Вищій захист: як Україна може закрити небо від російських ракет

Вищій захист: як Україна може закрити небо від російських ракет

Які можливості вже існують і чого не вистачає

Этот текст также доступен на русском
Вищій захист: як Україна може закрити небо від російських ракет
Система ПРО «Залізний купол».
Фото: wikipedia.org

Днями прем’єр-міністр Польщі Матеуш Моравецький підтвердив передання танків Україні. Крім того, вже почали надходити артилерійські установки калібру 155 мм від США та інших партнерів. І цей перелік озброєння продовжує поповнюватися, щоб Україна тримала оборону від російських загарбників, які щоденно обстрілюють усю територію нашої держави. Одна з головних потреб України, яку необхідно вирішити ще «на вчора» – закриття неба, аби убезпечити мирне населення й наші міста від ракетних обстрілів рашистів. Як Україна може вирішити це питання, яке озброєння потрібне, а яке вже використовується для втілення цієї мети, розповів Mind військовий експерт Михайло Жирохов.

Створення безпольотної зони і в такий спосіб прикриття території України від ударів російської авіації – один із головних меседжів української влади від початку повномасштабної війни 24 лютого 2022 року. Проте минуло вже два місяці, і ситуація залишається такою ж непростою. Росіяни, як і раніше, мають перевагу в повітрі, що дозволяє їм, з одного боку, активно допомагати просуванню своїх формувань на Донбасі та за іншими напрямками, з іншого – практично безкарно знищувати критичну інфраструктуру України.

Станом на 25 квітня в росії вважають, що майже вся військова промисловість України лежить у руїнах, тому російські ракети перенацілені на знищення залізничної інфраструктури.

Що таке безпольотна зона та як її забезпечити Україні?

Безпольотна зона – це заборона військовій авіації літати в тому чи іншому регіоні, яка підтверджена конкретними діями, тобто знищенням літальних апаратів і навіть систем ППО. Власне, це винахід 1990-х років, і застосовувався він західними країнами досить активно. Варто згадати Ірак з 1991 по 2003 рік, Югославію в 1992–1999 роках, Лівію 2011 року.

Захист від артилерії: як Україна може закрити небо від російських ракетЗРК С-400.

Найпростіший спосіб – це організація патрулювання повітряного простору винищувачами країн НАТО, які базувалися б у сусідніх країнах. Однак цей варіант є нереальним. Очевидно, що росіяни активно протидіятимуть цьому, а отже, для його реалізації потрібно знищити всю російську ППО принаймні в окупованому Криму та прикордонних областях. А за наявності систем С-300 та С-400 – це військова операція, тобто повноцінна війна, якої Захід усіма силами намагається уникнути.

Другий варіант – перекидання на територію України тих самих систем ППО «Патріот» чи інших західного виробництва з підготовленими розрахунками з наявності Збройних Сил. Проте враховуючи, що дальність їхньої дії становить близько 100 км, їх треба не те що багато, а дуже багато. Ну й фактор росії, яка явно не байдуже спостерігатиме за цим процесом, а перейде до планомірних атак місць їхнього базування.

І нарешті, третій варіант – передання Україні сучасних систем ППО, зокрема, наприклад, систему ПРО «Залізний купол» ізраїльського виробництва. При цьому остання може прикривати лише вкрай обмежений простір, хоч і є вельми сучасною. Але тут безліч нюансів. Наприклад, підготовка розрахунків забирає дуже багато часу, і не факт, що на момент закінчення навчання ці системи будуть потрібні.

Як Україна закриває небо зараз?

Тому наразі західні союзники пішли шляхом передання систем радянського виробництва – яскравий приклад словацькі С-300. Але, як виявилося, їх мало, і далеко не всі країни Східної Європи готові ділитися такою зброєю. А деякі, наприклад Греція, взагалі посіли вкрай агресивну позицію. Неоднозначна позиція і в Ізраїлю, який має «під боком» російську військову базу в Сирії та змушений на це вважати.

Вищій захист: як Україна може закрити небо від російських ракет
ПЗРК Stinger.

Тому, враховуючи всі ризики, західні союзники пішли за компромісним варіантом: Україні надаються переносні ЗРК у максимально можливій кількості. Тут і простота використання та підготовки розрахунку, і можливість забезпечення  максимальної насиченості бойового порядку. І такий підхід має вже конкретні результати: втрати російської авіації, а особливо гелікоптерів і безпілотників типу «Орлан», за останні кілька тижнів зросли в рази.

Частіше стали збивати і російські літаки – так, 25 квітня в Харківській області було збито черговий Су-34. 

Що ще необхідно для запобігання ударам із неба?

Сьогодні проблемою для України залишаються крилаті ракети та їхнє масове застосування росіянами. Загалом такі ракети йдуть на невеликій висоті та відносно невеликій швидкості, тому перехопити їх розрахунками ПЗРК цілком реально. Однак для цього потрібно створити мережу постів повітряного спостереження з технічними засобами типу станцій радіолокацій (РЛС).

Розуміють цей факт і американці, і тому в одному з останніх пакетів військової допомоги є два РЛС AN/MPQ-64 Sentinel, а крім того відновилися регулярні польоти стратегічних безпілотників.

Захист від артилерії: як Україна може закрити небо від російських ракетСАУ Zuzana2.

Паралельно, вірогідно, відпрацьовується момент передачі ЗСУ далекобійних систем – як артилерійських, так і реактивної артилерії, які дозволили б боротися з російською авіацією та ППО безпосередньо на місцях базування – на території рф та окупованого Криму.

Отже, можна говорити про те, що створення безпольотної зони в умовах російсько-української війни без прямого зіткнення із США та НАТО є дуже нетривіальним завданням, яке потребуватиме й нестандартних рішень.

Автори матеріалів OpenMind, як правило, зовнішні експерти та дописувачі, що готують матеріал на замовлення редакції. Але їхня точка зору може не збігатися з точкою зору редакції Mind.

Водночас редакція несе відповідальність за достовірність та відповідність викладеної думки реальності, зокрема, здійснює факт-чекінг наведених тверджень та первинну перевірку автора.

Mind також ретельно вибирає теми та колонки, що можуть бути опубліковані в розділі OpenMind, та опрацьовує їх згідно зі стандартами редакції.

У випадку, якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію. Або надішліть, будь-ласка, на пошту [email protected]
Проєкт використовує файли cookie сервісів Mind. Це необхідно для його нормальної роботи та аналізу трафіку.ДетальнішеДобре, зрозуміло