакції Mind.

Водночас редакція несе відповідальність за достовірність та відповідність викладеної думки реальності, зокрема, здійснює факт-чекінг наведених тверджень та первинну перевірку автора.

Mind також ретельно вибирає теми та колонки, що можуть бути опубліковані в розділі OpenMind, та опрацьовує їх згідно зі стандартами редакції.

Проєкт використовує файли cookie сервісів Mind. Це необхідно для його нормальної роботи та аналізу трафіку.ДетальнішеДобре, зрозуміло