Зробити шкільний спорт веселим, корисним та здоровим
Точка зору

Зробити шкільний спорт веселим, корисним та здоровим

Як «виховати» фізрука третього тисячоліття

Этот материал также доступен на русском языке
Зробити шкільний спорт веселим, корисним та здоровим
Фото: Parimatch Foundation

1 вересня – черговий виклик як для батьків, чиї діти готуються до нового шкільного року, так і для більшості школярів. Зокрема, через те, що суворі шкільні вимоги та 4-5 академічних годин та більше непорушного сидіння за партами приходять на зміну рухливому та дивовижно пригодницькому літу – зі спортом, іграми на свіжому повітрі, запливами та подорожами. Для більшості батьків – це виклик: как знайти компроміс і зайві години, щоб збалансувати навчання та здоровий спосіб життя, який передбачає спортивні активності. До того ж цей рік, як і минулий, створює додаткові виклики: всі готуються до чергового карантину та занять в онлайн-режимі, що, звісно, не сприяє здоровому способу життя. Як забезпечити школярам умови для достатньої активності та водночас не «зірвати» уроки, розповіла Mind президентка міжнародного благодійного фонду Parimatch Foundation Катерина Білоруська.

Маю хорошу новину: Parimatch Foundation готовий разом із вами відповісти на ці виклики. Не перший рік ми системно працюємо над популяризацією спорту в Україні, залученням до нього якомога більшої кількості дітей та  над окремим напрямом – підвищенням якості викладання уроків фізкультури навіть у новій діджиталізованій реальності.

Що нами зроблено для школярів? Кілька років фонд реалізує програми та ініціативи, націлені на поліпшення здоров'я та добробуту суспільства, надання дітям рівних можливостей та доступу до занять спортом і навчання. Це й широко відома комплексна програма «Так, я можу!», що підтримує дітей з інвалідністю та особливостями ментального розвитку, залучаючи їх до спорту, і комплексна програма «Спортивний наставник», що допомагає дітям, незалежно від їхніх життєвих обставин, розвивати впевненість і фізичні й соціальні навички за допомогою спорту.

Утім, зараз я хочу розповісти про програму «Нова фізична культура», яку ми реалізуємо разом із учителями фізкультури, щоб вони опанували найякісніші практики, методики та навички з комунікацій, щоб заохотити та залучити до спорту кожного учня. Спорт не має конкурувати з гаджетами, проте цю зацікавленість дітей варто використати для залучення дітей до спорту. Фізкультура може й має бути веселою, корисною та сучасною, тоді це дасть результат, якого ми всі прагнемо – здорову, обізнану та розвинену молодь.

Але як зробити цей предмет цікавим? На це запитання ми шукаємо і знаходимо відповіді з усіма учасниками програми «Нова фізична культура». У цій назві важливі всі три слова: нова, фізична, культура. У межах програми із залученням найкращих українських тренерів ми навчаємо вчителів фізкультури новим і сучасним методикам, проводимо методичну роботу з культури виховання та якісної комунікації зі школярами та зрештою разом шукаємо нові методики і практики і спільно втілюємо їх у життя.

Щойно навчання перейшло в онлайн-формат, ми одразу почали працювати над створенням онлайн-курсу для вчителів фізичної культури, і вже в липні 2020 року він отримав перших слухачів. Курс містить не лише кращі практики онлайн-занять, а й відповіді на три важливі питання: як правильно вибудовувати урок фізкультури, як навчитися говорити з учнями про спорт і фізичну культуру, чому спорт – це спочатку комунікація, а вже потім змагання.

Сам курс складається з дев'яти теоретичних модулів і на сьогодні налічує понад 10 500 зареєстрованих учителів, більш ніж 57% яких отримали сертифікати. Крім того курс містить шість практичних модулів, у межах яких сертифіковано понад 63% з 13 000 зареєстрованих. До створення курсу було залучено кращих експертів у сфері спорту й освіти, і разом з нашою командою продовжують його вдосконалювати.

Втім,чи є сенс у курсах, коли їхні відвідувачі не можуть спілкуватися між собою, обговорюючи та вдосконалюючи найкращі практики? Саме тому нашим наступним кроком стало створення онлайн-конференції «Інновації тіловиховання». Перший захід ми здійснили в партнерстві з Інститутом модернізації змісту освіти вже у вересні 2020 року. Головна мета заходів – надихнути вчителів опанувати нові сучасні методи та формати виховання – онлайн та офлайн. На першу конференцію ми зібрали 12 експертів зі спорту, заслужених вчителів та професійних тренерів, які поділилися і знаннями, і лайфхаками.

Як зробити шкільний спорт веселим, корисним та здоровим
Фото: depositphotos.com

Попри успіх заходу, на той час нам здавалося, що ми робимо недостатньо. Тож восени 2020 року ми провели  серед вчителів-новаторів конкурс проєктів. До того ж це був конкурс із призовим фондом у півмільйона гривень.  Конкурсні проєкти розкривали як інноваційні форми та технології навчання учнів початкової та середньої школи, так і елементи соціалізації дітей з особливими освітніми потребами. Звісно, окремий напрям складали умови дистанційного навчання. Результатами першого такого досвіду ми задоволені. Це – понад 300 заявок на участь і 145 перспективних проєктів, які можуть бути реалізовані. 25 з них отримали грошові призи та цінні подарунки з нашого призового фонду.

Однак конкурс рано чи пізно закінчується, а комунікації мають тривати. Тож торік Parimatch Foundation створив у мережі Facebook закриту спільноту для вчителів фізичної культури та тренерів «НФК-спільнота для вчителів-новаторів» та групу НФК у Viber. Зараз вже маємо понад 3500 учасників. На цьому майданчику ми щотижня надаємо свіжий корисний контент від експертів у сфері освіти та спорту – зокрема 2–4 оналйн-вебінари, а члени спільноти діляться досвідом, обговорюють ідеї і мають змогу швидко та якісно розв’язати проблеми, що виникають. Платформа збирає тих, хто горить ідеєю якісної освіти та вміє запалити інших. Тож у межах цієї програми ми зібрали понад 25 годин корисного та мотиваційного контенту, який вже використовується та матиме подальше поширення. 

Працювати в усіх трьох напрямах нам допомагає наша соціальна кампанія «Тренер#1», у межах якої ми мотивуємо і вчителів, і тренерів. У кампанії беруть участь видатні спортсмени і тренери, які мотивують молодь на заняття фізичною культурою та спортом і привертають увагу до професії тренера. Учасники нашої кампанії долучаються до наших просвітницьких проєктів навчання для вчителів, ведуть спортивні майстер-класи для занять спортом всією родиною та проводять змагання для дітей. І ми дуже задоволені такою взаємодією.

Усі проєкти, розпочаті у 2020-му, ми продовжуємо реалізовувати й цього року, вдосконалюючи їх та отримуючи ще кращі результати. Так, 6 вересня відбудеться онлайн-конференція «Інновації тіловиховання 2.0»., у межах якої ми плануємо розповісти про тенденції та протиріччя культури фізичного розвитку й освіти і поділитися дослідженнями і технологіями інклюзивної освіти. Звісно, будемо говорити і про вчителів фізичної культури –  їхній професійний профіль, моделі підготовки та програми навчання і розвитку. 

Цьогорічна програма підготовлена у такий спосіб, щоб бути корисною не лише профільним учителям і тренерам, а й іншим освітянам і представникам шкіл у містах та регіонах. Спікерами конференції стануть професійні тренери, заслужені вчителі України, переможці конкурсу вчителів-новаторів, іноземні експерти та представники державної влади.

Серед них і президент Федерації чирлідингу та чирспорту України Андрій Боляк, і засновник глобальної футбольної сторітелінгової платформи Goal Click, опікун благодійної організації «Футбол для майбутнього» Метью Баретт, координатор міжнародної кампанії «Грай за права людини» Олександр Фомічов, і голова комітету з фізичного виховання та спорту Міністерства освіти та науки України Вадим Стеценко, і директор Інституту модернізації змісту освіти Євген Баженков. І, звісно, багато інших – учителів, тренерів та відповідальних за освіту у державі, яким є чим поділитися.

Як зробити шкільний спорт веселим, корисним та здоровим
Фото: depositphotos.com

А вже із 7 вересня розпочнеться оцінювання робіт, поданих на другий конкурс проєктів серед вчителів – новаторів у фізичній культурі. Цьогоріч ми вирішили зосередити увагу на темі «Застосування сучасних технологій у фізичному вихованні учнів» за такими видами спорту, як футбол, баскетбол і волейбол.

Ми розраховуємо отримати багато цікавих ідей, як зробити одну із цих big sport games популярною в шкільному спортивному залі, адаптувати для дітей з інвалідністю або перетворити на щось абсолютно оригінальне. Найкращі 10 проєктів, звісно, отримають призи. Цього разу переможців чекає надзвичайно корисний для професійного розвитку приз: поїздка до Хорватії на ISF Universal Teachers Games 2021 26–31 жовтня та можливість представити Україну серед інших країн світу. 

Долучайтесь до наших заходів, де знайдеться цікаве для кожного, мотивуйте себе, родину, друзів, колектив до занять спортом, а ми допоможемо. Кращі справи починаються не з понеділка, ми їх робимо для вас щодня.

Матеріал рубрики «Точка зору» є відображенням особистої думки автора й може не збігатися з точкою зору редакції Mind. Він не претендує на об'єктивність та всебічність висвітлення теми, про яку йдеться. Ініціатива публікації, як правило, надходить з боку автора.

Редакція не несе відповідальності за достовірність і тлумачення наведеної інформації та виконує винятково роль носія. Матеріали в рубриці «Точка зору» можуть бути опубліковані як на комерційній, так і на безоплатній основі.

Основна вимога – суспільна значущість теми та відкрита публічна позиція автора.

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у наших Telegram-каналах Mind.Live та Mind.UA, а також Viber-чаті