Нові виклики: прощай, світ VUCA, ласкаво просимо у світ BANI

Нові виклики: прощай, світ VUCA, ласкаво просимо у світ BANI

Навіщо потрібно систематизувати те, що відбувається

Этот материал также доступен на русском языке
Нові виклики: прощай, світ VUCA, ласкаво просимо у світ BANI

Перехід від світу VUCA  у світ BANI, або систематизації подій, які ми переживаємо, і реакцій на них – один із трендів нашого часу. Чим відрізняються ці дві концепції та навіщо систематизувати те, що мі відчуваємо, розповіла Mind операційний директор і провідний тренер Growth School Ірина Стегостенко.

На початку 1990-х американськими військовими було озвучено концепцію VUCA-світу. Вона вчила, як діяти в нестійких, невизначених, складних ы неоднозначних ситуаціях, що з'явилися після закінчення холодної війни.

Поступово концепція VUCA перетекла у світ бізнесу. Чинники світу SPOD (steady – стійкість; predictable – передбачуваність; ordinary – простота, definite – визначеність), що панував до цього, втратили свою актуальність. Бути лідером тепер означало вміти пристосовуватися до змін турбулентного часу й управляти ними.

Чи потрібні ці навички зараз? Безумовно, так. Але чи здатний акронім VUCA описати все те, що відбувається в наші дні? У світі бізнесу його почали активно використовувати у 2007–2009 роках, під час глобальної фінансової кризи. Відтоді багато що змінилося – подій лише останніх двох років вистачить ни на один гостросюжетний фільм. Тому на зміну VUCA-світу прийшов світ BANI – ще більш швидкий, складний і непрогнозований.

Навіщо взагалі ми намагаємось охарактеризувати навколишні процеси якоюсь концепцією? Чи не простіше було б просто приймати все як is? Можливо. Але це «упаковка» дає найкраще розуміння процесів, у яких ми зараз живемо. А значить, і дає вектори для розвитку тих якостей, які допоможуть утримати себе в цьому світі.

Чим є світ BANI і що відрізняє його від попередника VUCA?

Brittle (крихкість) замість Volatility (нестабільності)

Нестабільність світу привчила нас до того, що все змінюється. Але тепер ми живемо з усвідомленням, що завтра все може просто зламатися і зникнути. Тобто наше життя все більше нагадує їзду на тракторі неймовірно тісною скляною лавкою. Один неправильний рух – і тендітна ваза буде розбита. Тільки замість вази – ваші плани, бізнес і робота, відносини. А ще в лавці іноді пробігають носороги. Вони з'являються без причини (принаймні, видимої чи логічної), зносять все на своєму шляху, і ви не можете ними керувати.

Anxious (тривожність) замість Uncertainty (невизначеності)

Коли ти живеш у світі, де завтра все може поламатися, складно зберігати безтурботність і спокій. Якщо раніше ми боялися зробити щось неправильно через брак інформації або через те, що ця інформація занадто швидко змінюється, і  могли просто за нею не встежити, то зараз просто боїмося. Цей страх посилюється постійним інформаційним потоком, що змітає все на своєму шляху: і про крихкість, і про носорогів нам говорять щохвилини з кожної праски.

Nonlinear (нелінійність) замість Сomplexity (складності)

Ми говорили про носороги. І у світі BANI основна проблема з ними в тому, що ми не можемо встановити причини їхньої появи, а іноді – і відразу зрозуміти наслідки. Це і є та сама нелінійність – нам не просто складно боротися з перешкодами, ми не знаємо, що для цього треба.

Практика показує, що невеликі рішення чи події можуть спричинити величезні наслідки, а гігантські зусилля – до нікчемних результатів.

Наприклад, розмір вірусу SARS-CoV-2 близько 0,1 мікрона (мікрометра), але він зміг паралізувати практично всю планету.

Incomprehensible (незбагненність) замість Ambiguity (неоднозначності)
Світ, у якому складно встановити причинно-наслідкові зв'язки, передбачити результати дій і подій, ми не можемо осягнути та зрозуміти. І той інформаційний потік, про який ішлося, не йде на користь. Як говорив футуролог Джамаїс Кашіо, автор концепції BANI, більша кількість даних – навіть великих даних – може бути контрпродуктивною, пригнічуючи нашу здатність розуміти світ.

Виживання у BANI-світі

Для ефективної взаємодії з VUCA-середовищем була розроблена відповідна концепція – VUCA Prime. Її автор Боб Йохансен говорить про те, що лідерів цього світу відрізняють Vision (бачення), Understanding (розуміння), Clarity (ясність) і Agility (швидкість). Спробуймо подумати, які якості потрібні лідерам (та й усім нам) у світі BANI.

B – build up. Світ крихкий. То що ж нам робити: лагодити чи будувати заново? Навіть поети нам говорять, що розбиту чашку не склеїш. У нинішніх умовах річ навіть не у швах та тріщинах. Просто поки ми лагодитимемо, потреба в цій чашці вже зникне. Тому ми маємо вміти відбудовувати, перебудовувати та добудовувати.

A – attentiveness. Ми можемо зняти тривогу за майбутнє своєю уважністю до сьогодення, до себе та до оточення. Ця уважність дає емоційну свідомість і підвищує рівень EQ. Завдяки їм ми розуміємо свої почуття і здатні контролювати їх, усвідомлюємо емоції інших і виявляємо емпатію у відносинах.

Робота над EQ для багатьох уже стала обов'язковою частиною саморозвитку. Наприклад, у компаніях проводять курси з емоційного інтелекту – самотужки чи через зовнішніх провайдерів освітніх заходів. На них приділяється увага навичкам внутрішньоособистісної та соціальної компетентності, психології ухвалення рішень, колу емпатії, ненасильницької комунікації та багато чому іншому.

N – non-dogmatic. Звернемося до словника. Для догматизму характерні відсутність критичного мислення, нездатність сприймати інформацію, що суперечить сформованим уявленням, і сліпа віра в авторитети. Усе це заважатиме нам утримувати себе на плаву у світі BANI. Наведу приклади:

  • відсутність критичного мислення призведе до того, що інформація литиметься на вас нескінченним потоком, призводячи до все більшого стресу та тривоги;
  • нездатність сприймати інформацію, що суперечить сформованим уявленням, зажене вас у глухий кут. Наприклад, ви твердо переконані, що кожна подія має причину та слідство. Але в нинішніх умовах вони можуть бути неочевидними або не відразу виявлятися. Так, намагатися зрозуміти їх можна й потрібно. Але іноді доведеться діяти без відповідей на ці запитання: просто переступити та йти далі.

I – intuitive. Для розуміння в незрозумілому середовищі нам пропонується взяти інтуїцію, точніше інтуїтивне схоплювання, або трансцензуальне мислення. Такий інструмент часто має погану репутацію. Мовляв, аналітичне мислення – добре, а інтуїтивне – архаїзм і те, що характерно для дотехнологічного світу.

Проте вчені зазначають, що інтуїція виникає, коли мозок досяг важливої відповідності чи невідповідності між когнітивною моделлю та поточним досвідом, але ваша свідомість цього ще не зрозуміла. А отже, вона працює швидше. Ба більше, як показали дослідження, зайве обмірковування може серйозно зашкодити процесу ухвалення рішень, а в умовах незбагненності і поготів.

Як довго все це буде актуальним?

Світ VUCA протримався трохи менше 20 років. Але швидкість змін все зростає, і цілком можливо, що зі світом BANI ми попрощаємося за якихось п'ять років. Що прийде йому на зміну? Навряд чи хтось зараз візьметься це прогнозувати. Але останні дві концепції принаймні привчили нас адаптуватися до змін. А отже, і з новими викликами ми впораємося.

Автори матеріалів OpenMind, як правило, зовнішні експерти та дописувачі, що готують матеріал на замовлення редакції. Але їхня точка зору може не збігатися з точкою зору редакції Mind.

Водночас редакція несе відповідальність за достовірність та відповідність викладеної думки реальності, зокрема, здійснює факт-чекінг наведених тверджень та первинну перевірку автора.

Mind також ретельно вибирає теми та колонки, що можуть бути опубліковані в розділі OpenMind, та опрацьовує їх згідно зі стандартами редакції.

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у наших Telegram-каналах Mind.Live та Mind.UA
Проєкт використовує файли cookie сервісів Mind. Це необхідно для його нормальної роботи та аналізу трафіку.ДетальнішеДобре, зрозуміло