Кому війна, а кому... Які країни продовжують поставляти чипи для російської зброї

Кому війна, а кому... Які країни продовжують поставляти чипи для російської зброї

І як Україна може припинити цей процес

Кому війна, а кому... Які країни продовжують поставляти чипи для російської зброї
Фото: depositphotos.com

Після того як росія повномасштабно вторглася в Україну в лютому 2022 року, Захід оголосив про нові жорсткі санкції, а технологічні компанії заявили, що припинили весь експорт до росії. Так, уже на початку літа Тайвань заборонив експорт сучасних чипів до росії та білорусі у відповідь на вторгнення рф в Україну. Раніше, 24 лютого Білий дім оголосив, що Сполучені Штати та їхні союзники запроваджують «обмеження на поставку в рф напівпровідників, елементів телекомунікації, захисту шифрування, лазерів, датчиків, авіоніки та морських технологій». Однак останні розслідування західних незалежних експертів довели, що постачання західних комп’ютерних комплектуючих тривали й після цієї заяви. Хто і яку продукцію і досі поставляє в рф і як цьому зарадити, розповів Mind військовий експерт Михайло Жирохов.

Проблема відставання радянської електроніки від західної до кінця 1980-х років набула катастрофічного характеру. І пов'язано це було не лише з неможливістю виробляти власне обладнання для мікропроцесорів, а й з неможливістю просто купити все необхідне на Заході. На повну силу вирувала холодна війна, і західні країни ще з початку 1950-х років запровадили серйозні обмеження не тільки на купівлю того, що необхідне для виробництва зброї, боєприпасів і військових систем, а й на купівлю «товарів подвійного призначення», тобто таких товарів або виробів, що можуть бути використані як з цивільною, так і з військовою метою. До цієї категорії від самого початку потрапила й більшість комп'ютерів.

Радянська спадщина у вигляді хронічного відставання в галузі електроніки автоматично перейшла від СРСР до рф. Так, в Аналітичному віснику Ради Федерації рф №27 за 2014 рік прямо говорилося про те, що використання закордонної електронної компонентної бази у власному виробництві сягає від 5% до 10% для ракетної техніки, від 10 до 20% для систем управління ракетних комплексів, від 20 до 30% загальної номенклатури для систем державного розпізнавання. А у виробництві супутників «Глонасс-М» взагалі від 75% до 80% західних комплектуючих.

Що росія продовжує отримувати від Заходу?

Після 2014 року, коли Захід запровадив санкції за окупацію Криму, ця залежність нікуди не пішла. Просто росіянами були відпрацьовані механізми «сірого імпорту» – так, у 2017–2022 роках чипи для російської зброї в обхід санкцій експортувалися із США, Японії, Тайваню, Швейцарії, Нідерландів, Німеччини, Китаю, Південної Кореї, Великої Британії та Австрії.

За словами західних експертів із мікроелектроніки, серед західної електроніки, яка використовується в російській зброї, виділяється один конкретний тип інтегральної схеми – програмовані чипи, відомі як Field Programmable Gate Array, або FPGA.

Програмовані чипи, які були доступні кремлю десятиліттями, надають виробникам електронного обладнання величезну гнучкість, оскільки їх можна швидко перепрограмувати для виконання будь-яких нових завдань. Ба більше, їх можна переробляти, тобто можливо купити пральну машину, взяти FPGA і поставити його в гіроскоп ракети «Калібр». Отже, можна говорити про те, що рф набула досвіду в переробці чипів споживчого класу на військові потреби. Наприклад, західні виробники зброї часто покладаються на спеціальні військові версії мікросхем, щоб гарантувати, що вони можуть витримувати дуже високі температури.

Оскільки такі чипи підпадають під експортний контроль і їх важче придбати, російські збройні компанії знайшли альтернативу, яка хоч і витримує менші температури, однак працює. У результаті маємо таку ситуацію, коли чипи американської фірми Texas Instruments використовуються в дронах-камікадзе Куб-БЛА, повітряній мішені Е95М, безпілотнику «Орлан-10», а також у більшості радіостанцій російської армії.

Без імпортної мікроелектроніки не обходяться системи наведення стратегічних крилатих ракет класу «повітря – земля» X-101, 300-мм корегованої ракети РСЗВ «Торнадо-С» (російський аналог нашої «Вільхи»), балістичні ракети комплексу «Іскандер-К». І цей список далеко не повний.

Причому постачання західних чипів їдуть і зараз. Як виявило нещодавнє розслідування Reuters, починаючи з 24 лютого і до кінця травня 2022 року до росії потрапили понад 15 000 партій західних електронних компонентів.

Серед виробників були AMD, Analog Devices, Infineon, Intel і Texas Instruments. Згідно з даними російської митниці, це були мікропроцесори, програмовані чипи та інші електроні елементи. Більшість постачань було від неавторизованих дилерів: виявилося, що на тлі безпрецедентно суворих санкцій у Східній Азії та інших країнах існує ціла плеяда постачальників і трейдерів, які готові постачати товар і зазвичай знаходяться поза контролем західних виробників. Але видання відмічає й прямі постачання.

Звісно, що розслідувачі звернулися до виробників. І їхні пояснення теж більш-менш зрозумілі: «Відправлені ними продукти вже були в дорозі на момент російського вторгнення», «Комп’ютерні чипи та інші компоненти використовуються в споживчих товарах і на них не поширюються експортні обмеження».

Як Китай допомагає рашистам?

Іншим чинником стабільної роботи російської оборонної промисловості стає допомога з боку Китаю. Хоча на початку вторгнення рф в Україну і спостерігалося падіння обсягів експорту, але дані китайської митниці показують, що загалом за перші п’ять місяців 2022 року порівняно з роком раніше постачання мікросхем із Китаю до росії зросли більш ніж удвічі, тоді як експорт інших компонентів, зокрема друкованих схем, зафіксував двозначне зростання у відсотках. Наприклад, після початку війни китайська компанія Huawei припинила постачання в росію, але відновила їх уже в липні. Ба більше, фірма значно активізувала наймання співробітників для своєї російської філії.

Китайські компанії стали порятунком для багатьох російських галузей. Комплектуючі з КНР допомогли відновити виробництво «АвтоВАЗу», а для російських каршерингових автопарків вибрали китайські автомобілі. Банки рф переходять на китайські банкомати та банківські картки, а у квітні мвс росії закупило китайське обладнання для систем спостереження.

Очевидно, що Пекін має власні мікрочипи та електроні компоненти, які після не дуже дорогих дослідницьких робіт зможуть замінити західні. Отже, росіяни матимуть можливість і далі виготовляти смертоносні ракети, снаряди й бомби, які кожного дня вже вісім із половиною років вбивають українців.

Єдиним реальним запобіжником можуть стати вторинні західні санкції, застосовані проти китайських виробників, однак на тлі заново активованого конфлікту навколо Тайваню навряд чи вони будуть дієвими.

Саме тому на запитання, яке дуже часто ставлять журналісти на різних теле- й радіоетерах: «Коли в росії закінчяться ракети?», на жаль, немає адекватної відповіді. Наш світ настільки інтегрований і взаємозалежний, що російський військово-промисловий комплекс ще довго матиме можливість використовувати західні комплектуючі для виготовлення зброї.

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у нашому Telegram-каналі Mind.ua

Автори матеріалів OpenMind, як правило, зовнішні експерти та дописувачі, що готують матеріал на замовлення редакції. Але їхня точка зору може не збігатися з точкою зору редакції Mind.

Водночас редакція несе відповідальність за достовірність та відповідність викладеної думки реальності, зокрема, здійснює факт-чекінг наведених тверджень та первинну перевірку автора.

Mind також ретельно вибирає теми та колонки, що можуть бути опубліковані в розділі OpenMind, та опрацьовує їх згідно зі стандартами редакції.

Проєкт використовує файли cookie сервісів Mind. Це необхідно для його нормальної роботи та аналізу трафіку.ДетальнішеДобре, зрозуміло