Відбудувати країну: хто матиме право на компенсацію за знищене під час війни житло

Відбудувати країну: хто матиме право на компенсацію за знищене під час війни житло

Який алгоритм надання компенсацій планує запустити держава

Відбудувати країну: хто матиме право на компенсацію за знищене під час війни житло
Фото: depositphotos.com, УНІАН

Масштаби руйнувань, яких зазнала Україна через війну, розв'язану росією, вражають. Багато людей опинилися без даху над головою або їхнє житло пошкоджено й потребує відновлення. З огляду на це 1 квітня Верховна Рада ухвалила в першому читанні проєкт Закону України «Про компенсацію за пошкодження та знищення окремих категорій об’єктів нерухомого майна внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених військовою агресією Російської Федерації» №7198. На що можуть розраховувати власникам знищеного майна та як можна буде отримати компенсацію згідно з цім документом, розповіла Mind керівник Адвокатського Бюро «Тетяни Даниленко», адвокат Тетяна Даниленко

Докладніше про умови та процедуру компенсації за чинним законодавством Mind писав у матеріалах «Підготуватися до компенсації: як фіксувати руйнування житла» та «Повернуть усе до копійки: як отримати компенсацію за знищене через війну майно»

Війна жорстоко та безповоротно залишила тисячі родин без домівок і фактично без засобів на існування. Через військову агресію рф нагальним стало питання щодо відбудови цілих міст та містечок у районах, де відбувалися активні бойові дії, адже ошатні будинки мирних українців за лічені дні перетворилися на руїни, а забезпечені житлом до війни українці – на безхатченків.

Доки евакуювані змушені перебувати в тимчасово облаштованих для них притулках або проживати в небайдужих людей, які надали їм таку можливість, держава якнайшвидше намагається вирішити питання їхньої подальшої долі для повернення до нормальних умов життя.

Хто матиме право на компенсацію за законопроєктом 7198?

На отримання компенсації мають право громадяни України, які є:

 • власниками пошкоджених та/або знищених об’єктів нерухомого майна;
 • здійснили інвестування та фінансування будівництва об'єктів житлового будівництва щодо яких отримано право на виконання будівельних робіт та які не прийнято в експлуатацію;
 • членами житлово-будівельних (житлових) кооперативів, які викупили квартиру, інше житлове приміщення кооперативу, але не оформили право власності на нього;
 • спадкоємцями власників такого майна;
 • ОСББ, ЖБК, які здійснюють утримання відповідних будинків, щодо відновлення пошкодженого спільного майна багатоквартирного будинку.

Пріоритетне право на отримання компенсації матимуть:

 • багатодітні сім’ї;
 • особи з інвалідністю I та II груп;
 • учасники бойових дій, особи з інвалідністю внаслідок війни, члени сімей загиблих військовослужбовців.

Якщо в громадян, що належать до цієї категорії, внаслідок воєнних дій ушкоджено або знищено декілька об’єктів нерухомого майна, пріоритетне право на отримання компенсації в такому разі розповсюджується на один об’єкт нерухомого майна.

За другий і наступні об’єкти нерухомості компенсація надаватиметься в порядку черговості нарівні з іншими власниками, що звернулись. Облік черговості надходження заяв здійснюється з використанням Реєстру пошкодженого та знищеного майна.

Відбудувати країну: хто матиме право на знищене під час війни житло

Яка процедуру передбачено законопроєктом? 

Передбачається наступний алгоритм дій для отримання компенсації. Інформування органів влади про факт пошкодження або знищення об’єкту нерухомого майна та подання заяви про надання компенсації. Це можна зробити через застосунок «Дія», через нотаріуса або центр надання адміністративних послуг, без прив’язки до місця проживання.

Для цього заявнику необхідно зазначити:

 • прізвище, ім’я та по-батькові ;
 • реєстраційний номер облікової картки платника податків або за відсутності вказати серію, номер паспорту, місце та дату видачі;
 • засоби зв’язку;
 • відомості щодо пошкодженого або знищеного об’єкту нерухомості (адреса, площа та інші дані з правовстановлюючого документу, якщо такий є в наявності), у разі втрати об’єкта інвестування житлового будівництва – відповідний договір;
 • кількість співвласників та мешканців;
 • опис пошкоджень (повне або часткове знищення) та в разі наявності зазначити будь-які докази, що має заявник на момент звернення: фото; акт Державної служби з надзвичайних ситуацій; витяг з ЄРДР тощо.

Заява подається на кожен об’єкт окремо. Заява подана одним зі співвласників вважається поданою всіма співвласниками.

Перелік зруйнованого нерухомого майна, за яке  громадяни отримають компенсацію, такий:

 • квартири;
 • приватні будинки (у тому числі дачні та садові);
 • інші приміщення, на які зареєстровано право власності, об’єкти інвестування.

Які можливі види компенсації? 

 • Грошова компенсації шляхом перерахування грошових коштів на поточний рахунок отримувача компенсації із спеціальним цільовим режимом використання.
 • Фінансування будівництва нового об’єкта нерухомого майна з рівноцінною площею, але не перевищує вартості 150 кв. м за кожен об’єкт (вартість 1 кв. м площі об’єкта нерухомого майна здійснюється за методикою, визначеною КМУ);
 • фінансування виконання відновлювальних будівельних робіт пошкодженого майна.

Компенсація визначається щодо кожного об’єкта нерухомого майна окремо.

Заяву безоплатно можна подати під час дії воєнного стану та протягом 90 календарних днів із дати його закінчення на території, на якій знаходиться (знаходився) пошкоджений або знищений об’єкт нерухомого майна.

Після чого проводиться обстеження об’єкту нерухомого майна, складається відповідний акт, оцінка, заявнику надається довідка про визнання особи постраждалою внаслідок незвичайної ситуації.

Реєстрація заяви про надання компенсації здійснюється автоматично програмними засобами Реєстру пошкодженого та знищеного майна.

Згодом, залежності від способу отримання компенсації, заявником або подається заява про виплату грошової компенсації на картковий рахунок або проводиться фінансування нового будівництва.

У разі протиправної відмови в здійсненні компенсації за втрачене під час війни майно або для встановлення факту смерті чи будь-яких інших необхідних юридичних фактів з метою підтвердження свого права на належну компенсацію громадяни можуть звернутися до суду.

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у наших Telegram-каналах Mind.ua

Автори матеріалів OpenMind, як правило, зовнішні експерти та дописувачі, що готують матеріал на замовлення редакції. Але їхня точка зору може не збігатися з точкою зору редакції Mind.

Водночас редакція несе відповідальність за достовірність та відповідність викладеної думки реальності, зокрема, здійснює факт-чекінг наведених тверджень та первинну перевірку автора.

Mind також ретельно вибирає теми та колонки, що можуть бути опубліковані в розділі OpenMind, та опрацьовує їх згідно зі стандартами редакції.

Проєкт використовує файли cookie сервісів Mind. Це необхідно для його нормальної роботи та аналізу трафіку.ДетальнішеДобре, зрозуміло