Вийти за кордон: умови та оподаткування бізнесу у США та країнах Європі

Вийти за кордон: умови та оподаткування бізнесу у США та країнах Європі

Що обрати і як зареєструвати

This material is also available in English
Вийти за кордон: умови та оподаткування бізнесу у США та країнах Європі
Фото: depositphotos.com

Зростання та розвиток бізнесу в певний момент спонукають до думок про вихід на міжнародний ринок і відкриття компанії за кордоном. До того ж реалії війни неабияк підштовхують до цього. Тож перше питання завжди буде щодо країни, а наступне – «за яких умов?». З огляду на це ринки США, Польщі, Естонії та Кіпру – це найбільш поширені юрисдикції, щодо яких завжди виникає багато запитань. Про нюанси оподаткування та реєстрації бізнесу саме в цих країнах розповіла Mind податкова експертка в ІТ, засновниця Finevolution Наталія Гайкалова.

США

Розпочнемо з реєстрації бізнесу в США. Для ІТ-бізнесу Штати є такою Меккою, куди йде більшість стартапів, які планують залучати інвестиції, або бізнес, який бачить свій стратегічний розвиток на ринку Америки.

Крок 1: обираємо форму бізнесу

З цього потрібно розпочинати, якщо ви думаєте про те, щоб зареєструватися в Штатах. Якщо ви українець, який планує зареєструвати компанію, у вас є вибір із двох форм для нерезидентів: LLC та C-Corp.

LLC – це форма товариства з обмеженою відповідальністю, проста форма організації компанії, ідеально підходить для того бізнесу, який планує працювати операційно на ринку в Сполучених Штатах або у світі. Засновником може бути один власник, що одночасно прирівнюється до члена компанії, а може бути декілька осіб – жодних обмежень в цьому немає.

У LLC є лише один рівень оподаткування. На федеральному рівні корпоративний податок відсутній. Відповідно податок на доходи фізичних осіб стягується наприкінці року згідно з прогресивною шкалою оподаткування від 0% до 37%.

Наступна форма – це C-Corp. Вона вигідніша для високоприбуткового бізнесу, який планує активно розвиватися, а його засновник хоче відкрити корпоративний/особистий рахунок в американському банку або ж іммігрувати.

Основна різниця з LLC полягає в оподаткуванні, яке в цьому разі здійснюється на двох рівнях: федеральний податок на прибуток корпорації за єдиною ставкою 21% плюс withholding tax, якщо ви виводите дивіденди. Withholding tax – це податок, що виникає у компанії при виплаті дивідендів, роялті, відсотків громадянам інших країн. У випадку з Україною withholding tax, згідно з Конвенцією про уникнення подвійного оподаткування, становить 15%. Потім ви декларуєте в Україні, де ще є зобов'язання сплатити 1,5% військового збору.

До того ж для C-Corp у кожному штаті є своє оподаткування додатково до федерального рівня. Ставки податку на прибуток різняться від штату до штату та зазвичай коливаються від 1% до 12% (хоча в деяких штатах податок на прибуток не стягується).

Читайте також: Український бізнес назвав головні проблеми у відносинах із владою

Крок 2: обираємо штат

Зазвичай є два найпопулярніших штати для реєстрації бізнесу: Делавер і Вайомінг.

Загалом, Делавер, завдяки своїй розвиненій правовій системі й законам, що захищають права акціонерів, орієнтований на великі складні корпорації – таких собі Великих босів. Вайомінг, зі свого боку, більш привабливий для невеликих приватних корпорацій і LLC. Закони штату Делавер переважно захищають права рад директорів та акціонерів, водночас Вайомінг схильний віддавати перевагу менеджменту.

Делавер – зрозумілий штат для корпоративних інвесторів. Вайомінг та інші нульові штати (тобто ті, де на рівні штату немає податку, але залишається федеральний рівень оподаткування) є більш привабливими для операційного бізнесу, який хоче зекономити на податках і швидше запуститися, оскільки Делавер зараз реєструє бізнес достатньо довго (15 –35 робочих днів).

Також у Делавера є додатковий податок на прибуток на рівні штату 8,7% і франчайзинговий податок, який платиться щороку. Становить він приблизно $450 в середньому для корпорації, точна сума розраховується від кількості випущених акцій тощо.

У Вайомінгу з цим простіше, там розмір франчайзингового податку становить від $50 до $200, тобто трохи дешевше, і відповідно немає додаткового податку на прибуток корпорацій.

🟢 Як зареєструвати бізнес в США Вихід на ринок США надає багато нових можливостей для розвитку бізнесу. Однак щодо того, як правильно зареєструвати там компанію і які податки платити, завжди виникає багато запитань. Як українським підприємцям розпочинати експансію на ринок Штатів треба з вибору форми бізнесу (LLC чи C-Corp), а далі обрати штат, в якому планується здійснювати діяльність, розповіла спеціально для Майнд податкова експертка в ІТ, засновниця Finevolution Наталія Гайкалова. 🎥 Про нюанси оподаткування та реєстрації компанії в США детальніше дізнайся з нашого відео. Більше про порядок виходу компанії на ринок США та країн Європи читай у статті 👇 https://mind.ua/openmind/20255095

Опубліковано Mind. UA Четвер, 4 травня 2023 р.

Польща

Найближча країна до нас, яка прийняла дуже багато українських переселенців, і зараз є одним із гарних варіантів для ведення бізнесу. Перш за все тому, що в Польщі можна отримати знижену ставку податку на прибуток для невеликих компаній. Для цього ви можете зареєструвати ТОВ – самостійну юридичну особу, що має право вести господарчу діяльність, зокрема зовнішньоекономічну.

Правила відкриття компанії в Польщі

Засновником ТОВ може виступати як один, так і декілька іноземних громадян. Втім рекомендована кількість засновників – від двох осіб. Так ви зекономите на соціальному податку понад 300 євро на місяць.

Для заснування ТОВ необхідно зазначити статутний капітал розміром від 5,000 злотих (приблизно 1100 євро), але вносити їх не обовʼязково. Максимальний розмір статутного капіталу законодавчо не обмежений.

ТОВ обов'язково має мати реєстраційну адресу. Якщо офіс наразі не відкривається, варто купити віртуальну адресу або, як ми звикли називати, юридичну адресу (коворкінги, у яких є декілька квадратних метрів, які орендує компанія для того, щоб приймати кореспонденцію від державних органів).

Щодо оподаткування: якщо ваш дохід до 2 млн євро на рік (податковий рік дорівнює календарному), ставка податку на прибуток становить 9%. Якщо ж ваш оборот понад 2 млн євро, то тоді застосовується ставка податку 19%. Тобто якщо загалом за результатами року оборот – понад 2 млн євро, то тоді 19% застосовуються до усього року, а не рахуватимуться поквартально.

Стандартний податок на дивіденди – 19%, якщо ви податковий резидент Польщі. Якщо ви податковий резидент України, до вас як власнику бізнесу можна застосувати Конвенцію про уникнення подвійного оподаткування. У такому разі ставка податку буде 15% (плюс 1,5% військового збору).

ПДВ у Польщі становить 23%. При купівлі-продажу товарів і послуг всередині Польщі обов'язково нараховувати та сплачувати ПДВ всередині країни. При експорті чи імпорті послуг за межами Польщі застосовуються правила Директиви Ради 2006/112/ЄС про спільну систему податку на додану вартість. Компанія має обов'язково отримати ПДВ-номер.

Реєстрація ТОВ у Польщі забирає від 1 місяця. Для цього вам потрібно:

 • надати копії паспортів засновників компанії та заповненої анкети для реєстрації компанії;
 • отримати податковий номер PESEL;
 • отримати ключі ЕЦП;
 • подати реєстраційну заяву;
 • відкрити банківський рахунок (забирає 1 день).

Читайте також: Бізнес під час війни: яку стратегію обрати для адаптації та виживання

🔷 Як зареєструвати бізнес в Польщі Зростання та розвиток бізнесу в певний момент спонукають до думок про вихід на міжнародний ринок і відкриття компанії за кордоном. До того ж реалії війни неабияк підштовхують до цього. Одним із гарних варіантів для ведення бізнесу для українців зараз є Польща. Про нюанси оподаткування та реєстрації бізнесу в Польщі розповіла податкова експертка в ІТ, засновниця Finevolution Наталія Гайкалова. Детальніше про них – у відео Майнд. Більше про порядок виходу компанії на ринок Польщі та інших країн Європи читай у статті 👇 https://mind.ua/openmind/20255095

Опубліковано Mind. UA Неділя, 14 травня 2023 р.

Естонія

Є три шляхи відкриття компанії в Естонії: наприклад, приїхати до Таллінна особисто, відкрити за допомогою програми E-Residency або ж  через нотаріальне доручення віддалено.

Тип оподаткування – податок на виведений капітал, тобто, навіть якщо у вас є прибуток, податок з нього не сплачується. Натомість сплачуємо ми його лише тоді, коли розподіляємо дохід для фаундерів бізнесу як дивіденди. У цьому разі сплачуються 25% від чистої суми дивідендів або 20% від валової суми дивідендів.

Для тих компаній, що розподіляють прибуток протягом трьох років, починаючи з четвертого року, можна застосувати ставку 16%. Додатково утримується withholding tax 7%. В Естонії також потрібно реєструвати ПДВ-номер. Статутний капітал сягає 2500 євро. Немає вимоги його відразу вносити, але важливо, щоб на момент розподілення дивідендів він був внесений.

На жаль, нерезидентам дуже складно, а іноді навіть неможливо відкрити банківські рахунки в Естонії для свого бізнесу, тому естонські компанії дуже класно працюють за корпоративним рахунком в Payoneer або в будь-якій іншій платіжній платформі. Також в Естонії немає зобов'язання нараховувати та платити заробітну плату директору, а ведення бухгалтерії доволі легке та недороге в порівнянні, наприклад, з тими ж Штатами. Щомісячна вартість становить від 50 до 150 євро на місяць.

Читайте також: На своєму місці: як зберегти бізнес під час війни

🔷 Як зареєструвати бізнес в Естонії Ринок Естонії – одна із найбільш поширених юрисдикцій для відкриття українцями компанії за кордоном. Є три шляхи реєстрації бізнесу в цій країні, і детальніше про нюанси виходу на ринок Естонії розповіла податкова експертка в ІТ, засновниця Finevolution Наталія Гайкалова. Про них – дізнайся з відео Майнд. Про умови реєстрації компанії в США та країнах Європи читай у статті 👇 https://mind.ua/openmind/20255095

Опубліковано Mind. UA Неділя, 21 травня 2023 р.

Кіпр

Попри неоднозначну репутацію, пов'язану насамперед з офшорами в минулому, оподаткування на Кіпрі входить до найсприятливіших податкових режимів оподаткувань у ЄС. Стандартна ставка податку на прибуток – 12,5%.

Якщо ж компанія отримує дивіденди від дочірніх компаній (за умови що вони активні, тобто ведуть свою економічну діяльність), то податок на отриманий дохід у вигляді дивідендів становитиме 0%. Тобто Кіпр можна й важливо розглядати, якщо у вас є складна структура, щоб не оподатковувати дохід від дочірніх компаній.

Якщо ж ви сплачуєте з кіпрської компанії дивіденди фізичній особі, то на Кіпрі податок не утримується, він буде 0%. Натомість фізична особа декларує дивіденди в країні свого резидентства й сплачує локальні податки. В Україні це 9% податку на дивіденди від нерезидента та 1,5% військового збору.

Важлива відмінність бухгалтерії на Кіпрі, на яку я хочу звернути увагу,  – це обов’язковий аудит компанії. Раз на рік подається річний звіт, плюс до нього обов'язковий аудит. На аудит холдингова компанія повинна подати реєстраційні документи та річні звіти в інших юрисдикціях.

Також є відмінність при реєстрації компанії на Кіпрі. Вони запитують більший пакет, ніж інші юрисдикції, які ми сьогодні розглядаємо. Це рахунок за комунальні послуги, рекомендаційний лист банку. Також ми пишемо рекомендаційний лист від бухгалтерів, від юристів, резюме, заповнюємо реєстраційну анкету KYC (Know Your Client) – у ній буде запитуватися інформація про сімейний/фінансовий стан, підтвердження джерел доходу, який бізнес, робоча адреса тощо. Тобто потрібно буде трохи довше готувати пакет документів.

Процес реєстрації компанії на Кіпрі можна поділити на 2 етапи.

1-й етап:

 • вибір назви компанії та її перевірка в державному реєстрі;
 • затвердження назви регістром компаній;
 • заповнення й підписання бенефіціаром анкети KYC;
 • надання Due Diligence документів на бенефіціара підписанта (паспорт, прописка в паспорті або рахунок за комунальні послуги та ін.).

2-й етап:

 • узгодження структури компанії (склад директорів, акціонерів, секретар, реєстраційна адреса компанії);
 • подання заявки на реєстрацію компанії в Реєстр компаній;
 • підписання бенефіціаром Indemnity Letter;
 • апостилювання отриманих із Реєстру компаній документів (4 сертифікати та меморандум);
 • оформлення інших необхідних документів (трастова декларація, довіреність під апостилем тощо).

🔷 Як відкрити компанію на Кіпрі Попри неоднозначну репутацію, пов'язану насамперед з офшорами в минулому, податковий режим на Кіпрі входить до найсприятливіших у ЄС. У ряді випадків податок на дохід в цій юрисдикції становить 0%: наприклад, коли компанія отримує дивіденди від дочірніх компаній. Тому Кіпр можна й важливо розглядати, якщо у вашого бізнесу складна структура. ◾️ Як відкрити бізнес на Кіпрі, спеціально для Майнд розповіла податкова експертка в ІТ, засновниця Finevolution Наталія Гайкалова. Про всі нюанси цього процесу дізнайся з відео. Детальніше про те, як вийти на ринки інших країн Європи, читай у статті 👇 https://mind.ua/openmind/20255095

Опубліковано Mind. UA Понеділок, 22 травня 2023 р.

Читайте також: Назустріч світу: як українському бізнесу вийти на міжнародний ринок

Висновок

Вихід на міжнародні ринки шляхом відкриття компанії за кордоном надає багато нових можливостей для розвитку вашого бізнесу. Втім універсального рішення при виборі країни не існує. Аби визначитися, у якій юрисдикції реєструвати свій бізнес, потрібно провести індивідуальний аналіз, розібравшись у таких питаннях, як де перебувають ваші клієнти і яка головна мета бізнесу. Проте через регулярну зміну законодавства та податкових умов ведення бізнесу самостійний аналіз може забрати багато часу. Тож рекомендуємо вчасно звертатися до фахівців, що мають юридичну та податкову експертизу в цікавій для вас юрисдикції.

Автори матеріалів OpenMind, як правило, зовнішні експерти та дописувачі, що готують матеріал на замовлення редакції. Але їхня точка зору може не збігатися з точкою зору редакції Mind.

Водночас редакція несе відповідальність за достовірність та відповідність викладеної думки реальності, зокрема, здійснює факт-чекінг наведених тверджень та первинну перевірку автора.

Mind також ретельно вибирає теми та колонки, що можуть бути опубліковані в розділі OpenMind, та опрацьовує їх згідно зі стандартами редакції.

Проєкт використовує файли cookie сервісів Mind. Це необхідно для його нормальної роботи та аналізу трафіку.ДетальнішеДобре, зрозуміло