Закрити офшор: як встигнути провести безподаткову ліквідацію КІК

Закрити офшор: як встигнути провести безподаткову ліквідацію КІК

Що можна зробити за останні кілька місяців до закінчення термінів на отримання пільг

Этот материал также доступен на русском языке
Закрити офшор: як встигнути провести безподаткову ліквідацію КІК
Фото: depositphotos

Нещодавній скандал із викриттям офшорів шостого президента України та низки його колег продовжує набирати обертів. Все, що говорив Зеленський напередодні президентських виборів, і все, у чому він звинувачував експрезидента Петра Порошенка, виявилося, стосується і його самого. Проте експерти стверджують, що навіть, якщо ти не президент, свої офшори варто тримати в порядку або ліквідувати їх вчасно. Так, Mind уже писав про те, що до кінця 2021 року спливає термін безподаткової ліквідації контрольованих іноземних компаній (КІК).

Нижче простою і зрозумілою мовою про те, кому варто поспішати і як встигнути за ці останні кілька місяців здійснити всі потрібні процедури. Марія Загрядська, адвокат, радник Avidbiz, КІК-терапевт, розповіла Mind хто ще встигає скористатися безподатковою ліквідацією КІК і навіщо така КІК-терапія.

Детальніше про ще п'ять випадків, коли перші особи держави були спіймані на нехай формально й легальних, але етично небездоганних вчинках, – у матеріалі Mind «Офшори Зеленського» і ще 5 репутаційних криз, до яких потрапляли перші особи держав».

Що таке КІК?

Це якщо у вас є іноземна компанія, навіть, якщо ви володієте нею через трастову декларацію. Ваша частка становить більш ніж 50%. А якщо ваш партнер також податковий резидент України і ви разом володієте 50% чи більше, то достатньо частки 25% і більше. І це ще перехідний період: з 2024 року вже буде «більше 10%».

І домовимось, що в разі встановлення «фактичного контролю», ви не рахуєте відсотки володіння, а просто приймаєте як є, що у вас є КІК та наслідки.

Навіщо ліквідуватись?

Цей КІК є недоцільним, десь там валяється вже шостий рік, і ви навіть забули, хто там реєстраційний агент і що там за юрисдикція…

А навіщо так складно через ту…безподаткову?

Наприклад, ваш КІК то є офшористий офшор, як Беліз чи Сейшели, і на його рахунках дуже багато грошей, активів, цінних паперів.

Крім того, ви серйозно готуєте свій бізнес і стан персонального оподаткування до набрання чинності правил КІК в Україні в січні 2022 року.

Також ви готуєтеся до початку автоматичного обміну податковою інформацією десь з 2023 року за 2022-й. І тепер ми маємо перейти до наступного пункту.

 • Скільки можна заощадити?
  Безподаткова ліквідація КІК дозволяє його контролеру скористатися механізмом, який надав законодавець у межах запуску правил КІК: звільнити ліквідаційну масу КІК від оподаткування ПДФО за ставкою у 18%.
 • Чому тут без компромісів?
  Ви маєте здійснити саме ліквідацію, а не викреслювання з реєстрів. Останню опцію пропонують реєстраційні агенти навіть, якщо ви натякаєте, що вас цікавить опція безподаткової ліквідації КІК в Україні. Тому будьте обачні: потрібна саме ліквідація, результатом якої буде ліквідаційний баланс.
 • Що доведеться підтвердити?
  Якщо ви все ж таки йдете шляхом безподаткової ліквідації КІК, пам’ятайте, щодо доходів у грошовій формі, отриманих при ліквідації КІК платником податків, проводяться всі необхідні заходи щодо встановлення джерел походження таких доходів відповідно до законодавства у сфері фінансового моніторингу.

Зважте, чи ви готові до цього ризику. 

Які умови цієї процедури? 

На смачненьке: є декілька умов для звільнення доходів від оподаткування в межах безподаткової ліквідації:

 • процедура ліквідації КІК розпочата не раніше 1 січня 2020 року та завершена не пізніше 31 грудня 2021 року;
 • іноземну юридичну особу було створено на підставі закону іноземної держави або на підставі правочину (наприклад, партнерство LP в Шотландії), І не пізніше 23 травня 2020 року;
 • платник податків подав до податкової одночасно з декларацією про майновий стан заяву про звільнення доходів від оподаткування із зазначенням характеристик отриманого майна та ліквідованої КІК.

Додатково №1: документи, що містять відомості про вартість отриманого майна, згідно з фінансовою звітністю КІК, складеної відповідно до МСФО, на дату ухвалення рішення про розподіл майна як виплати доходу у зв'язку з ліквідацією КІК.

Додатково №2: платник податків, який володіє КІК через трастову декларацію, додатково зобов'язаний надати документи, що підтверджують отримання таких доходів від номінального власника у зв'язку з ліквідацією КІК.

Уже жовтень 2021 року. Не так багато часу залишилося до кінця року. Можливість дотримання терміну завершення ліквідації у випадку, якщо ви лишень дійшли до цієї думки, потребує додаткового узгодження з певними умовами пролонгації.

За яких умов можлива пролонгація процедури ліквідації?

Отож далі – умови (зазначені вкрай юридичною мовою):

 1. Якщо рішення акціонерів або інших уповноважених осіб про ліквідацію КІК прийнято після 1 січня 2020 року, але не пізніше 31 грудня 2021 року, однак процедура ліквідації не може бути завершена до 31 грудня 2021 року у зв'язку з обмеженнями та/або вимогами, встановленими особистим законом іноземної юридичної особи, чи у зв'язку з участю іноземної юридичної особи в судовому спорі, умова щодо строків завершення процедури ліквідації КІК вважається виконаною, якщо процедура ліквідації завершена протягом 365 послідовних календарних днів після дати завершення дії таких обмежень та/або завершення судового спору.
 2. Якщо законом іноземної юридичної особи передбачено вимоги щодо мінімального періоду володіння платником податків акціями (частками, паями) цієї іноземної юридичної особи та/або її дочірньої організації, при недотриманні яких у такого платника податків виникає обов'язок сплатити відповідну суму іноземного податку, і при цьому початок такого періоду припадає на період до 1 січня 2021 року, а закінчення такого періоду припадає на дату після 31 грудня 2021 року, умова щодо строків завершення процедури ліквідації КІК є виконаною, якщо процедура ліквідації завершена протягом 365 послідовних календарних днів від дати завершення періоду мінімального володіння акціями (частками, паями).

Я надала вам саме таке важке юридичне формулювання – без перекладу людською мовою, бо тут кожне слово на вагу золота.

Якщо ви ще не ухвалили рішення щодо ліквідації, а структурі вашого бізнесу це б не завадило, придивіться до цих умов пролонгації строків завершення безподаткової ліквідації.

Як розпочати процедуру 30 грудня 2021 року?

Ухвалюєте рішення про ліквідацію 30 грудня 2021 року? Ну добре. Якщо виконаєте умови – у вас все ще є можливість скористатися безподатковою ліквідацією КІК.

У таких випадках – «на межі» – релевантними є здебільшого дві умови з трьох:

 1. Обмеження та/або вимоги, встановлені особистим законом іноземної юридичної особи.
 2. Участь іноземної юридичної особи в судовому спорі.

Яка юрисдикція? Що там з корпоративним законодавством? А щодо судових спорів є дотичність? Це складні запитання. Не відповідайте собі на них без письмового юридичного висновку локальних лоєрів! Бо є ризик податкового спору, і лігал опініон буде в пригоді.

Вкрай важливим для успішної КІК-терапії є не порушити умову щодо завершення процедури ліквідації не пізніше 31 грудня 2021 року або виконати додаткові вимоги, які пролонгують такий строк. Якщо ж не встигаєте, то ризикуєте отримати стандартні 18% ПДФО на ліквідаційну масу замість звільнення від сплати.

І на останок трохи прози щодо небезподатковості безподаткової ліквідації КІК: такі доходи, отримані в періоді з 1 січня до 31 грудня 2021 року (включно), є об'єктом оподаткування військовим збором.

Автори матеріалів OpenMind, як правило, зовнішні експерти та дописувачі, що готують матеріал на замовлення редакції. Але їхня точка зору може не збігатися з точкою зору редакції Mind.

Водночас редакція несе відповідальність за достовірність та відповідність викладеної думки реальності, зокрема, здійснює факт-чекінг наведених тверджень та первинну перевірку автора.

Mind також ретельно вибирає теми та колонки, що можуть бути опубліковані в розділі OpenMind, та опрацьовує їх згідно зі стандартами редакції.

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у наших Telegram-каналах Mind.Live та Mind.UA, а також Viber-чаті