Онлайн не можна офлайн: що насправді відбувається зі школами

Онлайн не можна офлайн: що насправді відбувається зі школами

І чим може зарадити батькам місцева влада

Этот материал также доступен на русском языке
Онлайн не можна офлайн: що насправді відбувається зі школами
Фото: depositphotos

Напередодні запровадження в Києві «червоної» зони карантину на сайті Київської міської державної адміністрації (КМДА) було зареєстровано петицію батьків школярів. Вони вимагали повернути дітей до офлайн-навчання попри обмеження, які запроваджені «червоною» зоною. Для того щоб влада Києва відреагувала на документ, потрібно було зібрати щонайменше 6000 підписів. На ранок понеділка, 1 листопада 2021 року, вже було зібрано майже потрібну кількість підписів, а зараз їх уже налічується понад 8000. Проте КМДА поки не поспішає реагувати на звернення батьків. Що насправді відбувається зі школами та чи дійсно місцева влада може знімати певні обмеження для навчальних закладів, розповіла Mind юрист мережі шкіл повного дня КМДШ Людмила Піскунова.

Уже третій навчальний рік ми живемо в умовах, коли COVID-19 є впливовою складовою освітнього процесу. Сьогодні головним болем освітян і батьків стала тема повернення за парти школярів у «червоних» карантинних зонах. 

Для початку варто розуміти, що ще один тривалий онлайн у школах – це удар по майбутньому нашої країни та наших дітей. Адже на противагу школам, де онлайн-навчання проходить на справді високому рівні, є навчальні заклади, де знову почалися домашні завдання на вайбер, банальне перечитування матеріалу та години споглядань в екрани, на яких нічого не відбувається. І таких закладів чимало.

Якими можуть бути наслідки такого підходу, годі й говорити. Міжнародна статистика 2020 року щодо результатів дистанційного навчання учнів середніх шкіл дуже однозначна.

Наприклад, у Нідерландах, де дистанційна освіта вважається чи не найбільш якісною в Європі, а учні перебували в онлайні всього 8 тижнів, навчальний поступ знизився в середньому на 20%, а в сім’ях із низьким рівнем освіти – на 50%.

Схожа ситуація спостерігається у Великій Британії, США, Бельгії. Спеціальних досліджень у цій сфері в Україні немає (окрім торішнього Національного моніторингу результатів навчання випускників початкової освіти, який мав зовсім іншу мету). 

Однак не треба бути освітнім експертом, щоб розуміти, що результати тривалого дистанційного навчання в українських школах можуть суттєво вплинути на майбутнє наших дітей і держави загалом.

Чому сьогодні не існує офіційного дозволу дітям повноцінно навчатися?

Дозволу на освітню діяльність, що спирається на чинне законодавство, коли діти мають можливість здобувати освіту офлайн без порушення правил, притягнення до відповідальності керівників чи ризику втрати ліцензії школами. 

Ця осінь виявилася дуже щедрою на нормативні зміни, що суттєво вплинули на освітній процес у школах, його якість та прогнозованість. За відносно короткий проміжок часу різними державними органами було ухвалено низку нормативно-правових актів, які регулюють діяльність закладів освіти загалом та в різних зонах карантину зокрема.

Деякі нормативні документи запроваджували суттєві вимоги до організації діяльності закладів освіти, а за кілька днів з’являлися нові, які доповнювали, обмежували або й взагалі суперечили вимогам попередніх. Не дивно, що без допомоги досвідченого юриста розібратися в такому асортименті норм та обмежень різних рівнів доволі складно. Враховуючи таке різноманіття розпорядчих документів, заклади освіти по-різному трактують норми чинного законодавства.

Отже, якими офіційними документами школи керуються сьогодні? Це:

Постанова КМУ від 2020 року

Відповідно до постанови КМУ №1236 від 9 грудня 2020 року щодо роботи закладів освіти, на території регіонів, на яких установлений «червоний» рівень епідемічної небезпеки, передбачена можливість відвідування закладів середньої освіти учнями лише в разі, якщо всі (100%) працівники закладу освіти мають один із зазначених документів:

  • документ, що підтверджує отримання повного курсу вакцинації;
  • негативний результат ПЛР-тесту; 
  • документ про одужання від COVID-19, чинний протягом 180 днів. 

Тобто заклади освіти, які виконали вимоги постанови КМУ №1236 від 9 грудня 2020 року, могли б працювати в очному форматі.

Наказ МОЗ від 2021 року

Проте вже 4 жовтня 2021 року Наказом N2153 МОЗ України працівників закладів освіти віднесено до переліку професій, які підлягають обов’язковій вакцинації від COVID-19. 

Відповідно, негативний результат ПЛР-тесту та документ про одужання від COVID-19, передбачений для роботи в закладі освіти в «червоній» зоні, для роботи не приймається, і виконання вимог, викладених у постанові від 9 грудня 2020 року, виявилося недостатнім для роботи навчального закладу офлайн.

Дистанційний режим від 2021 року

Так, КМДА, згідно з протоколом Постійної комісії з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій «Про вжиття заходів із запобігання поширенню гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом  SARS-CoV-2» №68 від 28 жовтня 2021 року та Наказом №166 від 29 жовтня 2021 року Департаменту освіти і науки м. Києва, встановлено додаткові обмеження, а саме: усі заклади освіти всіх форм власності зобов’язали організувати освітній процес у дистанційному режимі з 1 листопада 2021 року й до окремого розпорядження. 

Львівська міська рада, згідно з протоколом позапланового засідання міської комісії з питань ТЕБ та НС  №44 від 28 жовтня 2021 року, встановила переведення всіх закладів освіти всіх форм власності на дистанційну форму навчання. 

Відповідно до Постанови КМУ №409 від 17 червня 2015 року такі рішення місцевих комісій є обов’язковими для виконання на території, до якої вони належать. 

Офлайн – порушення закону? 

Враховуючи таке різноманіття розпорядчих документів, які є чинними одночасно, приватні заклади освіти на власний розсуд трактують норми чинного законодавства та вирішують, який з нормативних документів має вищу юридичну силу.

Одні керуються рішеннями місцевих комісій з ТЕБ та НС у частині посилення загальнодержавних вимог і перейшли в онлайн-формат роботи. Інші продовжують працювати офлайн, керуючись вищезгаданою Постановою КМУ та підсилюючи свою позицію стовідсотково вакцинованою командою. 

Юридичне поле існування приватних закладів освіти одне, але працюють сьогодні школи по-різному. Одні – керуються прямими заборонами з боку місцевих органів на роботу офлайн. Інші – обмежуються дотриманням вимог щодо наявності стовідсотково вакцинованої команди та правом процювати в «червоній» карантинній зоні в приміщенні школи.

Різниця в самостійних трактуваннях нормативно-правових актів призводить до значних непорозумінь між батьківською спільнотою та навчальними закладами, які, дотримуючись принципів законослухняності, організували навчання онлайн.

Батьківська спільнота апелює до рішення тих навчальних закладів, які працюють офлайн, і фактично вимагає в ультимативній формі відповідних дій від шкіл, де навчаються їхні діти. У такому разі подібні дії з боку шкіл суперечитимуть чинним офіційним розпорядженням місцевої влади.

На сьогодні школи приватного закладу освіти КМДШ у м. Київ та м. Львів, які виконали вимоги щодо 100%-вої вакцинації своїх працівників, мають класи до 20 дітей, запровадили на території своїх навчальних закладів додаткові протиепідеміологічні заходи, змушені працювати дистанційно відповідно до рішень місцевих комісій з ТЕБ та НС.

Як може зарадити батькам місцева влада?

Без втручання місцевої влади в ситуацію з подвійними стандартами в освітній галузі, навчальні заклади, що дотримуються суворих протиепідеміологічних заборон, будуть змушені поступитися та повернути дітей у стіни навчальних закладів під тиском батьківської спільноти. Наскільки цей крок буде законним, залежить від рішень місцевої влади.

Відповідальність і повага є нашими базовими цінностями. Ми відповідально ставимося як до забезпечення високого рівня якості освіти, так і до відповідності норм ділової етики та чинного законодавства  Водночас зауважуємо, що в цій правовій колізії школи, які  дотримуються вимог законодавства, загнані в глухий кут.

Наслідки відображаються як на дітях, бо вони навчаються біля екранів, позбавлені соціальної взаємодії, так і на  батьках, які змушені забезпечувати умови навчання вдома на шкоду роботі. Ми офіційно зверталися до всіх відповідних інституцій, проте досі жодної відповіді не отримали. Вибірково виконуючи вимоги чинного законодавства, заклади освіти опиняються в нерівних умовах. 

Крапку в цій справі може поставити тільки місцева влада, надаючи чіткі та зрозумілі роз’яснення, які не матимуть подвійного трактування нормативних документів й унеможливлять маніпуляції і підміну понять.

Автори матеріалів OpenMind, як правило, зовнішні експерти та дописувачі, що готують матеріал на замовлення редакції. Але їхня точка зору може не збігатися з точкою зору редакції Mind.

Водночас редакція несе відповідальність за достовірність та відповідність викладеної думки реальності, зокрема, здійснює факт-чекінг наведених тверджень та первинну перевірку автора.

Mind також ретельно вибирає теми та колонки, що можуть бути опубліковані в розділі OpenMind, та опрацьовує їх згідно зі стандартами редакції.

Проєкт використовує файли cookie сервісів Mind. Це необхідно для його нормальної роботи та аналізу трафіку.ДетальнішеДобре, зрозуміло