Тихцем не вийшло : 9 фінансових скандалів 2021 року

Тихцем не вийшло : 9 фінансових скандалів 2021 року

Про Pandora papers, «Ювентус», картель банків і не тільки

Этот материал также доступен на русском языке
Тихцем не вийшло : 9 фінансових скандалів 2021 року
Фото: depositphotos

Підбиваючи підсумки року на рівні «здобутків» та «провалів», складно не згадати і про скандали. Зазвичай вони асоціюються зі світом шоу-бізнесу чи політики, але «гострі» ситуації виникають навіть у найнесподіваніших сферах. Про найгучніші фінансові скандали минулого 2021 року розповіла Mind засновник Finevolution і tax-консультант для ІТ-бізнесу Наталія Гайкалова.

Pandora Papers – скринька Пандори

Однозначно історія з Pandora Papers сколихнула світ, тому заслужено відкриває список фінансових скандалів 2021 року.

3 жовтня понад 650 журналістів зі 117 країн світу, які перебувають у Міжнародному консорціумі журналістів-розслідувачів (ICIJ), опублікували дані про приховані активи та угоди. Якщо говорити цифрами – це 11,9 млн файлів, 2,9 терабайт інформації про офшори понад 330 чиновників і політиків із 90 країн світу, 130 мільярдерів та навіть артистів шоу-бізнесу.

Згідно з архівом, від $5,6 трлн до $32 трлн могли бути приховані від оподаткування. Таке масштабне розслідування фінансових махінацій відкрило скриньку Пандори, звідси й відповідна назва – Pandora Papers.

Як саме і хто винний у тому, що інформація потрапила до рук журналістів – невідомо. Але дані 14 офшорних компаній-реєстраторів, розташованих на Британських Віргінських островах, Кіпрі, в Панамі, ОАЕ, Белізі, Швейцарії та Сингапурі, тепер у загальному доступі. До речі, якщо говорити про політиків, спійманих на фінансових махінаціях, 38 із них – з України. Тож для нашої країни ця історія стала особливо «шумною».

Штраф для британського банку HSBC

Запам'ятає цей рік і найбільший у Великій Британії банк HSBC Holdings Plc. Управління фінансового регулювання та контролю (Financial Conduct Authority, FCA) Великобританії оштрафувало HSBC на $85 млн. Причиною стала недостатня увага до заходів протидії «відмиванню» коштів у період з 2010 до 2018 року.

У звіті FCA заявили, що слабкі місця в системі захисту від фінансових злочинів HSBC виявляли кілька разів, перш ніж було вжито заходів. Наприклад, неодноразово фіксували такі помилки: неправильний розгляд сценаріїв, які банк використав для виявлення ризику підозрілої активності, відсутність тестування й оновлення своїх систем щодо відстеження підозрілої активності.

Через це системи моніторингу не завжди розпізнавали транзакції, пов'язані з відмиванням коштів і фінансуванням тероризму, як, втім, і підозрілі транзакції загалом.

$200 млн за листування у WhatsApp

Один із найбільших американських банків JPMorgan Chase під кінець року отримав штрафи одразу від двох контролюючих органів США на загальну суму $200 млн. Причина на перший погляд банальна: фінансовий конгломерат дозволив співробітникам вести робоче листування у WhatsApp та на інших платформах.

Але згідно із законом, фінансові компанії мусять ретельно фіксувати всю електронну комунікацію з клієнтами та іншими учасниками ринку. Такий контроль необхідний, щоб регулятори могли перевіряти їх на предмет шахрайства чи недобросовісної конкуренції.

Один штраф у розмірі $125 млн наклала Комісія з цінних паперів та бірж за порушення вимог щодо збереження комунікацій працівників у період із січня 2018 до листопада 2020 року. Другий – на $75 млн – Комісія з торгівлі товарними ф'ючерсами за аналогічну провину у 2015-му.

Махінації футбольного клубу «Ювентус»

Поліція Міністерства економіки та фінансів Італії розслідує звітну діяльність «Ювентуса» з 2018 до 2021 року. Топ-менеджмент італійського футбольного клубу звинувачують у фінансових махінаціях на €50 млн через завищені ціни на футболістів.

Під слідством перебувають: президент клубу Андреа Аньєллі, віцепрезидент Павло Недвед, колишній голова спортивного напряму, нинішній головний корпоративний та фінансовий директор і багато інших футбольних чиновників.

Поліція Туріна вже провела обшук штаб-квартири «Ювентуса» і вилучила необхідні для розслідування документи. Тепер їх вивчають фінансові та економічні експерти. Тож вердикт, найімовірніше, ми дізнаємося вже в новому році.

За колишні промахи: $1,5 млн від Volkswagen

Усім відомий виробник автомобілів Volkswagen погодився виплатити $1,5 млн, щоб урегулювати питання екологічних претензій від штатів Нью-Гемпшир і Монтана, США через шахрайство з показниками викидів дизельного двигуна.

Найцікавіше, що розплачується компанія за свій промах із 2015 року. Саме тоді Volkswagen опинився в центрі дизельного скандалу, причиною якого стали результати розслідувань, ініційованих владою США. З'ясувалося, що на кількох мільйонах автомобілів VW було встановлено програмне забезпечення, що дозволяло маніпулювати тестами на відповідність двигунів екологічним стандартам.

І попри те, що шахрайство розкрили ще 6 років тому, концерн досі сплачує судові штрафи та компенсації.

Вкрасти, щоб повернути: найбільше криптопограбування

А ось історія гідна екранізації. На початку серпня платформа Poly Network, на якій можна обмінювати токени між різними блокчейнами, повідомила, що зазнала атаки хакерів. В результаті викрали понад $600 млн у криптовалюті. Крадіжка стала найбільшою в історії децентралізованих фінансів.

Poly Network звернулася до зловмисника з відкритим листом, у якому заявила, що від його дій постраждали десятки тисяч людей ы попросила повернути валюту.

Сам хакер не просто відповів на звернення. Він розповів, що крадіжка для нього була радше «спортивним інтересом». Як бонус він показав слабкі місця платформи, щоб надалі Poly Network могла їх виправити. На цьому історія не закінчилася: наступного дня після звернення хакер почав повертати частинами вкрадену суму.

Елізабет Холмс: обман на краплі крові

Під кінець 2021 року підійшло до фіналу й розслідування обману Елізабет Холмс. Уже на початку нового року суд присяжних визнав її винною, Холмс загрожує 20 років ув'язнення. Засновницю біотехнологічного стартапу Theranos звинуватили в обмані інвесторів. Серед них: медіамагнат Руперт Мердок, експрезидент США Білл Клінтон і Бетсі Девос, яка обіймала посаду міністра освіти в кабінеті Дональда Трампа.

Головна ідея стартапу полягала у створенні технологій, які могли б діагностувати будь-яку хворобу по краплині крові. Theranos залучив понад $900 млн інвестицій та оцінювався у $9 млрд, поки не виявилося, що компанія продає фальшиву технологію.

2015 року, після публікації розслідування у Wall Street Journal, виявилося, що прилад Theranos не працює. 2018-го компанія закрилася. 

Останній рейтинг Doing Business

Цей рік став останнім для звіту Doing Business від Світового банку. Авторів рейтингу звинуватили в маніпуляціях.

Скандал спровокувало розслідування американської юридичної фірми WilmerHale. Вивчивши 5 млн документів, зокрема внутрішнє листування співробітників банку, експерти дійшли висновку, що співробітники Світового банку штучно змінювали показники Китаю, Саудівської Аравії та Азербайджану в рейтингах 2018 та 2020 років. Керівники Світового банку, зокрема Крісталіна Георгієва, нині голова Міжнародного валютного фонду, чинили «надмірний тиск» на співробітників, щоб підвищити показники в рейтингу.

Тим часом у виконавчій раді МВФ заявляють, що не бачать непрямих доказів провини Кристаліни Георгієвої при складанні рейтингу Doing Business. На сьогоднішній день розслідування продовжується.

Змова 5 банків

На початку грудня антимонопольний орган Євросоюзу оштрафував 5 банків за участь у змові щодо торгівлі іноземною валютою. Звинувачення торкнулося великих банків Європи: швейцарських Credit Suisse та UBS, а також британських RBS, HSBC і Barclays.

Комісія встановила, що деякі трейдери цих банків обмінювалися конфіденційною інформацією і торговими планами в чаті під назвою Sterling Lads. Це дозволило ухвалювати поінформовані рішення про те, коли купувати та продавати валюту.

Розкрив існування картеля банк UBS і в результаті уникнув штрафу. Три інші банки співпрацювали зі слідством й отримали в такий спосіб менші штрафи: HSBC був оштрафований на $197,3 млн, Barclays – на $60,3 млн, RBS (нині NatWest) – на $36,7 млн. Credit Suisse оштрафували на $94,3 млн.

Отже, як бачимо, сфера економіки та фінансів не далека від скандальних історій, змов і махінацій. І їхня ціна може сягати колосальних сум.

Автори матеріалів OpenMind, як правило, зовнішні експерти та дописувачі, що готують матеріал на замовлення редакції. Але їхня точка зору може не збігатися з точкою зору редакції Mind.

Водночас редакція несе відповідальність за достовірність та відповідність викладеної думки реальності, зокрема, здійснює факт-чекінг наведених тверджень та первинну перевірку автора.

Mind також ретельно вибирає теми та колонки, що можуть бути опубліковані в розділі OpenMind, та опрацьовує їх згідно зі стандартами редакції.

Проєкт використовує файли cookie сервісів Mind. Це необхідно для його нормальної роботи та аналізу трафіку.ДетальнішеДобре, зрозуміло